Znaleziono 7 wyników

autor: habit_m_
12 sty 2013, 09:49
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 1400x650 z ruchoma brama...
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16041

Płaskorzeźb nie warto. Już to przećwiczyłem :oops:

maciek
autor: habit_m_
28 lip 2011, 15:31
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 1400x650 z ruchoma brama...
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16041

4 wózki na stronę to za dużo :mrgreen:

No chyba że dwa w pionie i 2 w poziomie, ale to wtedy 2 wałki na stronę bramy.

Ja miałem w pierwszej wersji wodziki ramy po 3 łożyska na stronę na jeden wałek, ale wywaliłem po jednym ze względu na skrócenie obszaru obróbki. Teraz są 2 na stronę i wystarczy, ale gdybym miał jeszcze raz dawać dałbym jedną z podwójnym łożyskiem. A mam 2 obok siebie.

maciek

Ja proponuję zabrać się za taki obszar jaki da się gdzieś w miarę rozsądnej cenie obrobić mechanicznie. Ja swoją musiałem skracać bo nieprzewidziałem niemożlwości zakupu pasów katalogowych do pasów dostępnych u naszych pośredników. Pasy zamknięte GaTES wg katalogu były 2760 i na taki obszar pociąłem materiał, kupiłem wałki. Później okazało się, że dla podziałki HTD 5M maksymalna dostępna w naszym kraju długość zamknięta to 2350. I musiałem konstrukcję przerobić, wałki odciąć i odsprzedać.
Generalnie przy takim obszarze roboczym to chyba będzie ograniczeniem możliwość obróbki ramy po spawaniu.

Dobrałbym obszar też do handlowych długości wałków dostępnych z zakupu, np. 1500 x 1250 (przecięty 2,5 mb).

maciek
autor: habit_m_
28 lip 2011, 14:07
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 1400x650 z ruchoma brama...
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16041

oprawcafotografii pisze: Proponuje zakonczyc robienie balaganu w moim watku,
idzcie sobie chlopaki poplakac gdzie indziej ;)

Jesli macie jakies konstruktywne uwagi dot samej konstrukcji
to zapraszam :)

q

Ten wątek już od trzeciej strony to lipa :lol:

Pokaż maszynę!!! Pokaż maszynę!!! :twisted:

Sorry ale kolega rozważa te obudowy i łożyska jak by to był prom kosmiczny z NASA.

Byłem kiedyś na lini produkcyjnej - jakaś malarnia automatyczna na której pracowały urządzenia, na których były zarówno szyny z wózkami jak i łożyska w obudowach z wałkami podpartymi. Z tego co się przyjżałem to wózki z szynami pracowały z góry, z boku i podwieszane od dołu. I tak samo było z wałkami i łożyskami liniowymi. Były pracujące z góry, podwieszane i takie z boku. Więc myślę, że nie ma co deliberować i się wykłucać, poprostu trzeba dać konkretny wałek z konkretną obudową do konkretnej konstrukcji. Jakoś nie wydaje mi się konieczne przy małej frezarynce wzmacnianie tych chińskich obudów jeżeli są dostosowane do danego obciążenia. Ja mam 16-stki na długości 1 mb oraz 16-stki na belce długości 800 mm i spokojnie dają radze przy frezarynce z belką ważącą 20 kilo, coć do konstrukcji taka jak kolegi w wątku, który się ciekawie zapowiadał.

Do konstrukcji kolegi z początku wątku i przy tej masie to bym dał obudowy z wałkami 20-ski i to w zupełności starczy, to widać z wyczucia. Nikt przecież ramy od plazmy przemysłowej nie podwiesi na takich maleństwach, ale 650 mm szerokości to proszę nie ma co deliberować. Kup 20 stki wałki i obudowy a jak Ci za mało to 25 i te obudowy w żadnej pozycji przy masie 30 kilo się nierozjadą.

