Znaleziono 1 wynik

autor: rudolfina
20 sty 2012, 11:01
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Jakość łoża tokarki Tech-Mig LD550
Odpowiedzi: 112
Odsłony: 50962

Piszę gdyż chciałbym rozwiać nurtujący mnie problem amatorskiego szlifowania łoża. Na Naszym forum przeczytałem o wbijaniu się drobinek pochodzących z papieru ściernego w miękkie łoże. Na stronach prezentowanych w tym wątku nasi zagraniczni koledzy szlifują, co prawda za pomocą papieru karborundowego tak że prawie im suport odlatuje (po wyszlifowaniu i przesmarowaniu lekko pchnięty przelatuje całe łoże). Nie znam papieru karborundowego z opisu wynika że jest b. cienki no i wiadomo że karborund jest materiałem ściernym. Czy taki papier to inna liga i takim można szlifować? Znalazłem w necie jednego czy dwóch dystrybutorów ale hurtowych jeden arkusz po 4-5 PLN ale w paczce kilkadziesiąt sztuk . Ponadto za jak najprecyzyjniejszym dopasowaniem przemawiają do mnie argumenty dotyczące jakości obróbki powierzchni choćby silników spalinowych, która jest coraz wyższa. Konsystencja współczesnych olejów samochodowych przypominających wodę (lepkość 0W30 przy zachowaniu wszystkich wymaganych parametrów) i jednocześnie pomijany przez producentów okres tzw. docierania nowego silnika, co potwierdza wysoką jakość obróbki -uzyskiwaniem jak najwyższej gładkości żeby nie zrywać filtra olejowego. Zakładam że szlifowanie/polerowanie poprawia gładkość po skrobaniu. No tak ale z drugiej strony, honuje się cylindry co prawda pracują w pionie ale podobno skrobanie również jest zalecane ze względu na zatrzymywanie oleju na prowadnicach obrabiarek nawet jeden z kolegów wskazał stronę pokazującą pracę skrobaka cnc ale może to był jakiś etap produkcji.
Zachowując zdrowy rozsadek gdyż celem nie jest przeglądanie się w prowadnicach ale uzyskanie właściwego styku powierzchni i tu zgadzam się w pełni, że pozostaje żmudnie skrobanie bo jakikolwiek błąd przy amatorskim szlifowaniu jest bardzo trudny/ niemożliwy do naprawy ale co potem dotrzeć pastą /papierem czy nie. Koledzy z zagranicy wyłącznie wzmiankowanym papierem karborundowym dopasowywali współpracujące powierzchnie. No i wreszcie czy takie super dogładzenie/ polerowanie przełoży się w na precyzję/żywotność/ cokolwiek naszych Techmigów/Nutooli czy może doskrobanie jest wystarczające.
Pozwolę sobie jeszcze na uwagę dotyczącą skręcania/ sztywności łoża, przecież nasze tokarki są to tokarki stołowei najczęściej właśnie są przykręcane do stołów czy ktokolwiek z nas dopasowywał powierzchnie styku podpór z powierzchnią stołu na co jest zwrócona uwagę w cytowanym poście kolegi obcokrajowca.
Swego czasu widząc te chropowatości w stopach podpór intuicyjnie podłożyłem miękkie aluminium (żeby się dopasować kształty) między tokarkę i stół zrobiony z nieobrobionego ceownika. Może należy to dopasować i uczynić całością ze stołem na wzór np. TSB 20- (nie wiem jak jest łączona ze stołem) i jeszcze koniecznie uzyskać wagę TSB :grin:

Pozdrawiam

Wróć do „Jakość łoża tokarki Tech-Mig LD550”