Znaleziono 2 wyniki

autor: szdowk
09 lip 2007, 14:30
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Linux EMC2 - konfiguracja
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 9948

Hello
hitech pisze: Natomiast FERROR i MIN_FERROR jest dlamnie nadal niejasne . W momencie gdy wyskakuje bład pozycjonowania w programie, zwiększam te dwa parametry. Jak dlamnie są to dość spore wartości (powyżej jeden) i w tym momencie pozycjonowanie maszyny (dokładność) wydaje się być tragiczna.
Tzn. wydaje się, czy tak wyszło z praktycznych testów?
hitech pisze: Czy ma ktoś koncepcje jak sprawdzić , czy program idzie po wyznaczonej ścieżce czy może odjeżdza od niej o FERROR.
Mówiąc szczerze koncepcji nie mam, ale zawsze mogę poradzić, aby poczytać o "Following error" (niestety rysunek jest niedostępny, ale pozostał jego opis). Osobiście zmniejszył bym prędkość maksymalną i przyspieszenie, ale jako że kolegi problemy są względnie specyficzne, to może wymagać dalszego tuningu podstawowych parametrów.

Jaki kolega używa sterownik, ew. w jakiej konfiguracji jest PC'et, który tym steruje i jaka dystrybucja Linuxa jest użyta?
hitech pisze: Jeszcze jedno pytanie do znawców tematu, czy oprócz pliku hal oraz ini występuje potzreba konfiguracji jeszcze inych plików?
Podstawowa dokumentacja mówi, że nie. Nie miałem tak drastycznie zaawansowanych problemów, więc szczerze mówiąc innym plikom nigdy się nie przyglądałem.

szdowk
autor: szdowk
08 lip 2007, 21:46
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Linux EMC2 - konfiguracja
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 9948

Re: Linux EMC2 - konfiguracja

Hello
hitech pisze:Innymi słowy sterownik nieczyta poprawnie impulsów sterujących.
Przepraszam, za przyziemne pytanie, ale zakładam, że HAL (piny w LPT) jest poprawnie skonfigurowany, a maszyna z tym sterownikiem i kablem działa poprawnie z innym oprogramowaniem?
hitech pisze:Częstotliwość ustawiam jako BASE_PERIOD=100000 ns ponieważ chcę osiągnąć długość impulsu jako 10us, gdzie dwa*BASE_PERIOD stanowi jedno przejscie (jeden step+dir).
Nie wiem, czy 10us nie będzie za krótko. Wg opisów BASE_PERIOD musi uwzględniać możliwości portu LPT i 10us może być dla niego za krótko. Czy szanowny kolega próbował już ustawić np. 50us i sprawdzić czy nadal gubi impulsy?
Pozatym, wartość domyślna może być jak najbardziej OK, natomiast kalibracji (dobrania) może potrzebować maksymalna prędkość posuwu i przyspieszenie pposuwu. Jeżeli gubi impulsy przy wartościach standardowych, na początek w oprogramowaniu starującym "skręciłbym" parametr "override" do 5% i zobaczył czy przypadkiem mu to nie pomorze. Jeżeli mu się poprawi, to bym pogrzebał przy prędkości i przyspieszeniu (zakładając, że sama wielkość/skala posuwu już jest skalibrowana - można to zrobić bez grzebania w prędkościach i chyba nawet tak powinno się robić). Przy grzebaniu przy BASE_PERIOD warto zaznajomić się z p. 1.3 tutaj.
hitech pisze: Natomiast kolejnym problemem jest gubienie kroków przy nawrocie. Może nie będe zbyt orginalny ale odwołam się do mach2 , gdzie w zakładce minimum PULSEWIDTH ustawiam długość impulsu sterującego (wiadomo) a w direction PreChange ustawiam własnie "sekwencje" przy nawrocie. Ma ktoś pomysł jak drugą pozycje wykonać w EMC2.
Tzn. gubi impulsy, czy raczej maszyna ma luzy? Jeżeli to drugie (zakładam, że to drugie), to jest parametr "BACKLASH", który jest równy luzowi do wybrania przy nawrocie maszyny (podawany w mm, a nie krokach).
hitech pisze:I jeszcze jedno, czy pozycja FERROR i MIN_FERROR w momencie gdzy nie ma sprzeżenia zwrotnego do programu ma sens , inaczej mówiąc czy mają te dwa parametry bezpośredni wpływ na pojawiające się impulsy na porcie LPT. Ma ktoś jakieś jakieś opinie na podstawie doświadczeń ?
Moim zdaniem, przy braku sprzężenia zwrotnego te parametry nie mają znaczenia* oraz, nawet przy sprzężeniu zwrotnym nie mają wpływu na parametry impulsów na porcie LPT.

szdowk

*Tzn. nie mają znaczenia, ale mogą generować błędy. W razie wystąpienia związanych z nimi problemów może istnieć konieczność zwiększenia wartości tych parametrów.

Wróć do „Linux EMC2 - konfiguracja”