u mnie to będzie cięcie - oprogramowanie dobrałem, większego problemu z tym nie miałem bo nawet macha3 można przerobić na to żeby załączał laser ale wybrałem inny płatny program z pewnych przyczyn.
Zasilacz który dobrałem na sterowanie mocą tuby przez napięcie 0-5 V, dorobię sterowanie własne - będzie na atmedze + własny program (mam już doświadczenia własne, od paru lat robię maszyny do swojej firmy) , poziom mocy będzie się ustawiać z poziomu laptopa, sygnał załączający laser pociągnę z LPT na przekaźnik z jakąś separacją optyczną (proste makro).
niko65 - a jak planujesz chłodzenie? Daj znać jak ruszysz

ja myślę to wstępnie naszkicować w listopadzie a ruszyć z budową od stycznia.
Uchwyty luster i uchwyt soczewki myślę samemu zaprojektować i puścić to na drukarce 3d, podobnie uchwyty do tuby laserowej. Przebicia już mnie nie martwią, puszczę odpowiednio kabel i odizoluję go.
Zastanawia mnie tylko spadek mocy w funkcji długości wiązki tnącej (mój ploter będzie miał bramę 1,6 m ), żeby moc była stała musiała by być jakaś regulacja mocy do zasilacza w funkcji długości wiązki ale to nie trudne do oprogramowania jak będzie regulacja mocy z laptopa i wolę tym się zająć po uruchomieniu maszyny bo zwykle w budowie i pracy wychodzą praktyczne problemy a nie takie teoretyzowanie.