Znaleziono 4 wyniki

autor: ezbig
28 mar 2012, 16:11
Forum: Elektronika CNC
Temat: Projekt: budżetowy driver silnikików krokowych
Odpowiedzi: 202
Odsłony: 32914

Nie chcę mówić "a nie..." :), ale widzę, że to zmierza już tylko w kierunku satysfakcji z wykonania. Budżetowo i dobrze to można zrobić płytę główną, zasilacz, ale dobre sterowniki to już wyzwanie (ciężko przeskoczyć małe żółte rączki :)).
autor: ezbig
16 mar 2012, 15:33
Forum: Elektronika CNC
Temat: Projekt: budżetowy driver silnikików krokowych
Odpowiedzi: 202
Odsłony: 32914

Raven pisze:Lista krótka i treściwa... spodziewałem się czegoś co uzasadni super wypas sterowniki... dostałem funkcje w rodzaju "włącza napięcie"...
(...)
I nie demonizujmy kosztu mikro-kontrolerów... 72MHz ARM kosztuje "szalone" 20 złotych.
Wypisałem to co głównie decyduje o cenie i co powinien mieć każdy sterownik, a czego się spodziewałeś? Inne wodotryski, które zależą już tylko od mocy obliczeniowej procesora i zawartego w nim programu pomijam. Co ci z 10MHz dla sygnałów sterujących, zrób tanio dobre mostki H dodaj złącza, radiator, płytkę. Jak to wszystko policzysz, to wyjdzie, że montujesz całkiem rozbudowany układ za 30-60zł (w godzinę raczej tego nie zrobisz). Dlatego stwierdziłem, że mi się nie opłaca. Tańszy jest sterownik serwa (tylko jeden mostek). Nie ma co się sugerować ceną procka, bo część cyfrowa jest tu najtańsza, a program jest prosty.

Duże prądy nawet takie 2A śmieszne dla ciebie i wysokie częstotliwości rodzą komplikacje, których wielu się nie spodziewa. Też jestem elektronikiem z wykształcenia i zamiłowania - ostatnio projektowaliśmy przetwornicę, której dopiero 142 wersja płytki poszła do produkcji i działa tak jak powinna (141 poprzednich też działało, ale dopiero 142 spełnia wszystkie założenia - po 3 miesiącach pracy).

Ja nie mówię, że się nie da (będę kibicował i podpowiem jak będę mógł), ale koszt wykonania własnych w porównaniu z ceną zakupu gotowych klonów m542 wychodzi na korzyść gotowych. Widziałem tu i na innych forach wiele podobnych tematów i kończyło się zwykle pójściem na kompromis z parametrami, albo główni projektanci kończyli temat (stwierdzając zapewne, że za dużo czasu i pracy poświęcili, żeby dzielić się tym za darmo).
autor: ezbig
15 mar 2012, 15:34
Forum: Elektronika CNC
Temat: Projekt: budżetowy driver silnikików krokowych
Odpowiedzi: 202
Odsłony: 32914

Raven pisze:ezbig - co rozumiesz pod enigmatycznym pojęciem "wszystkich opcji" ?
Wymienię to co głownie wpływa na cenę układu:
- mikrokrok
- "gaszenie" prądu (tryby slow, fast i mixed decay)
- duża częstotliwość wejściowa
- duże prądy pracy
- zabezpieczenia mostka

3 z tych rzeczy może załatwić szybki procek, ale wtedy jest drogi. Można dać fpga, a to też spore koszty. Gdybym chciał produkować sterowniki, to dałoby się zoptymalizować wiele, ale na 3-4 szt. to ciężko. Tylko nawet po optymalizacji to ciężki chleb (bo zarobek wychodzi bardziej jak u sprzedawcy, a nie u producenta). Jeden człowiek z elektrody zrobił fajne sterowniki, (sprzedawał je nawet allegro), ale cena samych elementów wyszła mu więcej niż gotowe sterowniki tej klasy. Płytkę robił kilka razy, bo przejechał się na dużych prądach i zakłóceniach z nimi związanymi.
autor: ezbig
15 mar 2012, 09:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: Projekt: budżetowy driver silnikików krokowych
Odpowiedzi: 202
Odsłony: 32914

Ja dorzucę swoje 3 grosze. Nie chcę zniechęcać (ale pewnie tak wyjdzie), sam się napaliłem kiedyś na własne sterowniki. Mam nawet wszystkie części, zrobiłem już płytki pod mostki H. Problem w tym, że jak chcesz zaimplementować w sterowniku wszystkie opcje tych najlepszych, to różnica w cenie między gotowym, a zrobionym zaczyna się tak kurczyć, że ekonomicznie traci to sens - pozostaje jedynie satysfakcja. Taniej wychodzi zrobienie sterownika do małego serwa. W moim przypadku oszczędności (jak tak wszystko podliczyłem sumiennie) to 30-60zł na sterownik w stosunku do 180 za gotowy. Wyszło mi max 200 zł na całym sterowaniu. Stwierdziłem, że przy >6000 zł wydanych na maszynę jest to nie warte zachodu.

Wróć do „Projekt: budżetowy driver silnikików krokowych”