Znaleziono 5 wyników

autor: CFA
30 lis 2021, 16:27
Forum: HAAS
Temat: Przenośnik/wyrzutnik wiórów
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1954

Re: Przenośnik/wyrzutnik wiórów

Majster70 pisze:
30 lis 2021, 08:09
co do Cad/Cam do frezarki od strony handlowej: nie musisz wydawać od razu wydawać 30-40 tysięcy na sof klasy NX-a. Wystarczy "pobawić" się darmowym lub prawie darmowym Cam-em, praktycznie każdy ma choćby minimalny Cad "przy okazji". Inwestujesz w gruncie rzeczy swój wolny czas. Wykonany "owoc swojej pracy" (wybierz coś efektownego) postaw niedbale przykurzony w takim miejscu, żeby widzieli to twoi dotychczasowi klienci przy odbieraniu detali. Jeżeli nie pieprzysz roboty - a widać, że się rozwijasz to nowe, bardziej złożone i wyżej marżowe prace znajdą się same. Od twoich stałych, sprawdzonych klientów i ich znajomych z polecenia. U mnie to działa.
Jak to mówią reklama dźwignią handlu :wink:
Dzięki za sugestię, choć się raczej nie sprawdzi. Zupełnie inny model działania - moi klienci mnie nie odwiedzają,
jakoś muszę ich zachęcić do pierwszego zlecenia a potem jakoś się przyzwyczajają do jakości, do szybkiej reakcji,
elastyczności itp. Ale faktem jest, że jak jadę na rozmowy do nowych klientów, to zabieram - jak rasowy przedstawiciel - kilka ciekawych technologicznie detali do pokazania. Wiem jak wygląda praca z CAMem, bo bliski kolega tak pracuje i uczę się od niego - widzę co da się zrobić i jakim nakładem i potrafię ocenić czy to będzie w tym moim poletku produktywne. Zalety CAMa są gdzieś daleko w przyszłości - a obecnie to widzę to jedynie jako własny rozwój. I jest jeszcze cała masa innych czynników, które składają się na decyzję o maszynie (miejsce którym dysponuję, czas który mi został, charakter zleceń i ich obsługa). Każdy głos cenny.
autor: CFA
30 lis 2021, 07:48
Forum: HAAS
Temat: Przenośnik/wyrzutnik wiórów
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1954

Re: Przenośnik/wyrzutnik wiórów

WZÓR pisze:
30 lis 2021, 07:23

Strach spytać o sondy RENISHAW ..... , pewnie też z nich zrezygnujesz. :)
Przy tym co robisz (wnioskując z opisu) to faktycznie czujnik 3D uniwersalny i czujnik długości narzędzia spokojnie wystarczy.
Na CAM namawiam , bo na Haas bez niego ani rusz.
..... , prosty ZW3D CAD / CAM spokojnie wystarczy.
He, he - na starej maszynie nie mam sondy i żyję, ale dostrzegam wygodę i kilka innych cech, które się przydadzą widzę. Sondy-TAK, Chłodzenie przez wrzeciono raczej TAK, bo to załatwi kilka spraw. Wyrzutnik wiórów nie wygląda na razie sensownie. Co do CAMa, to nie wiem dlaczego na Haas ani rusz? Detali wymagających CAMa (tzn inaczej się nie da, albo jest trudno) to ja mam 0,5% - to sobie gdzieś zlecę a resztę spokojnie oblecę z palca. Pewnie z CAMem byłoby nieco szybciej, ale widzę jak to wygląda w praktyce i nie wiem czy chcę ( z różnych powodów)
autor: CFA
29 lis 2021, 19:38
Forum: HAAS
Temat: Przenośnik/wyrzutnik wiórów
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1954