Pokaż maszynę!!! Pokaż maszynę!!!

maciek
autor: habit_m_
10 lip 2011, 22:44
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 1400x650 z ruchoma brama...
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16041

Ja zetkę z formatek aluminiowych robiłem tak. Barałem szlifierkę i ciąłem z naddatkiem góra 4 mm płaskowniki kątówką - aluminium 15-20m, tarcza 1 mm. Wiem ciężka robota ale jeszcze nie posiadałem maszyny żadnej a moje moce przerobowe oróbki mechanicznej to była frezarka uniwersalna w firmie na potrzeby czysto spawalnicze - taka stara. Trochę syfu z tym aluminium było ale przy piwku popołudnie mijało raźnie.

Potem akcja frezarka i wsztkie formatki w koło na około w imadle i głowiczką 80-mm obleciałem. Frezarka miała max 1200 obr, ale wydawało mi się że przy 1000 się już rozleci;) Ale dała radę. Potem punktowanie w ścianach i delikatne wiercenie na 4 wietełka pod wginty. Potem gwintowanie i jest jak ta lalla. Wszystko proste a gwinty solidne jak skała. Więc da się to zrobić spokojnie.

Przy okazji powiem jak się robi na wiertarce gniazda pod imbusu. Wiercisz otwór pod śrobę, a potem wiertełko (pod łęb od m5) 8 mm i do połowy, potem 10 mm i do połowy, a potem frezik hss w wiertarkę i najważniejsze równo wprowadzić. I gniazda pod imbusy z ręki na wiertarce też się da zrobić :mrgreen:

Jak widzicie dysponowałem tylko szlifierką, frezarką z doskoku na splanowanie i wiertarką stołową, i zetka z formatek aluminiowych wyszła mi równa. Jak chcesz to potrafisz. Gwintowanie w ścianach to nie jest skąplikowana sprawa ale trzeba powoli, dokładnie i ostrożnie.

Ale formatki ciąłem z blachy walcowanej, bo jak raz zamówiłem formatkę z piły to była porażka, trzeba było ją po grubości planować.

maciek


ps. obawiam się że jak na takie pole robocze to trochę mało masy w ramie masz w ramie na tak duże prędkości. Nie chcę się mądrzyć ale ja mam rame 90 kilo do pola rooczego 520 x 900 mm, na tym hdf 20 mm grubości z 15 kilo, brama z15 kilo, wrzeciono 7 kg, więc całość z silnikami pewnie 120 kg ma, a przy prędkości bez rozpędzania i zwalniania tylko na maksa przy nawrocie kierunku, przy prędkości 2500 mm/ min przy wolnym przejeździe moją ramę ewidentnie rzuca. A stoi na 4 łapach metalowych w każdnym narożniku, do tego płyty poliamidowe 20 mm a pod tym guma 5 mm. A tak jak dwa silniki szarpną ramą w drugą stronę bez zwalniania tylko całym przyspieszeniem naraz przy prędkości 2500/min rama się porusza.

Dlatego trochę czarno to widzę te szybkie zmiany kierunku z taką masą.

maciek
autor: habit_m_
10 lip 2011, 10:59
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 1400x650 z ruchoma brama...
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16041

Gościu buduj w końcu tą maszynę a nie się mądrzysz :twisted:


maciek
autor: habit_m_
08 lip 2011, 21:36
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 1400x650 z ruchoma brama...
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16041

Jeszcze nie widziałem wyciętej formatki której nie trzeba by frezować. :shock:


Ale może mało jeszcze widziałem...

maciek


PS. generalnie bez prostych zleceń frezowania nie da się zbudować plottera, a przynajmniej takiegi co ma coś zarabić...
autor: habit_m_
08 lip 2011, 19:00
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 1400x650 z ruchoma brama...
Odpowiedzi: 76
Odsłony: 16041

Zbudowałem podobna konstrukcyję więc się mądrze :mrgreen:


Materiał rama -> 100x50 jak koledzy sugerują będzie za mały do wałków podpartych20. Ja mam wałki 16 podparte i profil gorącowalcowany 60x60x6,3 a na nim przyspawany płaskownik na 45 mm i na nim jest podpora przykręcona. Tak więc szerokość półki profila 50 będzie za mała do podpór (20-stki maja te same podpory co 16). Każdy profil ma promień walcowniczy, a im grubsza ścianka tym bardziej, dla 50 do podpór z płaskownikami czy bez do wałków 20 niestarczy mięsa.

