Znaleziono 2 wyniki

autor: CFA
01 paź 2009, 00:09
Forum: Obróbka metali
Temat: Hartowanie - kilka konkretnych pytań
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 30609

mardinus pisze:Teraz tylko raz szlifuje (uwazam aby nie scienic za bardzo) - a tak sie boje o powierzchnie - bo ona ma byc wytrzymała , no i polerowana na lustro.
Ale szlifujesz i polerujesz jako operacje końcowe, więc i tak musisz mieć obróbkę mechaniczną przed tym. Poza tym możesz piaskować kulkami szklanymi.
mardinus pisze:Chodzi o czas - ja wykonuje moją prace osobiscie i dla mnie czas to pieniądz - a czas na zaniesienie gdzies elementów , potem odbior to stracone pieniądze.
Gdy opanuje technologie to bedzie proste
To w miarę prosty proces - hartowanie tej stali - sądzę, że w hartowni przy jakimś zakładzie nie powinno to kosztować więcej niż 4-5zł/kg wsadu -
a dostałbyś porządnie zahartowane i bez zendry. Ale jeśli koszt energii do grzania pieca i dalsze koszty otrzymania tego co Cię zadowala są mniejsze, to owszem.
Też czasami jak mi się nie chce tyłka ruszać do hartowni - załatwiam sprawę palnikiem i garnkiem z olejem :-)
autor: CFA
30 wrz 2009, 23:31
Forum: Obróbka metali
Temat: Hartowanie - kilka konkretnych pytań
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 30609

mardinus pisze:Hartowanie wyszło fajnie
Pewnie zlecenie w jakiejś hartowni wyszłoby
prościej. Ale ludzie budują piece, trochę eksperymentują...
W sumie to podziwiam takich hobbystów.

Podpowiem Ci tylko, żebyś nie zwiększał z powodu mniejszej temperatury
czasu wygrzewania w piecu (skoro zamierzasz zmniejszyć temperaturę w piecu do 800 stopni ) Dłuższy czas wygrzewania to odwęglenie (próżniowego pieca, ani z atmosferą ochronną raczej nie zbudujesz) i rozrost ziaren i mniejsza twardość końcowa.
Dodatkowo jeśli hartujesz na wodę, to nawet lepiej z niższej temperatury
(tzn niższej niz 840, ale raczej nie mniej niż 790) Temperatura 840-860 jest na wolniejsze chłodzenie - na olej.
No i nie są to jakieś bardzo technicznie odpowiedzialne elementy, więc możesz sobie pozwolić na deformacje czy nierównomierne własności
mardinus pisze:Proszę o pomoc - czy istnieje jakiś chemiczny sposób na usunięcie tej powłoki? (piaskowanie odpada z różnych względów)
Z jakich względów? Technologicznych? Elementy się odkształcają za bardzo czy dostępu do procesu? Piaskowanie jest najlepsze do usuwania zendry.
Pomyśl nad tym: komorę z blachy potrafiłbyś zrobić, potrzebne Ci już tylko sprężone powietrze i piasek :-). Jeśli nie, to musisz próbować usunąć to w jakiejś kąpieli.

Wróć do „Hartowanie - kilka konkretnych pytań”