Znaleziono 3 wyniki

autor: pltmaxnc
11 kwie 2005, 20:16
Forum: Mechanika
Temat: koło zamachowe
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 6866

Istotą stosowania tłumika jest konieczność obniżenia częstotliwości rezonansowej układu napedowego. Obniżenie to uzyskujemy przez zwiększenie momentu bezwładności tegoż układu. Bezwładność ta jest sumą bezwł. wirnika + bezwł. elemenu przenoszacego napęd (tutaj śruby). Na na moment bezwładności śruby zasadniczo wpływa jej srednica ( kwadrat odległości) błedem jest więc pomijanie tego parametru.
Moja uwaga że przy śrubach do ok fi 12 można spróbować stosować tłumik , a powyżej fi 16 mozna z niego zrezygnować ma charakter jedynie wskażnikowy i nie należy jej brać dosłownie.. .
autor: pltmaxnc
15 mar 2005, 21:50
Forum: Mechanika
Temat: koło zamachowe
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 6866

Jeżeli śruba jest o średnicy < 12mm można spróbować ,jeżeli średnica jest >16mm można sobie darować. Moment bezwładności jest iloczynem masy i kwadratu odległości, można więc łatwo obliczyć moment bezwładności tłumika i samej śruby. Ponieważ wymiary tłumika są ograniczone może okazać sie że moment bezwładności śruby znacznie przekroczy bezwładność tłumika i jego stosowanie nic nie wniesie.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości spróbuj dośwadczalnie, rozpędzając silnik z tłumikiem + śruba oraz z samą śrubą , jeżeli max obroty będą się rożniły to warto stosować.
autor: pltmaxnc
15 mar 2005, 21:33
Forum: Mechanika
Temat: koło zamachowe
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 6866

Już kiedyś temat ten był poruszany więc pozwolę sobie przytoczyć to co porzednio napisałem.
Koła zamachowe lub jak kto woli tłumiki drgań rzeczywiście pozwalają na uzyskanie płynniejszej pracy silnika i większej prędkości obrotowej. Powodem tego jest zwiększenie mometu bezwładności wirnika a tym samym częstotliwości rezonansu własnego silnika.
W praktyce widziałem dwa rodzaje tłumików :
------ pierwszy to krążek z gumy z obręczą metalową założony na oś silnika .
------ drugi ,występuje w ofercie firmy WOBIT tu cytat.............tłumik magnetyczny jest jedną prostych i tanich metod pomagających tłumić rezonanse silników krokowych. Wprowadzając dodatkowo masę bezwładnościową zamocowaną magnetycznie względem osi silnika. Tłumi rezonanse w niskich i średnich częstotliwościach a dla wysokich obrotów podnosi stabilną granicę rozpędzania silnika krokowego. Tłumik magnetyczny stosuje się głównie dla małych i średnich silników, (seria 40 i seria 56) gdy silnik ma dodatkowo wyprowadzoną oś z tyłu...............( rysunek jest na stronie http://www.silniki.pl/tlumiki/tlumiki_magnetyczne.htm )
Wpływ koła jest najbardziej widoczny w silnikach z przekładnią paskową lub na kołach zębatych. Przy śrubach tocznych o większych średnicach i dużej masie własnej wpływ takiego rozwiazania jest znikomy i może być taka instalacja niecelowa.

Wróć do „koło zamachowe”