Wałki oczywiście podparte 20. Ja mam 16 są OK ale dałbym 20 teraz. 25 to już wielkoludy ale jak kolega chce osiągnąć 2,5m/min to bym się zastanowił - ale o tym zaraz.


Jeśli chodzi o mnie to 100x80 też bym niedał. Na taką ramę ja osobiście bym dał 80 x 80 gorącowalcowany ze ścianką 6,3 do 9,3. Ścianka 10 to już jest za dużo, ale u mnie 60x60 x 6,3 uważam że jest w sam raz. Dlatego wydaje mi się że 80 powinno mieć ściankę 7,56 czy jaką tam ma wg normy. Na to obowiązkowo płaskownik pod podpory wałków.

Nie wiem czy uda się koledze uzyskać prostoliniowość po spawaniu to żeby było z czego zbierać. To surowe wg rysunku podpora do profila to się koledze niesprawdzi - ćwiczyłęm to u siebie, jakby nieustawić to się klinuje, zwłaszcza że poprzeczki dajesz mniejsze to rzuci na 100 %. moja była skręcona blachami, ścianki grubsze a i tak ją rzuuciło choć ramę spawaliśmy z 3 godziny wg technologi.


Gdybym teraz robił ramę do większego plottera np. takiego jak kolegi to z mojego doświadczenia dałbym, poprzeczki takie same jak materiał ramy. Fazowanie jest naturalne do spawania i ramy nie powinno rzucić w żadną stronę, gdyż spawy są symetrycznie, a jak poprzeczki są niesymetryczne to rzuci na 100%.


Ja mam napęd pasami HTD-5M i pasy się do małych precyzyjnych detali nienadają nawet jak zrobić przekładnie na końcu do silnika. Ja mam bezpośrednio z drewnem radzi sobie wyśmienicie ale zauważyłem że sam pas ma większą elastyczność. Do precyzji się nie nada nawet jak zrobić przekładnie. No chyba że się zastosuje jakieś specjalne hiper pasy z kordem stalowym, ale to już lepiej dać śrubę kulową.


I w sumie jeszcze jedno ta szerokość 600 mm trochę mała w stosunku do 1400 mm, jakoś tak nieproporcjonalnie i straszenie to zawęża pole robocze, a koszt szerokości np. 800 jest niewiele droższy. Ale każdy robi jak chce.


Kolega przemyśli moje uwagi, zwłaszcza o materiał na ramę i będzie kolega ze swojej konstrukcji zadowolony. Ja ze swojej jestem, myślałem że rama za ciężka, konstrukcja za masywna, ale teraz po trochę obróbce w drewnie stwierdzam, że ze słabszej byłbym niezadowolony.

PS. Jeśli chodzi o ten 2500 mm/min. to kress tyle nieuciągnie w drewnie, sprawdziłem frezem 4 mm w zagłębieniu 3 mm, kress 1KW, max to 2000 mm/min. Jeśli chodzi o wolne przejazdy to z ja mogę ustawić bardzo szybkie, ale nawet taką masę jak moją czyli około 150 kilo wszystko rzuca przy zmianie kierunku jazdy, dlatego są ograniczone na normalnym poziomie.


maciej

[ Dodano: 2011-07-08, 19:02 ]
PS. zapomiałem. tak jak piszą koledzy łożyska w dół to porażka, nie sprawdzą się, łożyska otwarte tylko naciskane z góry. W dół będą pracowały tylko 2 rzędy kulek z 4. Te łożyska nie mają takiej jakości jak szyny i tam jest luz,

Wróć do „1400x650 z ruchoma brama...”