Znaleziono 5 wyników

autor: acetylenek
06 kwie 2013, 15:40
Forum: Elektronika CNC
Temat: czy gotowy zasilacz przemysłowo-impulsowy bedzie dobry
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 3849

Jak już pisałem z krokówkami nie miałem do czynienia więc i sterowników nie znam.
Sprzedawca tego zasilacza pewnie informował że nie należy go obciążać długotrwale pełnymi parametrami tylko np 75% lub mniej inaczej ma krótką żywotność (mam taki 500w).

Problem jest jak masz sporą maszynę czyli dużo energii kinetycznej może zgromadzić którą trzeba gdzieś wytracić, jak podłączysz same silniki to raczej nic się nie zepsuje.

Niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony w kwestii krokówek.
autor: acetylenek
06 kwie 2013, 14:42
Forum: Elektronika CNC
Temat: czy gotowy zasilacz przemysłowo-impulsowy bedzie dobry
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 3849

W takiej konfiguracji to zabezpieczasz układ przed działaniem w ogóle.
Przed "cofaniem" się prądu zabezpiecza już jedna dioda druga jest zbędna (i w złym kierunku).

Tylko wtedy napięcie będzie rosło na kondensatorze dodatkowym i kondensatorze sterownika i jest szansa ich uszkodzenia jak i innych elementów które wyższego napięcia nie wytrzymają.

Aby pozbyć się nadmiaru energii potrzebny jest odbiornik tak jak w samochodzie odbiornikiem są tarcze hamulcowe które wypromieniowują energię do otoczenia tak w twoim przypadku może to być rezystor odpowiedniej mocy i rezystancji załączany gdy napięcie będzie za wysokie.

Tak bardziej obrazowo jak silnik hydrauliczny z kołem zamachowym przestaje być napędzany działa jak pompa ty dokładasz zawór zwrotny i akumulator hydrauliczny (zbiornik z przeponą) jeśli energia zgromadzona w kole zamachowym będzie duża to ciśnienie rozerwie zbiornik akumulatora.
Trzeba tą energię jakoś odebrać.

I chyba nie da się tego zrobić pasywnie, coś musi sterować tym odbieraniem energii.

Czy problem już występuje czy to tylko myślenice na zapas?
W konkretnym zastosowaniu może taki problem nie wystąpić.
autor: acetylenek
05 kwie 2013, 23:29
Forum: Elektronika CNC
Temat: czy gotowy zasilacz przemysłowo-impulsowy bedzie dobry
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 3849

Nie jestem rozgarnięty w zwracaniu energii z krokówek ale...
To będzie podobnie jak w falownikach hamowanie odzyskowe i jak już kondensatory naładują się na maksymalne zaprojektowane napięcie to włącza się "farelka" czyli rezystor mocy. Czyli mamy np. komparator badający napięcie na kondensatorze (zespole kond.) i jak jest większe niż xx to podaje sygnał wysoki na bramkę tranzystora zwierającego przez rezystor bieguny kondensatora. W bardziej rozbudowanej wersji można by poprzez wypełnienie sterować prądem rozładowania mniej rozbudowana wersja dobrać odpowiedni rezystor do danej aplikacji (odpowiednio duży rezystor gabarytowo i obciążeniowo duży natomiast opór odpowiednio mały aby to rozładowania przebiegało sprawnie).

np. tutaj o tym piszą tak:
http://www.ise.pl/index.php?option=com_ ... zrozumiale
Silnik staje się generatorem i wytworzy prąd płynący do falownika poprzez diody zwrotne mostkujące tranzystory stopnia mocy. Nastąpi w związku z tym wzrost napięcia międzyobwodowego U na kondensatorze C. Aby nie dopuścić do zbyt dużego wzrostu tego napięcia musi być w takich aplikacjach zastosowany swego rodzaju "zawór bezpieczeństwa" . Jest nim tzw. Bremschopper - tranzystor mocy rozładowujący kondensator C poprzez specjalny opornik hamulcowy. W rezultacie powoduje to przemianę zwróconej z układu napędowego energii kinetycznej na energię cieplną wytraconą na tymże oporniku. Bremschopper może być zintegrowany z falownikiem (tak jest np. w falownikach firmy SEW EURODRIVE typu MOVITRAC 31C czy MOVIDRIVE) lub jako dodatkowy podzespół dołączany do napięcia międzyobwodowego. Opornik hamulcowy zawsze dołączamy z zewnątrz.
autor: acetylenek
12 wrz 2012, 02:13
Forum: Elektronika CNC
Temat: czy gotowy zasilacz przemysłowo-impulsowy bedzie dobry
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 3849

Z tym prądem i indukcyjnością to chyba nie do końca tak.
Rozważam czysto akademicko bo różne są konstrukcje sterowników do silników krokowych sam nie mam doświadczenia z użytkowania bo dla mnie krokówki to tylko do drukarki się nadają.

Może być sterownik napięciowy czyli daje napięcie na wyjściu w związku z tym im większe obroty tym mniejszy prąd ze względu na indukcyjność. Inna wersja to sterownik prądowy z zasilaniem większym napięciem niż napięcie znamionowe silnika daje to prąd o stałej wartości dla spoczynku i dla jakiegoś zakresu prędkości obrotowej dzięki szybszemu narastaniu prądu na indukcyjności uzwojeń silnika co też umożliwia uzyskanie wyższych obrotów. Można wreszcie ograniczać prąd dla małych prędkości czy w stanie spoczynku aby się silniki nadmiernie nie grzały.

Prąd w spoczynku i w trakcie pracy zależy więc od konstrukcji sterownika i może być tak że w czasie gdy żaden silnik się nie kręci prąd akurat będzie maksymalny !!!

Ciekawe założenie że nie wystąpi sytuacja kiedy to się włączą 3 silniki na raz!!!
Chyba że to ma być model suwnicy?
autor: acetylenek
11 wrz 2012, 17:11
Forum: Elektronika CNC
Temat: czy gotowy zasilacz przemysłowo-impulsowy bedzie dobry
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 3849

Ja ostatnio z tego źródła (link z pierwszego postu) kupowałem zasilacz do stolika krzyżowego 48v 500W sam sprzedawca informuje że nie powinien on pracować na 100% obciążenia bo mocno traci na trwałości. Podaje że najlepiej do 60% pracy ciągłej i powinien 5 lat popracować.

Według mojego stanu wiedzy zasilacz nie powinien być na styk.

Takie zasilacze się sprawują dobrze (jeśli chodzi o zasilacze impulsowe a nie transformator prostownik kondensator) tak samo pewnie jak te komputerowe bo idea jest ta sama i nawet układy sterujące przetwornicą są takie same. Tyle że są jeszcze lepsze i gorsze firmy które to robią.

Wróć do „czy gotowy zasilacz przemysłowo-impulsowy bedzie dobry”