Znaleziono 1 wynik

autor: m.j.
17 wrz 2020, 09:43
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario
Odpowiedzi: 169
Odsłony: 10604

Re: Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario

Na początek zakup czujnik zegarowy 0-10mm z podziałką 0.01mm oraz diatest , jakiś kątownik (tylko nie budowlany) lub coś co ma wyprowadzone kąty proste i nadaje się do sprawdzania geometrii maszyny np coś takiego:
https://www.visla.pl/oprzyrzadowanie-ob ... ,F791.html
lub od biedy coś takiego:
https://www.visla.pl/narzedzia-pomiarow ... ,G311.html
Oczywiście strona którą podałem jest przykładowa i kupuj tam gdzie taniej bo pewnie oprócz starych leżaków magazynowych (które polecam jeśli są faktycznie nieruszane) to będzie na 95% chińszczyzna.
Przyrządy dokupuj takiej wielkości aby pasowały do twojej maszyny tzn nie za duże i nie za małe. Frezarka jest mała więc i szpeje do niej z automatu będą tańsze bo mniejsze. Nie radzę żałować na podstawowych przyrządach pomiarowo-ustawczych (nie wiem czy taka terminologia istnieje :oops: ) bo to głupia oszczędność. Dzięki temu sprawdzisz i ustawisz szybko geometrię frezarki i będziesz co najważniejsze jej pewny. Ustawianie na kątownik budowlany czy profil z castoramy to nie jest dobry pomysł i zemści się szybko.
Trzeba też sprawić sobie imadło. Tutaj sprawa nie jest też taka oczywista bo markowe dobre imadło maszynowe kosztuje swoje, a chińskie może mieć geometrię losową (ja musiałem swoje dość sporo poprawić aby uzyskać w miarę dobrą geometrię). Do małych precyzyjnych części może to być małe imadło precyzyjne lub szlifierskie (nawet te chińskie są w miarę dobrze wyprowadzone pod względem geometrii). Tylko trzeba sobie zdawać sprawę, że takie imadła słabo łapią części które nie są wstępnie obrobione. Tak więc zakup imadła maszynowego prędzej czy później Ciebie nie ominie. Kupując takie imadło zwracaj uwagę na jego gabaryty i na miejsce w osi Z jakie Ci zostaje. Pamiętaj że doliczasz oprawkę + narzędzie w oprawce + wysokość imadła i może się okazać że miejsca już nie ma. Imadło ma też mieścić się na stole i nie blokować przejazdu w osi Y jednocześnie mając zamontowany materiał w zakresie narzędzia. Nieprzemyślany zakup może być kosztowny więc najpierw karta katalogowa z wymiarami, przemierzenie co gdzie i jak wypada po zamontowaniu na stole i dopiero kasa na konto.
Masz tam stożek Morse'a co nie jest zbyt fajnym rozwiązaniem we frezarce przy częstych zmianach oprawek. Stożek Morse'a trudno usunąć z gniazda gdy nie ma płetwy, a we frezarkach stosuje się stożki bez płetwy tylko z gwintem aby stożek nie luzował się w trakcie frezowania. Wybijanie stożka młotkiem od góry szybko doprowadzi do zniszczenia łożysk. Ja we frezarce mam stożek R8 i aby go usunąć czasem muszę puknąć gumowym młotkiem w bok oprawki aby się wysunęła. Kiedyś miałem frezarkę na stożku Morse'a i tam bez młotka i walnięcia od góry nie dało rady. Niestety łożyska to na pewno odczuwały. Warto by pomyśleć nad jakimś patentem do luzowania stożka we wrzecionie bez walenia młotkiem. Pewnie jakieś są i najlepiej to zrobić ma etapie przygotowania maszyny do pracy bo później może się już nie chcieć (znam z autopsji).

Wróć do „Przywitanie - Bernardo KF 25D Vario”