Re: Przenośnik/wyrzutnik wiórów

WZÓR pisze:
29 lis 2021, 19:16
Na chłodzenie przez wrzeciono kasy nie żałuj.
Zalety widać przy wierceniu wiertłami węglikowymi szczególnie przy kwasiaku , oraz przy głowiczkach ze specjalnymi kanałami chłodzącymi.
Z kwasiaka to ja mam jeden detal na miesiąc :-) i węglikami raczej nie orałem, bo maszyna słaba.
Mam przede wszystkim detale z płyt alu 5083, 7021, 7075, trochę S355/C45 ale nie ma jakiegoś orania
czy kopania - grubość płyt najczęściej 10-12-15-20mm. Skórówkę robię na tokarce albo na starej jarocince. Te kilka przypadków, gdy przydałby się porządny przedmuch, to raczej rozwiertaki w otworach 5D. Głowicami też ze względu na maszynę nie pracowałem, ale jeśli wstawię tę VF-2, to może jakimś CAMem się zainteresuję.
A jak się nie zainteresuję, bo profil roboty mi się nie zmieni, to będę się patrzył jak leci i nie używał?
autor: CFA
29 lis 2021, 18:15
Forum: HAAS
Temat: Przenośnik/wyrzutnik wiórów
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1954

Re: Przenośnik/wyrzutnik wiórów

WZÓR pisze:
29 lis 2021, 16:32
CFA pisze:
28 lis 2021, 18:27
.... Czy trzeba po prostu skorzystać, żeby docenić (vide czujki parkingowe czy podgrzewane siedzenia w samochodach)?
Raz mi się zdarzyło ( w całej karierze pracy na Haas) obsługiwać maszynę bez podajnika wiórów.
Niewiele ich było przy robocie , więc zmiotka i szufelka dała radę.
Nie wiadomo co będziesz w przyszłości robił , a ten mechanizm jako wabik dla potencjalnego w przyszłości kupca tej maszyny jako atut bym nie stawiał.
Cóż, akurat wyrzucanie wiórów jestem w stanie sam wykonać.
Znacznie gorzej mi idzie w ocenie opcji chłodzenia przez wrzeciono :-)
WZÓR pisze:
29 lis 2021, 16:32
Kup bez ..... , zawsze można zmienić zdanie i zamówić zestaw w Abplanalp.
..... , przyjadą i zamontują.
A to nie jest wtedy jakoś dramatycznie drożej?
autor: CFA
28 lis 2021, 18:27
Forum: HAAS
Temat: Przenośnik/wyrzutnik wiórów
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1954

Przenośnik/wyrzutnik wiórów

Przymierzam się w 2022 do minimalnego odnowienia parku maszynowego i na celowniku jest VF-2.
Z opcji dostępnych dodatkowo jest przenośnik wiórów z wyrzutnikiem. Tak się zastanawiam nad sensem zakupu tej opcji. Pracuję obecnie na TM-1P zupełnie gołej w sensie dodatkowego wyposażenia, ale też przy swojej produkcji nie bardzo widzę sens takiej inwestycji. Znam firmy gdzie wstawiają do maszyny klocki 20kg i po kilku godzinach rzeźbienia z CAMa mają do wywalenia kilka taczek wiórów i tam transporter wiórów i podstawianie pojemników ma jakiś sens i jest udogodnieniem. Ja mam głównie: mocowanie, jakieś otwory, przemocowanie, jakiś promień, przemocowanie jakieś wybranie. Wiórów mam kilkaset kg rocznie (raz albo dwa razy w roku wywóz) więc po robocie zgarniam je miotełką na pochyłą ściankę a rano jak obcieknie to wywalę dwie szufelki do worka. Czy w VF-2 to będzie jakoś utrudnione? Gdzieś widziałem jakiś system spłukiwania wiórów, żeby przenośnik miał co zabrać, ale w razie czego sięgnę jakąś miotłą na dłuższym kiju i to nie jest warte wg mnie prawie 3 tys euro. Po prostu robotę mam taką typu, że detale mieszczą się w pudełku do butów a faktura jest solidna, wiec wiórów za wiele nie wytwarzam. Czy ten przenośnik to jest udogodnienie, którego nie rozumiem czy nie potrzebuję. Czy trzeba po prostu skorzystać, żeby docenić (vide czujki parkingowe czy podgrzewane siedzenia w samochodach)?

Wróć do „Przenośnik/wyrzutnik wiórów”