Znaleziono 3 wyniki

autor: RomanJ4
09 kwie 2018, 09:56
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Lutowanie twarde i zużyte płytki od noży składanych
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2147

Re: Lutowanie twarde i zużyte płytki od noży składanych

Stożkowy kształt trzonka ma pewne swoje uzasadnienie - jest sztywniejszy niż taki sam o stałym przekroju (zasada sztywności trójkąta w mechanice technicznej, vide - spróbujcie zgiąć podobną rurę stożkową a walcową).
Twój oczywiście będzie bardziej sztywny od tego fabrycznego z powodu choćby średnicy czy smukłości, ale ma pewną wadę - można nim wytaczać otwory od pewnej, dużo większej niż fabrycznym średnicy...

Do tego co pisze kolega melonmelon można dodać, że siatka pełni też rolę dylatacji między płytką a trzonkiem wyrównującej naprężenia w warstwie lutowia przy występowaniu dużych różnicach temperatur w samej bryle dużej płytki podczas skrawania, przekazując bardziej równomiernie ciepło do trzonka, krótko mówiąc jest jakby radiatorem rozpraszającym ciepło w lucie (o czym wspomniano także w materiale z linku w moim wcześniejszym poście).
autor: RomanJ4
07 kwie 2018, 09:06
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Lutowanie twarde i zużyte płytki od noży składanych
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2147

Re: Lutowanie twarde i zużyte płytki od noży składanych

Sam pomysł lutowania płytek w chwili obecnej jest moim zdaniem bezsensowny, skoro można je kupić. Szczerze mówiąc, pomimo dobrych paru lat użytkowania tokarki (trochę w pracy, trochę w celach hobbystycznych, a w chwili obecnej czasami zarobkowych) nie nauczyłem się nawet ostrzenia noży HSS. Po prostu... nigdy nie było takiej potrzeby. Do moich zastosowań kupuję paczkę płytek i po prostu zakładam nowe. Szybciej, taniej i pewniej Za każdym razem mam powtarzalną geometrię i wiem czego się spodziewać.
Nie zgadzam się z opinią kolegi.
Czasem potrzebny będzie nóż specjalny, nietypowy, kształtowy, gotowca nie dostaniesz albo kosztuje krocie, i do jednej sztuki detalu się po prostu nie opłaca. I wtedy kropka - bo trzeba dorobić...
Fakt, produkcję opiera się w gro operacji na nożach typowych, fabrycznych o skalkulowanych parametrach, a ewentualnie potrzebne noże kształtowe wykonuje narzędziownia wg rysunków technologa lub firma zewnętrzna, więc operator obrabiarki nie ma potrzeby ich własnoręcznie tworzyć. Ale w działalności amatorskiej czy naprawczej prędzej czy później zajdzie taka potrzeba bo trzeba wytoczyć element o złożonym kształcie.... (chyba, że się nie wychodzi poza wykonanie prostej tulejki)
Ostrzenie czy wykonanie samodzielnie noża z surówki nie jest żadną czarną magią jak się choć trochę liźnie podstawowych zasad w tym zakresie (no i ma na czym), więc twierdzenie, że nie ma po co się uczyć bo się nie przyda uważam po prostu za błędne. Poza tym każde doświadczenie pomnaża zasób wiedzy o właściwościach materii z którą przychodzi nam się borykać....
autor: RomanJ4
06 kwie 2018, 09:15
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Lutowanie twarde i zużyte płytki od noży składanych
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2147

Re: Lutowanie twarde i zużyte płytki od noży składanych

Praktycznie wszystkie płytki niepowlekane da się polutować na mosiądz. Luty srebrne i miedziane są od mosiężnych mniej wytrzymałe(bardziej miękkie) i do ciężkiego udarowego skrawania mniej przydatne bo pod działaniem sił płytki bardziej osiadają, zwłaszcza na grubszej warstwie lutou. Dlatego powinniśmy się starać by warstwa ta nie powinna być zbyt gruba na co wpływ nma spasowanie powierzchni. Natomiast do narzędzi mniej obciążonych typu rozwiertak luty takie są bardzo dobre z uwagi na niższą temperaturę lutowania. Także z uwagi na większa plastyczność do narzędzi z duża różnicą w rozszerzalności cieplnej trzonka i płytki (jako bufor), ale lepiej wtedy stosować nietopliwe siatki.
Trochę inna sprawa z twardym lutowaniem płytek powlekanych tlenkami metali, tam może nastąpić sytuacja jak w lutowaniu aluminium cyną - po prostu lut nie będzie zwilżał powłoki, i dlatego trzeba ją w miejscu spajania po prostu zeszlifować przed lutowaniem do węglikowego rdzenia (powłoka w tym miejscu i tak nie bierze udziału w skrawaniu)
Można też lutować "na siatkę" mosiężną lub miedzianą zamiast lutowia pałeczkowego, dodajemy(posypujemy je) tylko topnik przed nałożeniem płytki, siatka stanowi lutowie. Poza tym także siatkę (twardą, nietopliwą) miedzy trzonkiem a płytką wtopioną w spoinę stosuje się też w celu niwelowania skutków niepożądanego efektu bimetalowego powstającego przy zmianach temperatury (praca, chłodzenie, ostrzenie, itp.)
http://www.spawalnictwo.com.pl/index.ph ... nologie=10

Obrazek
http://www.tpub.com/steelworker1/62.htm
http://constructionmanuals.tpub.com/142 ... gs-127.htm
Piece indukcyjne są bardzo wydajne w podgrzewaniu punktowym i powierzchniowym.

http://is.gliwice.pl/galerie/tranzystor ... -wzbudniki
Obrazek Obrazek Obrazek

tu trochę o lutowaniu twardym różnych materiałów
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 2450,d.ZWU
http://www.carbideprocessors.com/pages/ ... rbide.html ( http://www.carbideprocessors.com/pages/ ... rbide.html )

Wróć do „Lutowanie twarde i zużyte płytki od noży składanych”