Znaleziono 1 wynik

autor: Areo84
23 paź 2016, 10:37
Forum: Mechanika
Temat: Silnik DC 24V dużej mocy
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 2606

Sam pomysł zastosowania rozrusznika do pracy ciągłej czysto teoretycznie to jawna partyzantka. I to od strony mechanicznej i elektrycznej.

Łożyskowanie ślizgowe stosowane w większości rozruszników nie wytrzyma takiej pracy. Konieczna będzie przeróbka na łożyska toczne, lub poszukanie rozrusznika z takimi łożyskami bo zdarzają się i fabryczne na tocznych.
Takie przeróbki widziałem już ze dwa razy w mniejszych ciężarówkach z wywrotem, gdzie pompa hydrauliczna napędzana była takim przerobionym rozrusznikiem, a nie dedykowanym do tego silnikiem z pompą . Fakt - praca nie jest tu ciągła bo może z kilkadziesiąt sekund ale i tak o wiele dłużej niż kręci się w samochodach.


Elektrycznie to jak już koledzy pisali- też nie będzie mu lekko przy pracy ciągłej. Chyba że odpowiedni zapas mocy pozwoli mu na pracę z małym obciążeniem . Pewnie nie zaszkodziło by też jakieś chłodzenie w postaci wentylatorka.
Chyba warto wspomnieć że są zasadniczo dwa typu rozruszników z przekładnią i bez.
Te szybkoobrotowe z przekładnią są obecnie chętnie stosowane bo zapewniają wysoką moc przy małych gabarytach ale elektrycznie są dość mocno wyżyłowane . Te bez przekładni to z reguły starsze konstrukcje, gdzie na miedzi tak nie oszczędzano, ale przy tej samej mocy z racji mniejszych obrotów są dużo większe i cięższe.

Tak więc taki niedociążony rozrusznik z łożyskowaniem tocznym przy odpowiednich aku i słusznych przekrojach przewodów zasilających (setki A przy rozruchu) i jakimś wymuszonym chłodzeniu nie powinien się zbyt szybko sfajczyć.
Inna sprawa że taki rozrusznik o mocy powiedzmy około 4kW nawet bez elektromagnesu to po prostu duże, bardzo ciężkie i niezgrabne bydle, co pewnie jest nielichą przeszkodą w takim pojeździe.

Kupno takiego silnika przystosowanego do pracy ciągłej w rozsądnej cenie będzie raczej trudne, jest tego mało i trzeba szukać. Silniki o mocach około 2-3kW na 24V są stosowane w nieco większych windach samochodów ciężarowych, ale i to nie będzie praca S1, ale pewnie S3.

Wróć do „Silnik DC 24V dużej mocy”