Zasada działania czujnika cyfrowego opiera sie na przerywaniu strumienia światła przez prążki (namalowane/trawione na specjalnym szkle) podobnie jak w enkoderach tylko tutaj jest to rozciągnięty enkoder. Na wyjściu z Takiej głowicy dostajemy impulsy w kodzie Graya. Czasami są to tylko 2 linie lub 2 pary (wyjście różnicowe). Dodatkowo jeszcze jedna linia lub para która daje wyjście indeksu (punktu bazowego) takiego liniału, punkt ten może być w jednym miejscu lub co jakiś stały odcinek. Najczęściej spotyka się wyjście typu TTL ale istnieją tez liniały z wyjściem 24V.
Czujniki analogowe najczęściej stosowane w taśmach magnetycznych. Taśma taka jest namagnesowana SIN/COS analogowo. Okres przebiegu na takiej taśmie może być co 1cm lub tez inny. Wyjście z takiej głowicy może być różnego rodzaju (cyfrowe - takie jak opisane powyżej) lub tylko wzmacniane i podawane do systemu odczytu (stosowane często przez firmę HEIDENHAIN).
Co do Twojego problemu to wygląda na to że posiadasz liniał pomiarowy o rozdzielczości (przykładowo 1um) a w czytniku ustawione masz (np. 5um) wtedy będzie wyglądało to tak jak by czytnik mnożył wartość przez 5. Sami Jesteśmy twórcami czytnika ARBAH-L oraz ARBAH-M i tego typu konfiguracje należą do podstawowych parametrów ustawianych w czytnikach. Czytnik firmy CS-LAB opiera się o standard cyfrowego odczytu jaki opisałem powyżej.


Zapraszam do lektury.
http://www.cs-lab.eu/galeria-zdjecie-dD ... ARBAH.html
Pozdrawiam