Znaleziono 5 wyników

autor: lolo2
16 cze 2013, 18:23
Forum: Na luzie
Temat: mechatronika czy mechanika i budowa maszyn
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 21125

Chłopie wejdź na stronę uczelni, wybierz dany kierunek i poczytaj o nim. Każdy kierunek jest opisany, wyszczególnione są przedmioty oraz informacje czego na tych przedmiotach będziesz się uczył.

https://ects.put.poznan.pl/ECTSPlusKlie ... ial_id=340

Możesz zostać nawet astronautą, jak się nie będziesz sam uczył to się na studiach niczego nie nauczysz.
autor: lolo2
15 cze 2013, 10:33
Forum: Na luzie
Temat: mechatronika czy mechanika i budowa maszyn
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 21125

Powiem ci bartuss że z jednej strony masz rację.
Niektóre przedmioty to nic nie warte, ale tak się zastanawiając było ich u mnie bardzo mało. Niby jakieś przedmioty z baz danych, Matlaba itp ale jakby tak pomyśleć to są to kierunki związane w jakiś sposób z moim wydziałem Budowa maszyn i zarządzanie. Miałem jedynie 3 przedmioty "polonistyczne" wymagane na studiach technicznych. (tu można było wybrać filozofie, komunikację interpersonalną, rachunkowość -- ogólnie przedmioty nietechniczne).

Uczelniom bardzo mocno zależy na ilości uczniów. A dlaczego bardzo prosto wytłumaczył mi dziekan PP. Czym więcej studentów tym więcej kasy uczelnia dostaje. Czym więcej kasy to tym lepszy sprzęt może kupić i ci, którym zależy więcej się nauczą.

Ja za młodu chciałem być informatykiem, wiadomo komputery. Poszedłem do liceum informatycznego. Na studia chciałem iść na coś związanego z programowaniem robotów, wiadomo taki szał ( siedzieć przed komputerem pijąc kawkę i programować robota - ogólnie czyste rączki - takie było wyobrażenie 18 latka). Przez pomyłkę trafiłem na MiBM do Poznania.
Tam głównie uczono wytrzymałości, PKM, konstrukcji, odlewnictwa, tworzyw sztucznych, obróbki plastycznej, materiałoznastwa. Na początku płakałem i chciałem sie przenieść bo interesowały mnie tylko roboty, ale dopiero po roku czy też dwóch zrozumiałem że programowania robotów to można się nauczyć w 3 dni na kursie, a gdzie nauczę się podstaw tych wszystkich ważnych rzeczy?

Dlatego jakbym miał jeszcze raz wybierać studia to wybrałbym MiBM (lub coś podobnego jak mechatronika, elektronika, automatyka). Ten kierunek bardzo zmienił mój pogląd na dzisiejszy rynek pracy i uważam że MiBM to jeden z najlepszych kierunków. Łatwo znaleźć po nim pracę, no i w końcu budować maszyny będziemy zawsze.
autor: lolo2
14 cze 2013, 23:38
Forum: Na luzie
Temat: mechatronika czy mechanika i budowa maszyn
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 21125

trzasu właśnie te rankingi są robione na podstawie osiągnięć uczelni, a nie kierunku.


du**, teraz Politechnika poznańska nie ma już oceny A+, za to warszawa ma:

"Wyróżniającą ocenę jakości kształcenia na kierunku „mechanika i budowa maszyn” otrzymał Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki śląskiej w Gliwicach, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

http://www.pka.edu.pl/wyroznienia/mibm-pw.pdf

Tylko te 3 uczelnie mają na dzień dzisiejszy Ocenę A+, która jest otrzymywana przez komisję akredytacyjną to jest ocena dla KIERUNKU nie dla uczelni. Ostatnio taką ocenę też miała Politechnika poznańska. AGH cały czas jest na topie, jeszcze ani razu nie zabrali jej oceny A+.


PS.
Lol, od kiedy tyłek to przekleństwo?
autor: lolo2
14 cze 2013, 18:38
Forum: Na luzie
Temat: mechatronika czy mechanika i budowa maszyn
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 21125

trzasu
O warszawie u nas się nie mówi, chyba akredytacja nie przyznała jej oceny A+, Poznański MiBM dostał A+ dopiero 4 lata temu, gdzie wrocław i AGH o wiele wcześniej mieli.

Co do rankingów to są one trochę mylne, bo oceniają liczbę i tytuły zatrudnionych na całej uczelni lub na wydziale, a nie oceniają danego kierunku. Np. jaki kierunek techniczny sobie nie wybierzesz to Warszawa zawsze na 1 miejscu a to gówno prawda. Informatyka najlepsza jest w Poznaniu - najwięcej nagród, zawsze wygrywamy międzynarodowe konkursy (zawsze w czołówce). Możesz się pytać kogo chcesz a warszawa,,,, śmiech na sali.


