Znaleziono 1 wynik

autor: Emergency_Stop
09 cze 2011, 13:10
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: PROBLEM Z OGNISKOWA
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1546

Re: PROBLEM Z OGNISKOWA

wojtek66 pisze:Witam . jestem nowym operatorem maszyny MAZAK i mam problem z ustawieniem fokusa nie mialem szkolenia uczyl mie ustawiac popszednie operator pokazywal mi 2 godzinki i odszedl z firmy mam problem z ustawieniem ciagle mi za nisko wychodzi czytalem tematy juz na ten temat i odkrecalem i dokrecalem te sruby ale niec mi to nie daje odkrecilem prawie na maxa i ciagle zza nisko jak bym chcial bardzej poluznic to bym musial wywalic jeden z pierscieni ale niewiem czy tak mozna . Bardzo prosze o pomoc bo niemam sie do kogo zwrucic ani w literaturze która jest u nas niema nic na ten temat
Cześć.

Nic nie wywalaj, kwestia wprawy. Kiedyś napisałem instrukcję jak ustawiać Fokusa, nie wiem do końca jaką masz maszynę, jednak sugerując się słowami "ciągle mi za nisko wychodzi" jest to jakaś maszyna z Autofocusem. Poniżej instrukcja, końcówka może się różnić gdyż nie wiem jakie aktualnie programy i pod jakimi numerami masz wgrane na maszynę.

1. Odkrecamy dysze i opuszczamy soczewke w glowicy. (Program LENS DOWN)
2. Ustawiamy parametry lasera: 750W, 50Hz, 12%, 0,3bar powietrze (AIR!).
3. W trybie handle jedziemy z wlaczona wiazka (kluczyk shutter) do kawalka stali nierdzewnej o grubosci min 1.5mm (moze byc ciensza lecz mozna latwo ja przepalic). Czynnosc wykonujemy w okolicy klamr gdzie material jest najstabilniejszy.
4. Jadac z wlaczonym promieniem w dol szukamy miejsca gdzie zacznie palic sie na niebiesko, odczytujemy wartosc osi Z. Czynnosc powtarzamy kilkukrotnie az uzyskamy powtarzalnosc, za kazdym razem zmieniamy nieznacznie pozycje osi X lub Y aby nie nadpalac w tym samym miejscu. Wyciagamy srednia i podjezdzamy na te wysokosc w trybie handle osia Z. Nastepnie funkcja ORIGIN zerujemy os Z.
5. Teraz wykonujemy dokladnie taka sama czynnosc lecz jadac od pozycji mniej wiecej Z=-9 (wartosc w oknie POSITION).
6. Gdy przykladowo uzyskamy plomien na wysokosci Z=-6 (i wynik ten bedzie powatrzalny) to podjezdzamy recznie osia Z na polowe tej wysokosci czyli -3 po czym ponownie zerujemy wartosc osi Z.
7. Od tego momentu nie mozemy ruszyc sie osia X i Y. Tylko osia Z jedziemy w gore i zakladamy dysze, po czym jedziemy w dol do blachy az uzyskamy GAP ALARM (prosze nie zapomniec wlaczyc czujnika). Gap alarm zasygnalizuje nam, ze dysza dotknela material, oczywiscie resetujemy alarm i jedziemy minimalnie wyzej az do pozycji gdzie gap alarm juz nie wystepuje (na styk!)
8. odczytujemy wartosc osi Z. Powinna wynosic pomiedzy -12.5 a -15. jezeli wynik jest inny powtarzamy wszystkie czynnosci od nowa, oraz upewniamy sie ze soczewka w glowicy jest poprawnie zamontowana.
9. Jezeli odczyt pozycji osi Z bedzie poprawny (np. -14.2) to wartosc te wpisujemy w MACRO #199 (z minusem!).
10. Odpalamy na maszynie program odpowiadajacy za ustawienie soczewki na pozycje np 0 (nie wiem jak u panstwa ale byc moze bedzie to program 9990). Trzeba sobie sprawdzic samemu.
11. Jak wszystko wykonalismy poprawnie soczewka powinna ustawic sie na pozycji 0.
12. W makrze #105 powinna zostac zapisana wartosc 0!


Oczywiście parametry lasera przyjęte na początku mogą się różnic, ja akurat najczęściej z nich korzystam.

powodzenia i cierpliwości

Wróć do „PROBLEM Z OGNISKOWA”