Znaleziono 5 wyników

autor: pabloid
12 lut 2014, 17:49
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5566

Mnie chodzi o to, żeby nie generalizować co do zasad, bo nie jeden amator wpadnie w przerażenie i się zniechęci. A proces jest w domu wykonalny. A zniechęci się na przykład jak będzie musiał kupić 15l wody destylowanej po to, by element do głupiej latarki uszczelnić.
Bo jest problem prozaiczny choćby z powodu dostępnych w domu naczyń do gotowania. Np, żeby zrobić rurę fi 50x 400mm musiałem użyć gara do prania o średnicy 45cm bo to jedyne naczynie jakie mieściło tak długi element. Tam wody wlazło mi około 12l tylko do przykrycia tej rury...wody z którą potem nie wiadomo co zrobić gdyby była destylowana... wylać?- żal... magazynować?- nie ma gdzie.. Naczynie inne musiałbym robić do tej roboty specjalnie- no to się mija z celem przecież..,Dlatego tak bronię kranówy :mrgreen: Oczywiście sam też napisałem i przecież jesteśmy zgodni, że destylowana jest najlepsza, więc nie ma się o co spierać tak naprawdę :cool:
autor: pabloid
12 lut 2014, 14:58
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5566

A przecież ja nie piszę, że ten olej się wchłania w powłokę :mrgreen: Po prostu ładniej wygląda :mrgreen: Co do wody destylowanej to pewnie, ze jest najlepsza, ale stwierdzenie: "nadaje się tylko destylowana" jest mocno na wyrost. W zwykłej uszczelnianie też zachodzi, co można łątwo sprawdzić próbując trawić detal w roztworze wodorotlenku sodu, przed i po takim uszczelnianiu - widać od razu jak oporna na trawienie jest warstwa po uszczelnieniu a jak podatna przed. Można też obserwowac kolor zmienionej na czystą wody w której gotujemy detal- po uszczelnieniu barwnik się nie wydostaje. To są raczej niepodważalne dowody na to, ze uszczelnianie w zwykłej wodzie zachodzi.
Pewnie, ze efekt pewnie będzie gorszy niż w destylowanej, ale wystarczający, podkreślam w praktyce amatorskiej. Natomiast jak kogo stać na destylowaną- to oczywiście niech stosuje co jest w zgodzie z zasadami sztuki :mrgreen:
Do zadań profesjonalnych to się trzeba zaopatrzyć w linię do anodowania, wcześniej budując galwanizernie i ściśle przestrzegać technologi, a za to wszystko w tym hektolitry wody destylowanej zapłąci i tak klient- to jasne, ale chyba nie o tym tu rozmawiamy...
autor: pabloid
12 lut 2014, 10:58
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5566

Przy barwieniu na czarno stosuję taką metodę: Daję barwnikowi wsiąkać przez 15-20 minut utrzymując temperaturę tak ok. 50 st. Po tym czasie podgrzewam roztwór do ok 80 st. co powoduje, że pory zaczynają się zamykać, ale w barwniku. Trzymam tak z 10 minut. Potem po opłukaniu z barwnika uszczelniam w wodzie- zwykła kranówa około godzinę. Woda ledwo zmienia kolor na lekko fioletowy. Jak mi się kamień osadzi na detalu (mam twardą wodę) to go przecieram octem i tyle. Barwnik który stosuję to Czerń Gryfalanowa RL Boruta. Po uszczelnieniu szczotkuję detal miękką szczotką- taką do ubrań, przecieram olejem silikonowym no i gotowe. Natomiast proces anodowania jest bardzo wrażliwy na utrzymywanie parametrów- zwłąśzcza zaś stałej temperatury w całej kąpieli. Nieraz miałem tak, że chłodząc pojemnik aluminiowy w którym anoduję od zewnątrz w wodzie z lodem ale niezanurzony cały, to potem ze względu na niemieszanie roztworu na detalu wychodzi po zabarwieniu wyraźna granica gdzie było zimniej a gdzie cieplej.
autor: pabloid
12 sty 2014, 22:30
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5566

RedRaven pisze:20% to czyli ile gram na litr?
20% to roztwór składający się z 200g kwasu (umownie 100%-wego) i 800g wody. Litrami w roztworach to lepiej nie operować. Gęstość kwasu siarkowego: http://pl.wikibooks.org/wiki/Aneks/G%C4 ... wor%C3%B3w
autor: pabloid
12 sty 2014, 21:45
Forum: Obróbka metali
Temat: Barwniki do anodowania Boruta
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5566

Moim zdaniem powodem jest za mała grubość powłoki. A jaki czas anodowania? Ponadto jak dla mnie to przy napięciu 15,5V miałeś niską gęstość prądu co przekłada się na grubość powłoki. Ponadto dla barwienia na czarno stężenie kwasu powinno być ok. 20%.

Wróć do „Barwniki do anodowania Boruta”