Znaleziono 4 wyniki

autor: CFA
12 paź 2013, 23:58
Forum: Obróbka metali
Temat: Frezowanie w pełnym materiale - Doświadczeni proszę o poradę
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 7439

kamar pisze:
CFA pisze:[ Przy pracy w dół, jak nie usuniesz wióra, i.
Teoretyzujesz :) Spróbuj tego wióra tam zatrzymać :) Dokąd ma rowki to musi sam wyleść.
Nic nie trzeba zatrzymywać. Jak jest ich więcej, to te na górze odpoczywają w drodze i namawiają kolejne, żeby poszły sprawdzić czy czoło się już przebiło na dół. Tłoczą się jak w autobusie przy wejściu, chociaż w środku jeszcze dużo miejsca :-).
Jakoś dziwnie właśnie w tej operacji najczęściej narzeka się na ewakuację wiórów.
Grawitacja robi swoje. Kupię sobie kiedyś maszynę z chłodzeniem przez wrzeciono - kilkadziesiąt bar - i nie będę już stał, pilnował, wydmuchiwał, przestawiał wężyki itp
autor: CFA
12 paź 2013, 22:34
Forum: Obróbka metali
Temat: Frezowanie w pełnym materiale - Doświadczeni proszę o poradę
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 7439

cncdlareklamy pisze: Jednak poprosze i przykladowe paranetry zaglebiania dla freza 6 oraz 8.
Skoro nie możesz ustalić parametrów dla zagłębiania, to wywierć sobie otworek w tym miejscu
i problem się zminimalizuje. Te symbole co do sposobów zagłębiania określają możliwości narzędzia, ale rzadko który katalog podaje dodatkowo jakie parametry są możliwe przy zagłębianiu. Pomijając fakt mniejszych wartości, to praca w pionie niszczy znacznie szybciej
czoło freza, które przy pracy "w bok" praktycznie jest chronione. Przy pracy w dół, jak nie usuniesz wióra, to żywotność freza spada kilkakrotnie. Zagłębisz się raz czy dwa - uszkodzisz lekko czoło lub wyżej i dalej już samo się degraduje.
Ale znam też procesy gdzie w produkcji średnioseryjnej czymś w rodzaju wiertła z płaskim czołem czy frezem dwupiórowym węglikowym zagłębia się w pełnym S6500/F1000 w stali.
autor: CFA
12 paź 2013, 20:49
Forum: Obróbka metali
Temat: Frezowanie w pełnym materiale - Doświadczeni proszę o poradę
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 7439

cncdlareklamy pisze:Nie zarobie na frezy. Juz ich chyba z 15 poszlo.
Po cholerę chcesz wyciągnąć od razu maksa?
Ustal odpowiednią dla freza i materiału obrabianego prędkość skrawania, przyjmij jakieś sensowne dla sztywności mocowania zagłębienie freza i oblicz wymagany posuw.
Zmniejsz to o 30% i próbuj. Jak idzie dobrze, stabilnie, nic się dymi, nie pali, maszyna nie wędruje po hali, psy w okolicy od tego nie wyją, nadążasz wybierać wióry, wystarcza emulsji itp a jest to wg Ciebie za wolno, to dodawaj stopniowo parametrów.
Dojdziesz do pewnego kompromisu pomiędzy pilnowaniem procesu i osiąganiem maksymalnego uzysku z roboczofrezogodziny (zawiera i czas i połamane narzędzia) a świętym spokojem, niższymi kosztami i dłuższym czasem wykonania.
autor: CFA
10 paź 2013, 21:35
Forum: Obróbka metali
Temat: Frezowanie w pełnym materiale - Doświadczeni proszę o poradę
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 7439

cncdlareklamy pisze: Dużo tego frezowania, ale mam nadzieję, że powierzchnia boczna byłaby zadowalająca
Ślady, które pokazujesz na zdjęciach to najzwyklejszy wynik małej sztywności układu.
Bez problemu uzyskuję takie efekty :-). To nie wióry podchodzą pod frez, tylko cały układ drga (stąd też piski). Wióry swoją drogą przeszkadzają. Jeśli nie są ewakuowane, to i tak prędzej czy później frez się urwie - zwłaszcza jak ze względu na sztywność maszyny przyjmuje się zasadę - "mniej biorę, ale popier..." Ja z powodów słabego chłodzenia (mimo, że leje się emulsja, ale zwykłą pompką) i tym samym słabego odprowadzania wiórów i zwykłej ekonomii powróciłem przy takich pracach do narzędzi ze zwykłej szybkotnącej - dlatego nie podpowiem za wiele w kwestii parametrów.
Ale dodam, że jest kolosalna dla żywotności narzędzia różnica w materiale S235 jako zwykłej blachy walcowanej a S235 w płaskownikach ciągnionych (też bardzo szerokich, których używam jako blach). No i kwestia mocowania - jak masz duży "wiszący" arkusz nad stołem, to zawsze będzie drgał. Nie przeskoczysz tego - wystarczy 1mm offset i jedno przejście na gotowo.

Wróć do „Frezowanie w pełnym materiale - Doświadczeni proszę o poradę”