Zaczęliśmy od techniki, dojechaliśmy do zwierzeń osobistych, została jeszcze polityka i du**

Skończmy z tym bo robi się nikomu nie przydatny śmietnik.
Wróć do „Pozycjonowanie silnika krokowego.”
Idą do mnie dwie takie - sprowadzam koledze bo mam wszystkie papiery celnekamar pisze:) nie warto a już napewno na pasku, moja już sie przerabia.
Dlatego trzeba go przeczytać przed wyłączeniem napędów i potem po włączeniu. Te informacje, wraz z bierzącą pozycją osi trzeba zapisać do pliku. Po ponownym włączeniu można odtworzyć pozycję uwzględniając poruszenie osi.qqaz pisze:Ale tym przyrostowym enkoderem tego nie załatwi - bo "incremental" nie wie "gdzie" tylko wie "ile".
To co sie dzieje z silnikiem zostawionym w pozycji niestabilnej gdy po starcie fizycznie nie może się ustawić ?
I podobne :
Jezeli zmusimy silnik do gubienia kroków ( terkotania) to zatrzyma się na stabilnej czy nie ?
Sterownik ( jego wewnętrzna logika ) wie. Ale nikt tego nie wyporowadza na zewnątrz ani też uzywa.kamar pisze:No to mam lamerskie pytanie - sterownik jest w stanie rozpoznać czy jest na pełnym kroku czy na mikro ?
A jeśli nie to czy da sie zrobić żeby wiedział.
Problem jest taki, że nie wiesz kiedzy jesteś w pozycji stabilnej ( jeden z tych 200 stabilnych mechanicznych kroków). Zwłaszcza jak zbazujesz oś - może być cokolwiek.O, i to jest odpowiedż eksperta*
To pytanie dodatkowe ?
Bazuje oś i usztywniam (mam blokadę w podzielnicy) Po starcie silnik dyga do pełnego kroku
ale offset nie powinien się zmienić ? (silnik powinien pożądanie zgubić te mikrokroki)
To mogło by zadziałać. Niestety wciąż nie ma takiego sterownika.piotr_olbrysz pisze:To miał być inteligentny układ, monitor zaniku napięcia daje informację na procesor który ustawia silnik w pozycji "0". Ja tylko w ramach picia kawy , próbuję rozwiązać problem dygnięcia silnika, nie wnikam czy ma to sens tylko czy można to zmienić.
Ale w reklamie produktu można napisać " inteligentny z pamięcią FRAM, nie dygający"
Niestety nie da się. Masz tylko 200 pozycji stabilnych, reszta to pozycje "wirtualne", stabilne tylko dzięki ciągłej pracy elektroniki.kamar pisze:Witam.
Mam pytanko do ekspertów - można się jakoś pozbyc dygniecia silnika krokowego przy wlączaniu sterowania ?. Przy duzych przełożeniach typu śruba jest to praktycznie nie zauważalne ale na ostatnio zbudowanej osi obrotowej owo dygnięcie przestawia mi oś o ok. 1 stopień.