Znaleziono 2 wyniki

autor: m.j.
30 paź 2017, 08:55
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka konstrukcja z profili aluminiowych 360x530x130
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4283

LD550 sprawuje się znośnie. Choć geometria była spaprana i jeszcze przydłaoby się ją lepiej wyprowadzić. W sumie robię to co chcę i nawet jakoś to wychodzi. Generalnie to chińczyk i to dość podłej jakości więc nie wiadomo co dostaniesz. Najlepiej umówić się tak, że bierzesz konkretny egzemplarz wcześniej sprawdzony. Inaczej może być ostra walka, a kwiatki bywają różne. W sumie to nie wiem czy polecać czy kategorycznie odradzać? Mi udało się opanować niedoróbki dość szybko i żadnym kosztem jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że może się trafić coś gorszego i wtedy ratuje tylko reklamacja. Zaletą jest proste wykonanie i mała masa co ułatwia ewentualne grzebanie i poprawki - po prostu nie trzeba za każdym razem wzywać HDS-a :wink:
autor: m.j.
27 paź 2017, 11:39
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka konstrukcja z profili aluminiowych 360x530x130
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4283

Taki sam patent na osłony jak u mnie :smile: Aby nie zalewało Ci chłodziwem podłogi warto podnieść trochę rolki. Generalnie dobrze by było zrobić coś w rodzaju wanny dookoła i jakieś osłony, ponieważ wióry wszędzie lecą, a ich sprzątanie nie jest takie uciążliwe jak wynoszenie całego syfu na butach :wink:

Co do osi Z na trapezówce to też jestem posiadaczem takowej osi tylko sporo cięższej. O luz się nie przejmuję, ponieważ akurat w osi Z sam się kasuje ciężarem osi, a frez podczas obróbki wgryza się w materiał i dodatkowo kasuje luz. Pamiętaj też, że kulowa w Z-ce nie jest samohamowna i o ile przy lekkiej Z-ce być może nie będzie Ci opadała to juz przy cięższej bez przeciwwagi będzie lipa. Moja Z-ka waży coś koło 60kg i śruba trapezowa załatwiła mi sprawę przeciwwagi. Całą oś Z dźwiga silnik 6.9Nm. Luzu na Z-ce nie wyczuwam, choć nie zamierzałem targać jej ręcznie do góry aby to sprawdzić :mrgreen:

Co do porażki w kwestii sztywności to podejdź do sprawy na spokojnie. Ja podczas budowy i ustawiania swojej frezarki też kilka razy miałem to wszystko rzucić w cholerę, ale emocje to zły doradca. Po prostu prześpij się z problemem i pomyśl na spokojnie co z tym fantem zrobić. Na forum pełno jest konstrukcji mniej sztywnych i robią co do niech należy. Grunt to mieć świadomość ograniczeń maszynki. Przykładowo mając mało sztywną maszynę musisz przyjąć inną strategię obróbki tzn małe naddatki, duże prędkości (tutaj w X i Y przydałyby się kulowe aby pogonić maszynkę szybciej). Co do samych luzów w X i Y to skup się na ich kasacji nie przejmując sie sztywnością. Masz uzyskać jak najmniejszy luz na śrubach. Nie wiem jakie masz zastosowane nakrętki na śrubach (albo nie doczytałem :oops: ) ale w twoim przypadku jeśli nie stać Cię na kulowe w X i Y to trzeba zaopatrzyć się w nakrętki z poliamidu. Ja mam i do sporadycznej pracy dają radę. Bardzo prosto można w niej skasować luz (tylko ja mam dość mocne silniki - 6.9Nm 6A i spokojnie ciągną śruby TR 22x5 i nie wiem jak dadzą radę jakieś słabsze silniczki).
Zwróć też koniecznie uwagę na bloki łożyskujące. Ja przykładowo kupiłem bloki, w których wsadzili zwykłe łożyska zamiast skośnych i one generowały spory luz. Po interwencji w firmie przysłali mi skośne i teraz jest OK (koniecznie musisz dać dystans między łożyska skośne. Normalnie tego dystansu nie było między zewnętrznymi bieżniami i wtedy też łożyska skośne nie będą spełniać swojej funkcji).
Generalnie Kress też nie jest zbyt sztywny więc tutaj nie poszalejesz. Ewentualnie można próbować bardziej agresywnej obróbki zgrubnej. Zosytawiać naddatek rzędu 0.2mm i wtedy delikatnie lizać materiał ostrym frezem (inaczej tępy frez nie będzie brał materiału tylko się po nim ślizgał i go odpychał od siebie).
Kończąć mój wywód - spokojnie podejdź do sprawy po kolei kasując wszystkie niedoskonałości. Usztywnienie zrób na końcu jak na czujniku nie będziesz miał dużych luzów. Zresztą ja na jednej, bardziej opornej na kasowanie luzu osi, a raczej z lenistwa i braku czasu na rozkręcenie osi i wykasowanie luzu na nakrętce stosuję z powodzeniem funkcję BACKLASH dostępną w linuxcnc (w machu też jest taka możliwość).

Wróć do „Frezarka konstrukcja z profili aluminiowych 360x530x130”