U mnie stopień mocy to Lmd 18200T choć mam już działający prototyp dla większych mocy te te układy spokojnie wystarczają do tych silników w tym stoliku.
L298 raczej bym się bał zasilić z 48 wolt.
Wsad jest z wersji SMC bez numerka czyli nie SMC2 czy SMC3 ale z moimi przeróbkami. Oryginalnie był to wsad do AT 2313 już nie produkowanego więc chcąc to kiedyś sprzedawać musiałem przerobić na inny i dość prostym wyborem był attiny 2313 co później też zrobił Chan ale rozdzielając funkcjonalność na sterowanie step dir od komend z rs232 dokładając znowu przekładnie programową. Parę kosmetycznych poprawek jeszcze dokonałem w tym programie. Jeszcze robiłem wersje na atmega 8 z komutacją dla silnika bezszczotkowego ale temat zarzuciłem.
Te wersje SMC/SMC2/SMC3 według mnie nie wymagają żadnych przeróbek dla większości osób i można je spokojnie zastosować tak jak jest.
Bardziej bym się przejmował układem w którym to wszystko pracuje czyli zabezpieczenie nadprądowe i inne, optoizolacja wszystkiego łącznie z sygnałem enkoderów komunikacji rs232 oraz step dir i zazwolenia na pracę stopnia mocy, użycie tylko jednego napięcia zasilania w zakresie 12 - 48v czyli bardzo szeroki zakres i nie potrzeba 5v dla logiki bo układ sam sobie je robi z przetwornicy impulsowej. Generalnie nie ma obaw że coś się w komputerze spali.
To jak te próby wypadły ?
P.s.
przecież w poście o sterowniku (jest odnośnik w pierwszym poście)wszystko opisałem oj leniuszek.
mój sterownik jest ubranym w płytkę drukowaną ze zmodyfikowanym softem oparty na tym ww. same części to ok 250 pln kiedyś (6 lat temu) poświęciłem na to pół roku z zamiarem sprzedaży komercyjnej ale mi przeszło. Po prostu się nie opłaca.
Projekt chana jest w pełni dostępny, otwarty dyskutowany na forum więc nie widzę problemu żeby każdy sobie go wykonał. Ja to zrobiłem 6lat temu i do dziś pracuje 7 takich płytek u rożnych ludzi. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach.
Jeśli chodzi sam stolik krzyżowy to ok 1000PLN ale to się zmienia w zależności od kursu bo cena jest w euro a katalog mam w domu. Mój kupowałem ok 6 lat temu i trochę przeleżał. Tutaj jest telefon do oddziału w PL. el: +48 12 357 81 75 można zadzwonić i się dowiedzieć.
Oto moje dzieło ostatnich paru dni. Materiały na budowę przeleżały w szafie kilka lat ale dopiero brak czasu zmobilizował mnie do uproszczenia sobie życia.
Oczywiście nie jest to docelowy wygląd złożyłem całość do testów które przeszła z wynikiem pozytywnym (po urlopie będzie wszystko robione na gotowo z obudową)
Stolik zamontowany na sanki tokarki więc mam dodatkowe niezależne posuwy ręczne na korbkach. Jak widać uchwyt narzędziowy ogranicza długość osi z ale dla mnie to wystarcza - taka specyfika detalu.
Kierunki rozwoju :
Zrobić wrzeciono z osią C o przelocie fi 80mm i automatyczny uchwyt.
Inne wykorzystanie:
Jako frezarka - nic prostszego jak postawić ten stolik na konwencjonalnej frezarce.
Jako mikrospawarka - do mikrospawania tig
Jako wycinarka tlenowa o co prawda bardzo małym polu pracy ale czasem i to wystarczy.
Zalety:
Niezwykle uniwersalne i sztywne i przy tym stosunkowo tanie (prowadnice), Do wykonania całości potrzeba dwóch elementów toczonych (adapter silnik-stół) reszta jest zrobiona wkrętarką i pilnikiem (to znaczy użyłem frezarki bo mam ale nie jest ona wymagana)
Wady:
bardzo małe pole pracy (choć moja tokarka w osi x teraz ma więcej niż miała tylko z jest ograniczony), można użyć większego stołu knuth bo są 3 rozmiary.
Materiały:
Najmniejszy stół krzyżowy Knuth
śruby kulowe 12x4 nakrętki pojedyncze (i tak już było mało miejsca)
sprzęgła kłowe z elementem elastycznym fi25x30
silniki Electrocraft e540
- Moment znamionowy: 0,39Nm przy prądzie 4,1A
- Moment maksymalny: 1,27Nm przy prądzie 12A
- Prędkość znamionowa 4000 rpm
- Napięcie znamionowe: 45V
enkodery 200imp/obr/kanał czyli 800cpr HP Serwo sterowniki konstrukcja własna
Zasilacz impulsowy 48v 500W
Sterowanie mach3 demo - ale licencja w planach.