Znaleziono 3 wyniki

autor: CFA
19 lip 2015, 22:45
Forum: Rysunek techniczny
Temat: współosiowość
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 3486

zdzicho pisze:Zasady rysunku są jasne. Jak nie ma tolerancji obowiązuje warsztatowa. I nie ma znaczenia ,w jakiej klasie wykonany jest wał ,a w jakiej wpust. Ważne jest przeznaczenie obu tych elementów . Jeśli ma być symetrycznie ,to należy zaznaczyć tolerancję asymetrii. Jak nie ma ,to znaczy ,ze położenie jest nieistotne.
Nie odpowiedziałeś na pytanie, bo właśnie wg mnie istotne jest w jakiej klasie są te wymiary, które wzajemnie wg siebie są usytuowane. Wybór tolerancji warsztatowej byłby problemem w tym wypadku dla odbiorcy, bo tego najnormalniej w świecie nie zmontuje, ale co do zasady masz rację: jak nie tolerują, to obowiązuje warsztatowa - pytanie tylko czy w tym wypadku warsztatowa czy jednak położenie wg klasy wykonania tych kształtów. Przykładów z życia mam wiele podobnych: są klienci, którzy nie tolerują zbyt wiele na rysunku, ale uważają, że będzie "dokładnie" - cokolwiek to znaczy - są i tacy, którzy strzelają setkami tolerując położenie otworu pod śrubę od krawędzi - pewnie liczą , ze jak wpiszą setki, to w dyszce będzie zrobione. Nauczyłem się robić dokładnie tyle ile żądają na rysunkach, ale w sprawach wątpliwych wybieram zawsze opcję "dokładniej" niż "mniej dokładnie".
Moi klienci są daleko i taniej jest dla mnie zrobić dokładnie niż się potem szarpać
(wiesz jak jest - klient nie ma racji, ale i tak trzeba mu będzie poprawić) Stąd takie moje podejście.
autor: CFA
19 lip 2015, 21:24
Forum: Rysunek techniczny
Temat: współosiowość
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 3486

zdzicho pisze:
CFA pisze: Jak nie podano na rysunku, to wypadałoby przyjąć najbardziej surowe możliwe rozwiązanie czyli tutaj rzędu kilku setek. Dwie dychy, to już dużo w tym wypadku.
Taa.Ciekawa teza. Dokładniej nigdy nie zaszkodzi ,ale twierdzenie całkowicie błędne.
Jeśli nie ma tolerancji na rysunku ,to obowiązuje warsztatowa .
Konstruktor jest od określania, co jest w konstrukcji istotne ,i to opisuje na rysunku tolerancjami. Jesli nie opisuje ,to oznacza,że istotne nie jest.
Teza może i błędna, ale teoria teorią, a życie swoje.
Mam w takim razie pytanie zwrotne: jeśli ktoś nie zaznaczy Ci wymagań co do współosiowości rowka 5P9 na wpust w wałku np 20h6 to ile z osi zjedziesz zgodnie z tolerancją warsztatową (czyli 11 chyba klasa)? Czy jednak będziesz się starał zrobić w osi?
I dlaczego tak zrobisz?

Aha - normy nie chce mi się szukać - tam jest sporo rzeczy domyślnych, położenie na nominalnych liniach itp - nie wiem czy wielkości odchyłek położenia też
autor: CFA
19 lip 2015, 17:31
Forum: Rysunek techniczny
Temat: współosiowość
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 3486

Lolek456 pisze:Gryzłem się z tym, bo ewidentnie jest to wymagane, ale z racji, że rysunek jest tak oznaczony jak jest- zaryzykowałem.
Ty zaryzykowałeś? :-) Jest norma dotycząca tolerancji pozycji i tam znajdziesz szeregi tolerancji odchyłek położenia współosiowości, położenia, bicia itp dla danej klasy dokładności- w praktyce będzie to rząd tolerancji dla danego wymiaru. Jak nie podano na rysunku, to wypadałoby przyjąć najbardziej surowe możliwe rozwiązanie czyli tutaj rzędu kilku setek. Dwie dychy, to już dużo w tym wypadku.
Lolek456 pisze:Nie wspominając już o tym, że nie masz ani jednej sztuki na próbę, a w detalu skomplikowane kształty i kilka tolerancji.
Czyli samo życie. To się nazywa praca pod presją czy jakoś tak: masz już w detalu kilkanaście godzin i mylisz się w ostatniej operacji.

Wróć do „współosiowość”