Znaleziono 3 wyniki

autor: lolo2
29 wrz 2020, 09:48
Forum: Na luzie
Temat: Studia mechaniczne - literatura
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1115

Re: Studia mechaniczne - literatura

andrejch2 pisze:
29 wrz 2020, 09:22
Dobra dobra nie ucz studentów, że to co mówią wykładowcy to święte prawo. Niech sami tez myślą. I powiedz mi jak polejesz tym elektrolitem po łożu co z nim się stanie? jak uszczelnisz łoże przed elektrolitem? Jak będziesz panować nad głębokością wżeru? i na końcu musisz mieć powiedzmy powierzchnie Ra 2,5 i jak to z ta rdzą osiągniesz? A co z narzędziami? z trzonkami noży? z imakiem? Dodatkowo, że to elektrolit to musisz mieć jakieś napięcie, a więc jak podepniesz wirując detal do napięcia?
Nie pisze ze to super rozwiazanie i kazdy z nas zaraz bedzie je stosowal.
Zacznij odrozniac co to "praca badawcza czy naukowa" od normalnego zastosowania w przemysle, napisalem jedynie ze widze sens w tym :)

Loze moze miec oslony z tworzywa sztucznego. Elektrolit dziala na jakie materialy? Na nierdzewke tez? Mozna loze wykonac z lepsiejszego materialu itp.

Jak uszczelnie? oslony harmonijki, wystarcza.

Glebokosc wzeru? Tak samo jak kontroluje sie glebokosc hartowania, weglikotworczosc na przekroju itp. Badasz warunki, srodowisko, napiecia i robisz jakas tabele... tzw. Metoda prob i bledow.

Na koniec dajesz do obrobki wykanczajacej. Szlifowania itp. Podejzewam ze ta metoda jest do obrobki zgrubnej.

Rdza, rdza i rdza... to nie chodzi o rdze - - ta ruda. Tu zapewne chodzi o chemiczne uszkodzenie wiazan. Tzw. Korozja chemiczna. Wszyscy potocznie nazywaja to rdza, ale tego jest kulkanascie rodzaji.

Co z trzonkami i narzedziami? No wlasnie, z czego beda zrobione trzeonki? Ogolnie stale narzedziowie hartowane zalicza sie do materialow nierdzewnych wiec....?

Narzedzia jakie? Wegliki spiekane? Ceramika? wszelkiej masci powloki jak sie sprawdza? Tu masz temat na kilka nastepnych prac doktorskich.


Jak podepne wirujacy material do napiecia? No to juz latwizna. Slyszales kiedys o silniku szczotkowym?


Zebysmy sie zrozumieli.
Nie mowie ze to rozwiazanie jest zle czy dobre. Dla mnie jest po prostu ciekawe. Lubie nowosci. Dla mnie to super ciekawostka i chcialbym taka zobaczyc xD


No i nie oczekuj ze JA, wytlumacze ci, nad czym twoj doktor pracowal kilka lat. Ja zwykly student dzienny co inzyniera zrobil a magistra nie obronil (taka du**). Moja wiedza to podstawy materialoznstwa na kierunku mechanicznym.... szalu napewno nie ma.
autor: lolo2
29 wrz 2020, 09:17
Forum: Na luzie
Temat: Studia mechaniczne - literatura
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1115

Re: Studia mechaniczne - literatura

andrejch2 pisze:
29 wrz 2020, 08:51

Tylko niech wymysli coś z sensem, a nie jakieś brednie. Powiem wprost Kamar i polowa tego forum by była lepszymi wykładowcami niż ci co tam teraz są


Na pierwszy rzut oka wydaje ci sie to bezsensowne. Ale gdy pomyslisz o obrobce super twardych materialow to juz znajdziesz sens. Ze lepiej zniszczyc wiazania chemicznie i wtedy to obrobic.
Dla mnie to ma sens i zawsze to cos nowego.


ps.
Chyba zeby dostac dr habilitowany to trzeba wymyslec i opracowac cos nowego. Nie na doktora jak wczesniej napisalem, pomylilo mi sie chyba xD

Dodane 6 minuty 33 sekundy:
StudentIB pisze:
29 wrz 2020, 09:06
Jeśli chodzi o materiały to Leszek Dobrzański. A rysunek techniczny ? Też Dobrzański, ale Tadeusz.

Natomiast do cnc polecam, tak jak kolega wcześniej, Olszaka. Niestety nie ma tam nic o toczeniu. Dlatego warto sięgnąć też po „Techniki obróbki mechanicznej i erozyjnej” Marciniaka.

Jakbyś potrzebował literatury do jakichś innych przedmiotów to pisz śmiało, na pewno coś się znajdzie.
Materialoznastwo na poczatek nie przejdzie, chlopak sie zalamie.
Pamietam po sobie, jak za cholere nie moglem ogarnac na czym polega hartowanie.
Jest linia, nad nia jest austenit a pod nia ferryt i perlit. Nagle po "magicznym" hartowaniu tak juz nie jest.

Nie moglem tego ogarnac heheh.
Pani wkoncu wytlumaczyla to mi na przykladzie herbaty i cukru i wtedy zrozumialem. Fajny przedmiot byl, polubilem bardzo.

Nawet chyba 4.5 z tego mialem, a przedmiot kosa ustny egzamin. Poleglem na starzonym martenzycie, zapomnialem ze stal taka jest traktowana wg norm jako nierdzewna.

Dodane 1 minuta 34 sekundy:
Co do obrobki skrawaniem olszaka, moze nie ma o samej obrobce wiele. Ale sa tam podstawy narzedzi, podstawy obrobek, podstawy materialoznastwa.

Mysle ze dobra i wystarczajaca ksiazka na poczatek. Jako baza wiedzy.
autor: lolo2
29 wrz 2020, 08:35
Forum: Na luzie
Temat: Studia mechaniczne - literatura
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1115

Re: Studia mechaniczne - literatura

andrejch2 pisze:
21 wrz 2020, 20:45
. Dla przykladu jak studiowalem jeden doktor wymyslil sobie ze aby zmniejszyc opory skrawania bedzie polewal walek stalowy jakims elektrolitem przyspieszajac rdzewienie, zamiast chlodziwem. Niech koledzy z forum sie wypowiedza czy taki doktor jest normalny?
Dlatego ten pan ma tytul Doktora.
Aby nim zostac musisz wymyslec cos nowego.

Ciebie natomiast mozna porownac do tych ludzi co chcieli spalic na stosie Kopernika bo glosil ze to slonce krazy wokol ziemi.

Faktem jest ze wiekszosc profesorkow / doktorkow potem az tak skupia sie na swojej pracy i tak chca przekazac swoj tok myslenia studentow ze to robi sie nie powazne.


Co do autora tematu.
Wszystkie dobre ksiazki przekaza ci na zajeciach. Fakt ze jestes na zaocznych troche lipa, tam maja w glownej mierze nalane na studentow.

Dobrzanski - rysunek techniczny to nie ksiazka do czytania. To poradnik, ktory trzymasz pod pacha i zagladasz tam jak czegos nie umiesz.


Zacznij od tej ksiazki, jest super dla lajkow i ma szeroki zakres wiedzy o wszystkich podstawach.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... 8NNcIqZSJU

Wróć do „Studia mechaniczne - literatura”