Znaleziono 3 wyniki

autor: cube000
11 paź 2013, 22:44
Forum: Modelarstwo
Temat: 3DPRINTER -- DRUKARKI BRYŁ
Odpowiedzi: 234
Odsłony: 68704

Zienek pisze:(...)
Piczyprinter będzie tworzył walec poprzez malowanie koła, jak my się zada sinusa na jedno ucho, a cosinusa na drugie - oba o tej samej częstotliwości.
Czyli krzywe Lissajous o których pisałem wcześniej http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Lissajous
autor: cube000
11 paź 2013, 21:06
Forum: Modelarstwo
Temat: 3DPRINTER -- DRUKARKI BRYŁ
Odpowiedzi: 234
Odsłony: 68704

Chyba trochę mi się rozjaśnia.
Oczywiście rozbierałem lasery. Myślałem tylko że ten układ odpowiada za szybszą stabilizację soczewki przy np. dynamicznych ruchach, znaczy że podawane napięcie powoduje tylko szybsze ustanie drgań a nie też ustalanie pozycji.

Właśnie na wspomnianym przeze mnie elm-chan.org jest opisana zasada działania galva w otwartej pętli, otwartej pętli z ustaloną pozycją zerową za pomocą elementów elastycznych i w zamkniętej pętli. Już wiem gdzie robiłem błąd w założeniach, w swojej zabawie z ramionami dysków. Używałem pwm z mikrokontrolera, czyli najprostszego sposobu zamiany cyfra=>analog. W tej metodzie zmienia się "wypadkowe" napięcie a natężenie prądu po prostu rośnie do stałej wartości maksymalnej, ograniczonej jakąś tam rezystancją (ścieżek, dodatkowego rezystora itp).
A cewkę sterować należy prądowo.
Czyli potrzebny jest DAC o stałym napięciu na wyjściu a regulowanym prądzie, tak jakby posiadający w swojej strukturze coś w stylu cyfrowego potencjometru. Zmienna rezystancja wewnętrzna przetwornika C/A, powoduje ograniczenie maks. prądu jaki może pobrać cewka, a im mniejszy prąd tym mniejsza siła zdolna przeciwstawić się polu magnesów. I rzeczywiście w artykule na angielskiej wiki o DAC jest wspomniany taki typ przetwornika.

Wracając do peachyprintera. Dlaczego im to działa, a mi nie działało? Bo przecież karta dźwiękowa jest o wiele lepszym DAC niż prosty pwm w atmedze. Czyli rzeczywiście ich lustra nie są zawieszone na luźno a również muszą posiadać elementy sprężyste ustalające zero. A więc działa w otwartej pętli (dlatego nie widać żadnej dodatkowej elektroniki realizującej sprzężenie zwrotne), jednak mimo tego, dokładność karty dźwiękowej jest wystarczająca aby precyzyjnie wysterować oba galva.

Uff.
autor: cube000
10 paź 2013, 19:07
Forum: Modelarstwo
Temat: 3DPRINTER -- DRUKARKI BRYŁ
Odpowiedzi: 234
Odsłony: 68704

Peachyprintera widziałem zaraz po tym jak wystartował na Kickstarterze. Zastanawia mnie natomiast jedno. W jaki sposób ustalana jest pozycja kropki lasera.
Kiedyś bawiłem się ramionami starych dysków twardych, chciałem sterować wychylenie poprzez pwm, ale niezależnie od napięcia przykładanego do cewek, zawsze osiągałem skrajną pozycję, im większe napięcie, tym szybciej głowica ją osiągała. Fakt, że pwm z arduino ma małą częstotliwość. Galva z elm-chana mają specjalną tarczkę, robiącą za kondensator powietrzny = trymer sprzężenia zwrotnego do osiągania zadanej pozycji.
A jak to działa w tej drukarce, ktoś się orientuje? Na stronie projektu nie znalazłem. Jednak na filmie "how it works" ze strony jest pokazana animacja jak to mniej-więcej działa. Z animacji wychodzi mi że coś w stylu krzywych Lissajous http://mathworld.wolfram.com/LissajousCurve.html
Czyżby rzeczywiście program sterował drukarkę tylko poprzez puszczenie sygnałów sinusoidalnych o zmiennej częstotliwości przez oba kanały stereo? Nie ma tam też żadnej dodatkowej elektroniki, więc laser jest włączony non-stop. Logika podpowiada że dodając jeszcze możliwość włączenia/wyłączenia lasera można by precyzyjniej sterować położeniem kropki=miejscem gdzie żywica ma spolimeryzować.
W jaki sposób wykonać tą metodą, bez wyłączanego lasera, obiekt pusty w środku, np. pierścień na płaszczyźnie równoległej do powierzchni wody?
Ktoś mnie naprowadzi?

Zastanawiał się ktoś w jaki sposób wyglądał by wydruk w 3d jakiejś piosenki? :D
Widziałem też wydruki dźwięków jako obrócony o 360 stopni wykres widma (?), tych wizualizacji jak w winamp czy audacity.

Wróć do „3DPRINTER -- DRUKARKI BRYŁ”