Znaleziono 2 wyniki

autor: gelo
08 paź 2008, 21:12
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: drgania na wrzecionie
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3816

Na takiej dlugosci pomiarowej ( 150) jak jeszcze ciagniesz za koncowke trzpienia ( na 300mm) to sie nie ma co dziwic, ze sie ugina o 0,08mm. proponuje przylozyc drugi czujnik bezposrfednio do stozka wrzeciona i zobaczsz, ze prawie nic nie bedzie bo to trzpien sie odksztalca.... :mrgreen: . Nie po to trzpien wymyslili, zeby za niego ciagnac..... Osobiscie robilem testy na nowiutkim wrzecionie metoda czujnik do wrzeciona a pod wrzeciono drewniana belka - tez wyciagalem prawie 0,1mm - wszystko jest kwestia ramienia sily i grubosci belki :mrgreen: . Radze ostroznie podchodzic do tematu i nie przesadzac z testowaniem....

Rozbij trzpien...pomierz bicia, pomierz bicia na stozku zewnętrzym wrzeciona ( jesli tkie jest) bicie czolowe i to wszystko/ Jak pisalem wczesniej mozna na probe podciagnac troche tylne lozysko i zobaczyc czy efekt wibracji sie zmniejszy. Jezeli nie - wycofac nakretki do pozycji poczatkowej i koniec. Jezeli nadal stawiamy na wrzeciono - to tzeba zdemontowac, obejzec i ew wymienic lozyska.

Luz osiowy wrzeciona:
Trzeba udezyc czyms miekkim ( ale dosc ciezkim) od tylu wrzeciona. Teraz z przodu przystawic czujnik i wyzerowac. Miedzy pinole konika i wrzeciono wstawic spory klocek drewniany i krecac pinola docisnac wrzeciono. Wycofac pinole i odczytac ile zostalo na czujniku. Jak bedzie ok 0,01mm to jest dobrze.
autor: gelo
08 paź 2008, 19:59
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: drgania na wrzecionie
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3816

Pytanie pierwsze: jaki trzpien masz wlozony do wrzeciona(jaki stożek, jaka srednica trzpienia) i gdzie mierzysz to ugięcie ( jak daleko od końcówki wrzeciona).
Dla wszystkich, którzy uwazaja, ze maja super sztywne wrzeciona, ktore sie nie da ugiac - proponuje sprawdzic. Niektorzy moga sie mocno zdziwic.....
Wszystko zalezy od metody pomiaru.

Bicie 0,004 sugerowaloby raczej, ze przedni wezel lozyskowy jest ok. Jezeli rzeczywiscie po powrocie jest 0,02mm roznicy to sprobowalbym moze podciagnąć tylne łożysko. Oczywiscie trzeba to robic z wyczuciem ( a moze okaze sie ze nakretki lozyskowe sie poluzowaly - mialem taki przypadek:) ) badając efekt temperaturowo-sztywnościowy :mrgreen: .

Drganie narzedzi nie musi byc zwiazne tylko z wrzecionem, ale nawet przesztywnione wrzeciono tez moze generowac wibracje na detalu :razz: .
Jaki jest u ciebie luz osiowy wrzeciona?

Wróć do „drgania na wrzecionie”