Znaleziono 4 wyniki

autor: Acquario
17 paź 2010, 16:31
Forum: Mechanika
Temat: Kontrola prądowa dla drutu fi1mm
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1713

diodas1 pisze:Nie buntuj się bo złość przesłania zdrowy rozsądek. Napisałem tak bo nie chcę mieć Ciebie na sumieniu. Z prądem nie ma żartów. Jest takie powiedzenie "co nie zabije to wzmocni". Odnosi się ono do wielu zjawisk ale do prądu elektrycznego nie koniecznie. Tylko z tego w jaki sposób usiłujesz przekazać tutaj swoje życzenie wyraźnie widać że o elektryczności nie masz żadnego pojęcia, nie tylko zielonego. Jeżeli niewlaściwie zrozumiesz przekazaną Ci instrukcję co i jak, albo co gorsze, zaczniesz ją udoskonalać to może się skończyć tragicznie. Co wtedy? Ja boję się panicznie duchów i nie życzę sobie żebyś mnie potem nachodził z pretensjami. O ilość postów nie ma sensu walczyć. Gdyby z tego jeszcze wynikały jakieś profity... Jednym słowem, zanim cokolwiek własnego pomysłu i wykonania zechcesz włączyć do gniazdka w ścianie, sięgnij do podręcznika fizyki poziomu podstawowego, dział elektryczność i przypomnij sobie albo raczej naucz się chociaż odrobinę a wtedy Twoje pytania też będą bardziej dojrzałe (koncepcję ogólną w postaci schematu blokowego sam sobie namalujesz bez problemu) i łatwiej jest wtedy ewentualnym podpowiadaczom skorygować Twój tok rozumowania, kiedy będzie taka potrzeba.
Chodzi o to, że może źle przekazałem i nie można wyczytać tego między wierszami. Chce się dowiedzieć o najlepszy schemat podłączenia takiej "instalacji". To, że wykona to elektronik to jestem w 100% przekonany, to jak najłatwiej to zrobić to również wiem. Ale pisze tutaj bo może ktoś ma zupełnie inny i znacznie lepszy pomysł. Co do zielonego pojęcia to się nie martw ale wiem co nie co. Z drugiej strony kończyłem zupełnie inną specjalizację i nie musiałem zagłębiać się w tajniki elektryki (od tego są inni specjaliści, ale dlaczego nie poszerzać swojej wiedzy w tej dziedzinie). Projekt mechaniczny mam zrobiony, potrzebuje tylko elektrykę i będę to załatwiał z odpowiednią do tego osobą. Jednak, żeby porozmawiać o różnych pomysłach co do rozwiązania problemu fajnie byłoby mieć ich kilkanaście i wybrać ten najodpowiedniejszy.
PS nie buntuje się, ale lubię bardzo właśnie takie wypowiedzi jak:
- widać, że nie masz zielonego pojęcia to się nie zabieraj,
- przeczytaj sobie podstawowe książki,
- idź do kogoś niech Ci pomoże
- itp.
i ciężko jest porozmawiać o problemie, który leży zupełnie po innej stronie. Musisz przeprowadzić analizę FTA to zobaczysz, że nie tylko problem jest w zielonym pojęciu czy książkach :wink:
autor: Acquario
15 paź 2010, 21:56
Forum: Mechanika
Temat: Kontrola prądowa dla drutu fi1mm
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1713

diodas1 pisze:Mam wizję. Dobrze jest to wszystko połączyć przy pomocy elektryka albo elektronika. Chociaż najlepiej jeżeli elektryk zajmie się tym bez "pomocy". Inaczej z małego problemu zrobi się zbyt duży żeby dało się jeszcze coś zmienić.

[ Dodano: 2010-10-14, 22:57 ]
Po zastanowieniu dochodzę do wniosku że ta wizja jest całkiem do rzeczy. W końcu ci ludzie chodzili do szkoły właśnie po to. Między innymi "przerabiali" lekcje z elementarnej fizyki i często nawet mają pojęcie o prądzie.
Dzięki za pomoc. Wykazałeś się wielką wiedzą. To, że elektryk to może potrafić to nie wiedziałem, a zwłaszcza, że google nie pomogło - dzięki. Gdy będę potrzebował elektryka to go o to poproszę. Pytałem się jak to najlepiej podłączyć i chciałem zobaczyć jakiś schemat blokowy, a nie bzdury, którymi można nabić sobie posty
autor: Acquario
14 paź 2010, 22:29
Forum: Mechanika
Temat: Kontrola prądowa dla drutu fi1mm
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1713

Cały opis jaki stworzyłem wyżej jest bardzo uproszczony i aby napisać zrozumiale dla wszystkich bez niepotrzebnych pytań, nie zagłębiałem się w drobne szczegóły. Co do samego projektu już mam na niego koncepcję tylko jest mały problem. Jestem póki co laikiem w sprawie elektroniki :wink: więc zwrócę się do was. Jeśli na końcówkę 2 dam prąd "+" i sygnał będzie odebrany na "wodzie", która ma obieg zamknięty to jak najlepiej to wszystko podłączyć aby działało :?:
autor: Acquario
11 paź 2010, 21:24
Forum: Mechanika
Temat: Kontrola prądowa dla drutu fi1mm
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1713

Kontrola prądowa dla drutu fi1mm

Witam

Mam taką sprawę do rozwikłania i chciałbym się nią podzielić :wink: . Całą sprawę przedstawię na poniższym rysunku wraz z opise:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Mając tak ułożony drut potrzebuję wykonać maszynowo kontrolę przepływu prądu. Prąd oczywiście niewielki i bezpieczny dla człowieka. Ma to wyglądać mniej więcej w ten sposób aby np 1 koniec drutu otrzymał impuls z prądem, a elektroda tego urządzenia po dotknięciu z 2 końcem drutu otrzymała ten impuls i dała sygnał, że drut nie jest przerwany. Do tego teraz potrzebuje jakiś pomysł na to jak to najlepiej zrobić. Dodam, że drut ma małą średnicę, jest giętki oraz nie ma oczywiście idealnego powtarzalnego położenia końców drutu. Dodatkowo aby jeszcze utrudnić zadanie, drut wchodzi na maszynę na czas 1 [s] i schodzi, cała kontrola musi odbyć się w tym czasie. Oczywiście ta 1[s] to czas, w którym drut razem z odizolowaną podtrzymką zatrzymuje się na maszynie. Dodam, że przed zatrzymaniem 1 końcówka drutu przechodzi przez mały strumień wody.
Plan mam taki, że można dać małe napięcie na wodę i w momencie przejścia 1 końcówka otrzyma impuls, ale tutaj teraz mam problem bo jak ładnie zgrać element który dotknie 2 końcówkę :neutral: , gdzie 2 końcówka jest w pionie oraz tak jak wspomniałem wcześniej nie zawsze końcówki są jednakowo położone czyli wiążę się to również z tym, że nie są idealnie w tej samej osi ( a strumień wody jest mały). Takie mam zadanie do rozwiązania i może będzie ktoś miał fajny pomysł do rozmowy. Burza mózgów mile widziana :wink:

Pozdrawiam

Wróć do „Kontrola prądowa dla drutu fi1mm”