Znaleziono 1 wynik

autor: acetylenek
12 paź 2009, 10:42
Forum: Autodesk Software (Autocad, Inventor etc)
Temat: AutoCad na studiach
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6866

Cała sprawa wygląda tak że te programy (autocad i bryłowe np. Solid W.) się uzupełniają.

To zależy od branży ale są takie gdzie prawie wcale nie używa się programów bryłowych np. budownictwo a są takie gdzie Autocada nie uświadczy. Niezależnie od tego w większości przypadków projekt wstępny będzie w AC, szczegóły w jakimś bryłowym a wyniki jako płaski rysunek na samym końcu w AC i na papierze.

Proszę sobie wyobrazić model bryłowy huty stali (jednego wydziału) , naprawdę ciężka sprawa da się to objąć tylko gdy jest mocno podzielone na kawałki a ostateczne złożenie jest w cadzie.

Jako efekt pracy który firma projektowa sprzedaje są przeważnie rysunki w Autocadzie. Tam one uzyskują wszystkie atrybuty rysunku technicznego poza modelem (choć i to niekiedy może być "poprawiane" w cadzie) czyli np. tabelka. Sam tygodniami rysowałem linię centralną rur, ich opisy, wyrwania w AC bo program bryłowy tego niestety nie robił.

Osobiście mi się podobało podejście prowadzącego zajęcia z rysunku jak chcesz robić w Autocadzie to "pokaż licencję na niego". Jak przyjdzie komuś zaprojektować prosty element od czasu do czasu to nie będzie kupować licencji na Autocada, Pracowałem w firmie która do takich celów (od czasu do czasu) używała corela.

Nie widziałem poza tym żeby frezer czy tokarz (na manualnej maszynie) miał komputer a na nim obraz z programu typu SW raczej będzie to rysunek płaski na papierze. Jak w modelu bryłowym pokazać pasowanie, chropowatość albo wymiary bo nadać się da tylko tego wprost nie widać. Kolejne pytanie to co to za część i dla kogo i która to wersja bo nie ma tabelki, kto zatwierdził rysunki. Sam podpisywałem w imieniu kierownika projektów ok 900 rysunków A0 żeby wiadomo było co wykonawca ma wykonać i jaka wersja rysunku jest obowiązująca w kontrakcie. Oczywiście rysunki w wersji elektronicznej też były ale one nie są dokumentem.

Podsumowując trzeba znać oba rodzaje programów a najlepiej zacząć (naukę projektowania) od szkicu ołówkiem bo nie ogranicza nas program.

Wróć do „AutoCad na studiach”