To musisz mieć system automatycznej wymiany narzędzia, wtedy program sterujący za pomocą obrabiarki sam wymieni narzędzie. Jeżeli jeszcze będziesz posiadał obrabiarke z dużym stołem roboczym to możesz jednocześnie wykonywać kilka/kilkadziesiąt/kilkaset takich brył/elementów jednocześnie. Czyli obrabiarka z dużym polem pracy, system automatycznej wymiany narzędzia wraz z magazynem, przygotowany plik z g-codami i to wszystko. Wtedy praca wygląda tak, że rano uruchomisz obrabiarke a wieczorem masz kilkadziesiąt sztuk gotowych bez dotykania się do maszyny.jacslory95 pisze:kubus838 pewnie podajesz dobry sposób jak to zrobić, ale mi zależy na tym żeby to się działo bez mojej ingerencji z racji że ta operacja ma się wykonywać kilka tysięcy razy dziennie![]()
Podsumowując, jeżeli będziesz miał w ten sposób przygotwaną obrabiarke to możesz frezować dowolna ilość swojego produktu przy użyciu tylko jednego pliku z g-codami, bez żadnej przebudowy maszyny, z jednym komputerem i jednym programem sterującym. Ilość frezów w tym przypadku jest tylko ograniczona pojemnością magazyny - ale z tego co widziałem są już magazyny które mieszczą nawet 20 szt. frezów.
I jeżeli w pracy zajmujesz się tylko obsługą obrabiarki to zanudzisz sie na śmierć..
robert
jacslory95 pisze:Głównie chodzi mi o redukcje kosztów
Z drugiej strony to jak chcesz przygotować maszyne do "bezdotykowej" produkcji i jednocześnie zredukować koszty? Jeżeli chcesz dublować maszyne(stół) albo przygotować jakieś inne urządzenia które pozwolą na obróbke tego typu co piszesz to gdzie tu jest redukcja kosztów? Kolego na początku spróbuj tak przygotować projekt elementu abyś mógł go wyprodukować na maszynach ogólnie dostepnych i za pomocą programów standartowych i tak aby można było przygotować kilka sztuk jednocześnie a co za tym idzie możesz wtedy redukować koszty.
robert