Znaleziono 4 wyniki

autor: Majster70
17 lis 2012, 12:50
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Automat tokarski (krzywkowy)
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9682

Też używam krzywkowych automatów tokarskich do prostych detali, konkretnie do cięcia rur stalowych na tulejki. Ekonomicznie nie ma sensu robić tego na analogicznych automatach CNC, bo rzeczywiście są 10-20x droższe. Ale dałoby się je obrobić na CNC szybciej. Dlaczego? Chociażby ze względu właśnie na oszczędności czasu na ruchach pomocniczych, przyjmując, że używałbyś tych samych narzędzi z tymi samymi parametrami przy obróbce. Kefa, sam przyznałeś, że gdybyś stosował dedykowane krzywki mógłbyś jeszcze zwiększyć wydajność. A w automatach CNC dolny zakres posuwów szybkich to obecnie 15m/min, standardem jest prędkość 30m/min.(30 000mm/min), zbędnych ruchów pomocniczych nie ma bo programujesz to co chcesz, nie musisz ograniczać się krzywką którą masz na maszynie, nie jesteś ograniczony stratą czasu na przezbrajanie czy w ogóle na projektowanie i robieniem krzywek.

Moim zdaniem, jesteś bliski perfekcji w technologi obróbki detali które wykonujesz, tak wyżyłowałeś parametry parametry obróbki, że przeciętny handlowiec nie ma ci nic do zaoferowania. Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale ja kazałbym przeprowadzić obróbkę używając do twoich detali twoich narzędzi zdjętych z twoich obrabiarek. Wydaje mi się, że nawet jeśli samej obróbki z racji wyżyłowanych do maksimum parametrów nie da się przeprowadzić szybciej, to sporo czasu można urwać właśnie na czasach ruchów pomocniczych a najwięcej przy przezbrajaniu maszyny na nowe detale.

Osobną kwestią jest ekonomia, tu po prostu trzeba kartki papieru i ołówka.
Jeszcze inna kwestia to przestawienie się na technologie cyfrowe. W swoim zakładzie mam tokarkę CNC i konwencjonalną, frezarkę CNC i konwencjonalną, mam automaty krzywkowe, tokarki CNC z podjnikiem (czyli automatu CNC ) jeszcze nie mam. Na razie, ale to się zmieni. Z moich doświadczeń wynika, że wtedy również stare konwencjonalne ATC-63 których używam dalej będą pracowały, chyba jedyny powód z którego trafią na złom to rosnące problemy z brakiem części zamiennych. :???:
autor: Majster70
09 lis 2012, 20:18
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Automat tokarski (krzywkowy)
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9682

BYDGOST pisze:Niestety, jak zaznaczyłem nie jest to DTR tylko opis i nie ma tam rysunków tulejek
szkoda :cry:, słyszłem, że na kołnierzu oryginalnej tulejki zaciskającej jest baryłka, w tulejach które sobie dorabiam stosuję stożek, ciekawe jak to przewidział producent...
autor: Majster70
09 lis 2012, 10:07
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Automat tokarski (krzywkowy)
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9682

BYDGOST pisze:Mam DTR do takich automatów: AWA-7; AWA-10; AWA-16; AWA-25; AS-48; AS-67; ATA-25; APA-10; ATA-16; APA-25M; APA-42M; BP-U10; BP-U16; BP-U20; ATD-45( opis szczegółowy).
ATD-45 mają takie same tulejki podające i trzymające jak ATC-45, te z kolei różnią się pewnie tylko średnicą od ATC-63, myślę, że po drobnych modyfikacjach przydały by mi się rysunki tulejek, jeżeli są w DTR-ce.
FRED76 pisze:Przy produkcji niektórych elementów dobra maszyna krzywkowa jest lepsza od cnc a co najważniejsze szybsza i bardziej ekonomiczna
Co do ekonomiki zgoda, co do szybkości to jeszcze nie spotkałem tokarki CNC wolniejszej od automatu krzywkowego (ale może wszystko jeszcze prze de mną :wink: ) Co jest lepsze, to każdy ma prawo sam osądzić, moim zdaniem lepsze są obrabiarki CNC.
Jedno jest pewne, dopóki ATC-63 które mam w warsztacie pracują i na siebie zarabiają na pewno się ich nie pozbędę.
autor: Majster70
08 lis 2012, 07:12
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Automat tokarski (krzywkowy)
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9682

BYDGOST pisze:Mam do zbycia kilka różnych DTR-ek automatów tokarskich. W razie co to pisz.
Potrzebuję kompletnej DTR-ki do ATC-63, a w zasadzie samych rysunków tulejki zaciskowej i podającej dla jakiejś przykładowej średnicy pręta/rury.

Wróć do „Automat tokarski (krzywkowy)”