Znaleziono 3 wyniki

autor: CFA
20 kwie 2024, 12:01
Forum: Obróbka metali
Temat: Pękające hurtowo taśmy przecinarki
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 926

Re: Pękające hurtowo taśmy przecinarki

Pneumokok pisze:
20 kwie 2024, 11:49
Jeżeli taśma się blokuje a koła dalej się kręcą albo kompletnie spada z kół to moim zdaniem taśma jest za słabo naciągnięta.
I tak jest, tylko jak się tnie incydentalnie, to nigdy nie wiadomo kiedy już ten naciąg jest zbyt słaby.
Jak nie masz tensometru, to czasami rozsądek nie pozwala naciągnąć mocniej a potem okazuje się, ze to i tak za słabo. Tzn spadła Ci taśma i zakładasz ją ponownie i napinasz i nie wiadomo jak napiąć, żeby nie strzeliła przy napinaniu :-)
autor: CFA
20 kwie 2024, 11:30
Forum: Obróbka metali
Temat: Pękające hurtowo taśmy przecinarki
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 926

Re: Pękające hurtowo taśmy przecinarki

FTW pisze:
20 kwie 2024, 09:11
Z tego co kojarzę można dostać tensometry do regulacji naciągu i to bardzo wpływa na żywotność taśmy.


Niektóre piły mają to w standardzie.
FTW pisze:
20 kwie 2024, 09:11
Taśma powinna się stępić, a nie strzelić, kilka taśm zużyłem i żadna mi jak dotąd nie strzeliła. Kolejna istotna sprawa to regulacja kątowa jednego z kół - tam jest opisane w instrukcji, że taśma ma nie dotykać rantu na kole, tylko być jakieś 2-3mm od niego.
Prawie każda taśmówka ma regulację kątową koła nienapędzanego ale ustawienie tego zgodnie z intsrukcją te 2mm od rantu jest dość upier..liwe. Z reguły dopycham do krawędzi i tyle. Natomiast dziwne, że nie strzeliła Ci żadna taśma. Jak taśma jest nowa, to pracę na niej traktuję jak bezobsługową - tzn ustawiam jakieś cięcie (jak jest tego dużo) i idę robić co innego w tym czasie. Ale jak taśma już jest trochę wyeksploatowana, to w momencie kiedy w płaskowniku stalowym ciągnionym albo twardym alu 7075/7022 natrafi się na jakieś twarde złogi, to taśma się na tym blokuje a koła napędowe się kręcą (taśma już nieco zużyta i niedociągnieta napinaczem) i wtedy po kilku sekundach spada taśma z kół ale czasami zdarza się też, że pęka taśma.
Dlatego jak taśma jest już "wyjechana", to cięcie trzeba nadzorować - stać przy pile i jak się przycina na jakimś twardym wtrąceniu, to wystarczy unieść ramię na chwilę i opuścić i kontrolować cięcie tego wtrącenia twardego, ale trzeba stać stale przy ramieniu i czuwać.
autor: CFA
19 kwie 2024, 22:44
Forum: Obróbka metali
Temat: Pękające hurtowo taśmy przecinarki
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 926

Re: Pękające hurtowo taśmy przecinarki

Bandzior89 pisze:
19 kwie 2024, 18:53
Od jakiegoś czasu robię cyklicznie zlecenia dla jednego klienta z rur S235/S355, fi159x12,5 fi108x8,8 fi108x10 itp w seriach po 200-800szt
A czy to co opisujesz nie jest standardem to przy cięciu rur?
Przykładowo wałek lity fi 159 stalowy utniesz jedną taśmą więcej sztuk niż rury a przecież materiału
jakby więcej do usunięcia. Więc zastanówmy się co tak naprawdę odgrywa rolę w niszczeniu taśmy przy cięciu rur?
Podstawowa sprawa to drgania - napinanie taśmy do krawędzi rury, rozpężanie i napinanie pomiędzy krawędziami ciętymi wewnątrz rury. Kluczowa sprawa to chyba dobór odpowiednich parametrów cięcia i podziałki taśmy.
Nie mam dużego doświadczenia, żeby podpowiedzieć jak to poustawiać, ale wiem jedno: jak już dojdziesz do zestawu parametrów, który zapewni cichą w miarę pracę (bezdrganiową) i odpowiedni stosunek czasu cięcia do ilości sztuk, to wtedy przyjdzie partia rur o nieco innych własnościach i cały schemat się wysypie i trzeba będzie szukać kompromisu ponownie. Co jest jeszcze decydujące? Jaka relacja podziałki z grubością ścianki?

Wróć do „Pękające hurtowo taśmy przecinarki”