byqq pisze:Pamiętaj o tym że ostrze noża powinno być zawsze w osi uchwytu (osi wrzeciona)
nie zawsze, przy wytaczaniu małych otworów oś wrzeciona musi być "ciut" niżej, a przy przecinaniu "ciut" wyżej - ale przecinanie i ułożenie wysokości osi zależy raczej od rozporządzalnej mocy napędu, zwłaszcza że małe tokarki nie mają posuwu poprzecznego.
żeby sprawdzić "oś" noża i wrzeciona - wystarczy przetoczyć czoło np plastra materialu tak żeby wierzchołek noża sciął do zera że tak powiem "cycek" przy minimum średnicy obrabianej.
o tym chyba nie piszą w poradnikach - że jak nóż piszczy to jest albo za wysoko albo za nisko w stosunku do osi wrzeciona.
a i jeszcze przystawienie noża - patrząc od góry na plaszczyznę przystawienia - zawsze musi być jakiś kąt pomiędzy plaszczyzną skrawaną a krawędzią skrawającą - przy toczeniu poprzecznym, przy wzdłuznym kąt pomiędzy krawędzią noża a osią materialu, nawet minimalny, mozna go regulować np przez przestawianie imaka - i jesli sam charakter obróbki na to pozwala - mozna np regulowac kierunek odrywania wiorów.
małe tokarki "nie lubią" gdy na jedno przejscie np w stali zwykłej konstrukcyjnej głebokosc skrawania jest wieksza niż 0,2 - 0,3 mm - można to odczuć np przez hamowanie napedu albo samowolne przesuwanie się noża w rowku imaka ...
jak mi sie coś jeszcze przypomni to doskrobię
