Znaleziono 3 wyniki

autor: Zbych07
23 sty 2013, 13:12
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Amatorska konstrukcja do alu
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 15395

acc pisze:Zbych07 - nie chodzi mi o napędzaną nakrętkę :) Chodzi mi o wariant że kręci się śrubą. Zwykle widziałem takie coś że silnik gdzieś na ramie jest nieruchomy, kręci śrubą która powoduje ruch stołu - nakrętka przymocowana jest do ruchomego stołu. A w Sable 2015 nakrętka jest nieruchoma, przymocowana do podstawy, a śruba wraz z silnikiem do jeżdżącego stołu (nawet na pierwszej fotce widać wspornik typu SK przymocowany do stołu)
:neutral: :???:

Nie ogarniam.
W Sable 2015 kręci się śrubą która przemieszcza się razem ze stołem podpartym wałkami,
a ponieważ śruba się przemieszcza to silnik musi się przemieszczać razem z nią ( chyba że do przełożenia napędu użyjemy wałka giętkiego :wink: ).
Dlatego nakrętka śruby musi być nieruchoma. Jeśli nakrętkę chcielibyśmy przymocować do ruchomego stołu wtedy śruba musiałaby być nieruchoma,
można to zrobić tak jak w ploterze ale podstawa musialaby być znacznie dłuższa.

Według mnie w konstrukcji z ruchomym stołem takiej jak Sable 2015 są dwie możliwości :
albo napędzamy śrubę albo nakrętkę ( wtedy silnik instalujemy wraz z nakrętką na nieruchomej podstawie).
Takie rozwiązanie jest trochę lepsze ( podstawa zyskuje dodatkową masę, która nie musi ganiać razem ze stołem) ale trudniejsze w wykonaniu.

EDIT
...........

Zaletą konstrukcji Sable 2015 jest prostota budowy, relatywnie mała ale stabilna podstawa.
Wadą jest ten wychylający się stół, trzeba zapewnić dla niego miejsce ( maszynka potrzebuje więcej miejsca niż to się w pierwszej chwili wydaje).
Ponieważ materiał przemieszcza się wraz ze stołem trzeba uważać żeby maszynka nie straciła równowagi bo " stanie dęba jak koń".
W tak małej i lekkiej maszynce jak Sable 2015 można by zrobić taki myk - podeprzeć oba końce stołu tak żeby podstawa uniosła się w powietrze i
... mamy frezarkę z ruchomą bramą gdzie wyżej opisane zjawisko raczej nie wystąpi - material może sporo wystawać za obręb stołu. :mrgreen:
autor: Zbych07
23 sty 2013, 10:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Amatorska konstrukcja do alu
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 15395

acc pisze:

A teraz czas na kilka pytań:

- patrząc na model Sable 2015 widzę że silnik jeździ wraz ze stołem, czyli nakrętka stoi w miejscu. Do tej pory widziałem w drugą stronę... Jakie są plusy tego rozwiązania? Bo jak dla mnie jest to mniej estetyczne, no i prawie 1kg więcej jeździ :)

- frezarka górnowrzecionowa... widziałem w tym wątku że ktoś już podjął taką próbę adaptacji... Przynajmniej na początek by było, bo taką frezarkę już mam. Czy poza wiórami latającymi (moja też dmucha w dół) mam spodziewać się jakichś problemów?

- zataczanie śrub TR16x4 chcę zrobić bazując na pomyśle z tego wątku. Czy zatoczenie 10mm na łożyska+nakrętki oraz 8mm na koło HTD 5M do przekładni silnika będzie OK?
Za jeżdżącym silnikiem przemawia prostota wykonania. Wykonanie napędzanej nakrętki to większy koszt czyli mniejszy zysk dla sprzedawcy.
Budując dla siebie istotnie mozna zrobić napędzaną nakrętkę.

Co do frezarki na start jeśli już się coś ma to istotnie warto to użyć. Istotne jest to żeby w przyszłości wymiana wrzeciona nie wymagała poważnej przebudowy maszynki.
Przy obróbce drewna i tworzyw pewnie się sprawdzi. Mam podobną ale do maszynki nie wstawię bo nie cierpię jej jazgotu.

Co do trzeciego pytania się nie wypowiadam bo z HTD 5M nie mialem organoleptycznego kontaktu. Do swojej mam śrubki gotowe - używane z Alledrogo.


Czy w swoich rozważaniach dotyczących maszynki brałeś pod uwagę frezarkę kolumnową ?
Taka konstrukcja ma swoje minusy ( np. mniejsze pole pracy ), ale ma sporo plusów:

np coś w stylu :



Gościu zrobił do tej maszynki sporo przystawek - bardzej uniwersalnej maszynki nie widziałem: --->Simpson36

Taka maszynka może robić za "tokarkę":
www.milltolathe.com

:???: :wink: :grin:
autor: Zbych07
22 sty 2013, 17:07
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Amatorska konstrukcja do alu
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 15395

Re: Amatorska konstrukcja do alu

Witamy nowego Forumowicza :smile:

Pierwszy post ale jak widać poprzedzony uważnym czytaniem tego co jest dostepne na forum.

Wątek podobny do : ---> Rozważania na temat pierwszej frezarki. Pole robocze ~A3.

W obu przypadkach wstępne założenia dobrze rokują.
Pewnym problemem może być wyposażenie "warsztatu" ale to bolączka wielu forumowiczów.
Przy budowie pierwszej maszynki rozważyłbym jeszcze jeden typ maszynki, coś na podobieństwo tego:----> Link,
tylko zamiast spawania podstawy z profili rozważył bym użycie "gotowca" w postaci płyty traserskiej, ( ---> Płyty traserskie )
oczywiście jakiejś z demobilu bo nowe mają sporą cenę. Sugerowałem to w tym ---> wątku ale post pozostał bez echa :???: .

Trzymam kciuki za Sukces.
:grin:

Wróć do „Amatorska konstrukcja do alu”