Znaleziono 3 wyniki

autor: zelrp
16 wrz 2009, 23:01
Forum: Elektronika CNC
Temat: Morfing kroków
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4163

Co do układu mnożnika kroku - spotkałem się z informacją o problemach, ale szczegółów nie znam.
Co do G203V - kiedyś przerabiałem okablowanie embossera kupionego w USA ,gdzie do sterowania
silnikami pozycjonującymi głowicę z mechanizmem punktaka były użyte właśnie te sterowniki i była możliwość trochę potestować.
Podział mikrokrokowy to na pewno 2000kr/obr (dla silnika 1,8st) - w specyfikcji jest przeoczenie.
Przebieg 333kHz ma okres 3us - ta wartość jest już bardzo "okrągła" i może wynikać np. z istnienia na wejściu step cyfrowego filtru przeciwzakłóceniowego, taktowanego sygnałem o jakiejś także "okrągłej" częstotliwości.
Prąd jest ustawiany faktycznie przez dołączenie do zacisków listwy rezystora i to może się nie podobać.
Co do zabezpieczeń - niejeden sterownik nie ma nawet takich.
I jeszcze nieco na temat potencjometru do kompensacji rezonansów/wibracji zakresu low speed.
Regulacja służy do zminimalizowania tych zjawisk przede wszystkim przy prędkości w okolicach 1 obr/s oraz subharmonicznych 0,5 i 0,33 obr/s.
Po dołączeniu ogólnie znanego silnika SanyoDenki 3Nm 4A i wykonaniu regulacji silnik pracuje w zakresie obrotów 0 do 2 obr/s praktycznie bez jakichkolwiek rezonansów, efekt jest lepszy jak w przypadku użycia sterownika M556.
Po dołączeniu silnika chińskiego takiej samej wielkości pozostanie rezonans w okolicach 2 obr/s i z tym już sobie nie poradzi do końca żaden z tych sterowników Można domniemywać, że w tych silnikach konstrukcja albo dokładność wykonania uzwojeń (jeśli chodzi o geometrię) jest gorsza i położenie wypadkowego wektora pola odbiega w większym stopniu od teoretycznego, jakie powinno wynikać z płynących prądów.
To na tyle bo już trochę uciekłem od tematu wątku.
autor: zelrp
15 wrz 2009, 23:43
Forum: Elektronika CNC
Temat: Morfing kroków
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4163

Oczywiście wiadomo jak wygląda kształt przebiegów referencyjnych dla 4 obr/s.
Poniżej 3 obr/s mamy przebieg podobny do dwupołówkowo wyprostowanego napięcia sieci, oczywiście o zmiennej częstotliwości (wszystkie połówki snusoidy "brzuszkami" do góry).
Powyżej 3 obr/s te miejsca gdzie przebieg schodzi w okolice 0V (0 stopni, 180 stopni, 360 stopni, itd.) są stopniowo wraz ze wzrostem prędkości wyciągane do góry. Jednocześnie zaczyna się "spłaszczanie" wierzchołków. Przy 5 obr/s robi się z tego linia prosta (czyli napięcie stałe) na tym poziomie gdzie przy nizszych obrotach były wierzchołki sinusoidy. Na www.geckodrive.com można znaleźć artykuł w pdf na ten temat.
To że dla zrealizowania tego efektu użyta jest tam opatentowana metoda analogowa ma znaczenie drugorzędne. Równie dobrze mozna sobie wyobrazić zrealizowanie tego zadania na drodze czysto cyfrowej (obliczeniowej).
Przeglądam czasem posty jakie pisze na forum amerykańskim Mariss Freimanis (szef Gecko) i osobiście uważam że jest to mistrz jeżeli chodzi o zrealizowanie czegoś w maksymalnie prosty sposób i wynikający z tej prostoty znakomity efekt końcowy.
Dlaczego morfing a nie np. przełączanie przy jakiejś ustalowej prędkości obrotowej z mikrokroku na pełny krok. Nie da się z góry okreslić gdzie taki sterownik zostanie zastosowany. Może będzie to urządzenie gdzie co chwilę prędkość przechodzi przez taką wartość progową. Przy przełączaniu można się spodziewać jeżeli nie niestabilności to co najmniej jakiś efektów akustycznych.
Gecko jest bardzo znane i uznane na rynku amerykańskim i kanadyjskim (na nasze warunki te sterowniki są dość drogie). Nie wszyscy potrzebują podziału mikrokrokowego ustawianego na jedną z 15 wartości. Ale jesli porównać np. zachowanie silnika podłączonego do M542 (ustawionego na podział 2000kr/obr) oraz podłączonego do G203V (oba sterowniki ustawione oczywiście na taki sam prąd, takie samo napięcie zasilania) przy prędkości powiedzmy 1000 czy 1300 obr/min ten drugi sterownik pokaże co jest możliwe do uzyskania.
autor: zelrp
15 wrz 2009, 12:38
Forum: Elektronika CNC
Temat: Morfing kroków
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4163

Jedynymi znanymi mi sterownikami z funkcja morfingu (z tych tańszych) sa produkty firmy Gecko.
Jeżeli rozumiemy pojęcie morfingu tak jak wspomniana wyżej firma, takiej funkcji nie ma żaden ze sterowników dostępnych na naszym rynku.
W skrócie:
Polega to na płynnej zmianie kształtu przebiegów referencyjnych w pewnym zakresie prędkości obrotowej od przebiegu sinusoidalnego do napięcia stałego. Przebiegi referencyjne to te generowane przez DAC (przetworniki cyfrowo-analogowe), porównywane przez komparatory z sygnałami proporcjonalnymi do prądów uzwojeń silnika.
W sterownikach wspomnianej wyżej firmy proces zmiany kształtu zaczyna się przy prędkości obrotowej około 3 obr/s a kończy przy około 5 obr/s.
Efekt jest taki, że przy 3 obr/s sterownik jest jeszcze klasycznym sterownikiem mikrokrokowym a przy wzroście prędkości do 5 obr/s płynnie przechodzi do pracy pełnokrokowej.
Te sterowniki mają stały podział mikrokrokowy 2000 kroków/obrót i nalezy tu zaznaczyć że od strony sterowania sterownik przy prędkości silnika powyżej 5 obr/s jest dalej widziany jako sterownik potrzebujący 2000 impulsów step do wykonania 1 obrotu silnika.
Ta funkcja nie jest żadnym absolutnym zabezpieczeniem przed utratą kroków, przy kształcie przebiegow referencyjnych jak w sterowniku pełnokrokowym (jak już wyżej wspomniałem jest to napięcie stałe) uzyskiwany moment jest istotnie większy (interpretacja geometryczna: pole powierzchni pod krzywą obrazujacą kształt prądu jest znacznie większe).
Do realizacji tej funkcji Gecko używa opatentowanej koncepcji tzw. analogowej bramki OR.

Wróć do „Morfing kroków”