Znaleziono 3 wyniki

autor: Majster70
09 kwie 2018, 07:27
Forum: Obróbka metali
Temat: Grawer w miedzi
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1671

Re: Grawer w miedzi

sonia_sonia pisze:No ale zobaczymy też jak będę robić więcej sztuk dziennie, może wtedy chodzenie się mi przyda!

Robisz bardzo małym wiórem (małą głębokością skrawania - ap 0,05mm), więc prawdopodobnie frez "wyrzuca" skrawany materiał i dzięki temu nie "zapycha" się wiórami bez chłodzenia, i się nie urywa. Przy większej głębokości skrawania miękkich materiałów jak , miedź itd bez chłodzenia wióry kleją się do freza i zapychają rowki wiórowe, i po frezie.
Chłodzenie akurat w tym przypadku prawdopodobnie zwiększy ci jedynie żywotność narzędzia. Oczywiście są od tego wyjątki, niektóre frezy mają zalecenie producenta do pracy bez chłodzenia - dotyczy to niektórych frezów węglikowych.
autor: Majster70
27 lut 2018, 07:25
Forum: Obróbka metali
Temat: Grawer w miedzi
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1671

Re: Grawer w miedzi

Tak jak ci podali, to do możliwie najwydajniejszej pracy. Obliczasz sobie, że jak frezujesz (grawerujesz) rowek o głębokości np 0,25mm (tym podanym frezem 60 °), to średnica którą pracuje frez ma niecałe 0,3mm i tą średnicę brać do obliczeń. Przy czym musisz zdawać sobie sprawę, że:
a) jeżeli prędkość max wrzeciona (lub obroty na których pracujesz) jest np 5x niższa, to posuw też musisz zmniejszyć 5x.
b) są to wartości podane dla jakiegoś rodzaju mniej lub bardziej stabilnej pracy, a ciebie może limitować np wygląd pracy (grawerki), tzn określona chropowatość powierzchni, z powodu czego musisz zmniejszyć posuw jeszcze bardziej bo coś nieładnie może wyjść. Do pewnych rzeczy musisz dojść po prostu doświadczalnie, bo różne rodzaje materiału i różne frezy dają różne efekty na różnych obrabiarkach.
Ładniejsze efekty dają zazwyczaj frezy z kulką na końcu, lub choćby z fazką niż zakończone na ostro.
autor: Majster70
26 lut 2018, 07:05
Forum: Obróbka metali
Temat: Grawer w miedzi
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1671

Re: Grawer w miedzi

FTW pisze:
25 lut 2018, 19:56
Wzory są dobre, do max obrotów - 18 tys. trzeba wyliczyć posuw. Będzie niewielki.
Chodzi o liczenie chropowatości powierzchni. Ponieważ nie możesz rozkręcić wrzeciona do wymaganych kosmicznych obrotów, to musisz zjechać z proporcjonalnie ileś tam x w dół z posuwem. Ale to przy założeniu, że obrabiarka jest sztywna. Spróbuj puścić ostatni przejazd po dnie (wykańczający) z posuwem powiedzmy 50 mm/min przy tych 18 k/min - i zobacz co ci z tego wyjdzie. Prawda jest taka, że pewne wartości dla swojej konkretnej obrabiarki możesz dobrać tylko metodą prób.

Wróć do „Grawer w miedzi”