U mnie np. nic nie było o samochodach, ponieważ byłem na MiBM na wydziale Budowy maszyn i zarządzania. Więc głównie bazowaliśmy na projektowaniu i konstruowaniu maszyn do różnych celów. Budowaliśmy reduktory, podnośniki, obrabiarki CNC.

Elektroniki były same podstawy: proste obliczanie schematów, dobór transformatorów, trójkąt, gwiazda, uruchamianie silników, plc, budowa, rodzaje i zastosowanie czujników.

Musisz zobaczyć na uczelni jakie przedmioty będziesz miał na tym kierunku. Bo to zależy od uczelni i wydziału.

Czy mechatronika przereklamowana? Troszku na pewno, ale zauważ że idą tam ci co lepiej napiszą maturę. Więc ogólnie jest tam więcej mądrzejszych studentów, którzy sami sobie poziom podnoszą. Ma to ogromne zalety. Uważam że jest to jeden z najlepszych kierunków dla ludzi którzy lubią się uczyć i będą się sami ponad program uczyć. Bo jest tam tego za wiele aby w 3,5 roku nauczyć mechaniki, elektronik i informatyki. Wszystkiego po łebkach liźniesz tylko.

Ja proponuję tobie poszukać czy na mechatronice czy to mechanice nie ma czasem jakiegoś konkursu, dofinansowania. Np. ja się załapałem na Kierunki Zamawiane - projekt z ministerstwa. Jestem bardzo z niego zadowolony, stypendia, pełno wycieczek do niemiec, włoch, do firm w polsce. Dużo dodatkowych przedmiotów itp itd. więc dzięki temu o wiele więcej się nauczyłem.
autor: lolo2
14 cze 2013, 01:04
Forum: Na luzie
Temat: mechatronika czy mechanika i budowa maszyn
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 21125

witam;
Ja jestem z pomorza i poszedłem do politechniki poznańskie na kierunek Mechanika i Budowa maszyn (więc głównie ten kierunek będę opisywał i do niego porównywał).

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zauważyć to np. Mechanika i budowa maszyn (MiBN) jest różna w zależności od wydziału. to znaczy że na jednej uczelni może być tych kierunków kilka. I tak np. na w poznaniu jest:
MiBM na wydziale Budowa maszyn i zarządzanie (tu byłem)
MiBM na wydziale Maszyn roboczych i transportu.

Tu i tu jest inny zakres materiałowy, inne specjalności, inne przedmioty, inni wykładowcy itp.

Poszedłem do poznania bo lepsza szkoła niż trójmiasto. Ogólnie najlepsza jest MiBM na AGH, potem MibM na Pol. wrocławskiej a następnie MiBM na pol. poznańskiej. Gdańskie jest daleko za.

Teraz odnośnie moich wrażeń na temat Mechatroniki a MiBM.
powiem szczerze że Mechatronika jest modniejsza, więcej się o niej gada. Dlatego też więcej ludzi jest chętnych na mechatronikę. Oznacza to ze trudniej jest się tam dostać. Skoro trudniej tam dostać to mądrzejsi ludzie się tam dostają a to wpływa na ostateczne wykształcenie. Dlatego poważnie zastanowiłbym się właśnie nad tym kierunkiem.

U nas zawsze wykładowcy żartowali że mechatronicy niczego porządnie się nie nauczą, bo po prostu jest tego za dużo. Są osobne kierunki informatyka, mechanika, elektronika. Ludzie studiują te kierunki po 5 lat. A tu przychodzi taki mechatronik i chciałby się tego nauczyć w 5 lat ( wszystkich 3 kierunków) jest to niemożliwe.

Ja szukając studiów chciałem iść na coś związanego z informatyka i robotyką, na Politechnice poznańskiej zrobili mnie w balona bo mówili że będzie specjalność informatyzacja i robotyzacja wytwarzania. No faktycznie była, ale nie w takim zakresie jak chciałem. Bo to był całkiem inny wydział. Jakbym poszedł na wydział elektryczny na tą specjalność to byłoby więcej robotów itp.

Ogólnie powiem ci abyś przejrzał sobie jakie przedmioty będą na danym kierunku, popytał się kolegów itp. itd.
Najlepiej studiować to co się lubi, praca zawsze będzie (jak się studiuje coś normalnego), reszta zależy od ciebie. Czy ty się będziesz uczył czy imprezował. U mnie po MiBM wszyscy bardziej kumaci już na 4 - 5 roku pracowali, nie boją się o pracę. Natomiast "imprezowicze i lenie" to zawsze będą narzekać że pracy nie ma, że studia nic nie warte.

Wróć do „mechatronika czy mechanika i budowa maszyn”