Znaleziono 3 wyniki

autor: hs2
21 paź 2015, 21:55
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Budowa lasera zapytanie
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2055

niko65 - czy mógł byś doprecyzować co miałeś na myśli? Chodzi o narożniki w wycinanych elementach czy w ploterze?

W ploterze planuję najpierw wszystko złożyć i testowo ciąć. Jako że mam drukarkę 3d wszelkie oprawy optyki precyzyjnie wydrukuję i dorobię jakąś regulację :)

Jeżeli w skrajnych położeniach soczewki na prowadnicach wystąpi problem z zmianą mocy to dorobię drobny układzik który będzie zmieniał moc lasera w funkcji położenia karetki (zasilacz do lasera który dobrałem ma regulację mocy wejściem 0-5V więc takie coś jest dość banalne do zrobienia. Cały problem będzie w doborze zakresu zmian ale to zrobię już "na żywca" jak maszyna ruszy i o ile będzie to istotny problem)
autor: hs2
06 paź 2015, 10:11
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Budowa lasera zapytanie
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2055

u mnie to będzie cięcie - oprogramowanie dobrałem, większego problemu z tym nie miałem bo nawet macha3 można przerobić na to żeby załączał laser ale wybrałem inny płatny program z pewnych przyczyn.
Zasilacz który dobrałem na sterowanie mocą tuby przez napięcie 0-5 V, dorobię sterowanie własne - będzie na atmedze + własny program (mam już doświadczenia własne, od paru lat robię maszyny do swojej firmy) , poziom mocy będzie się ustawiać z poziomu laptopa, sygnał załączający laser pociągnę z LPT na przekaźnik z jakąś separacją optyczną (proste makro).

niko65 - a jak planujesz chłodzenie? Daj znać jak ruszysz :) ja myślę to wstępnie naszkicować w listopadzie a ruszyć z budową od stycznia.

Uchwyty luster i uchwyt soczewki myślę samemu zaprojektować i puścić to na drukarce 3d, podobnie uchwyty do tuby laserowej. Przebicia już mnie nie martwią, puszczę odpowiednio kabel i odizoluję go.

Zastanawia mnie tylko spadek mocy w funkcji długości wiązki tnącej (mój ploter będzie miał bramę 1,6 m ), żeby moc była stała musiała by być jakaś regulacja mocy do zasilacza w funkcji długości wiązki ale to nie trudne do oprogramowania jak będzie regulacja mocy z laptopa i wolę tym się zająć po uruchomieniu maszyny bo zwykle w budowie i pracy wychodzą praktyczne problemy a nie takie teoretyzowanie.
autor: hs2
29 wrz 2015, 19:45
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Budowa lasera zapytanie
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2055

Budowa lasera zapytanie

Przymierzam się do budowy własnego lasera i zwracam się z zapytaniem do osób które go mają lub mają z nim doświadczenie.

Tuba ponoć pracuje na 15-20 kV - dają jakieś przewody do niej ale izolacja wygląda bardziej na te do 1kV (standardowy chiński zasilacz z regulacją do tuby 50 W)

Moje zapytanie do was - czy lepiej fabryczne przewody wymienić na kable takie jak się stosuje w zasilaniu silników na większe napięcia rzędu 15-30 kV ? Nie chciał bym mieć gdzieś przebicia takim napięciem stąd rozważam ich wymianę albo dodatkową izolację.

Czy przy tubie laserowej są jakieś miejsca które należy szczególnie odizolować?

Co do chłodzenia - te zasilacze mają ledwo 200-250 W więc nawet jak to wszystko pójdzie na ciepło to nie za wiele jest do chłodzenia. Patrząc na to jak na grzałkę to mało i chłodzenie można by zrobić samemu - jakaś pompa,przekaźnik i agregacik do chłodzenia. I tu moje pytanie - czy dobrze na to patrzę?
Z doświadczenia wiem że mogę się mylić z tym chłodzeniem bo jak te 200 W rozłożył by na 4-5 cm drutu oporowego to był by biały i pękł ale ta sama moc rozłożona już na jakiejś 10-15 cm^2 to tyle co nic :)

Z góry dzięki za pomoc, chcę ruszyć w listopadzie z tematem i wrzucić na forum postępy z budowy.

Widziałem już kilka laserów i tam wygląda to wszystko dość prosto ale wiem że diabeł tkwi w szczegółach :)

Wróć do „Budowa lasera zapytanie”