Szkoda jasiu, że nie oglądałeś na kanale Planet dokumentalnego filmu https://www.planeteplus.pl/dokument-rou ... adem_47592 https://vimeo.com/274370729 (film lektor PL)
właśnie o skutkach zdrowotnych stosowania Roundap i kilku innych środków produkowanych przez Monsanto.
Myślę, że jak obejrzysz(co gorąco Ci polecam) przedstawione tam dowody (a jest tam między innymi także mowa o "rzetelności" niemieckiego urzędu/instytutu który wydawał Unii opinię o jego szkodliwości... ) zbierane zresztą w różnych krajach (a niektóre są naprawdę szokujące) to zmienisz zdanie na temat "Ordnung..."...
Zresztą wszystkim którzy używają to świństwo polecam obejrzeć...
Przyglądam się tej dyskusji, i wtrącę swoje 3 grosze poparte wieloma latami pracy w obróbce: każdy metal intensywnie skrawany ma swój charakterystyczny "zapach". Najprędzej wyczuwalny przy przecinaniu ściernym, szlifowaniu, itd. I nieprawdą jest, że za niskie do tego temperatury, wszak piękne iskry to spalany(utleniany) metal... (o spawalnictwie i plazmie nie wspomnę) A posmak w ustach przy skrawaniu miedzi albo cynku? Albo żeliwo, choć tu bardziej pył...
Istnieje nawet takie potoczne określenie używane często w opisach, książkach, - "zapach rozgrzanego metalu", który chyba wszyscy jesteśmy w stanie poczuć, choć trudno określić konkretnie..
Koniec offtopu o rtęci, ona nie występuje w normalnych stopach metali.
To chyba jednak kolega nie doczytał... bo ma ją nawet w zębowych plombach (proszek srebrno biały, który z rtęcią tworzy twardy amalgamat: 48,32 cz. srebra, 36,78 cz. cyny, 14,72 cz. złota)- czyli amalgamaty, także z innymi metalami które rozpuszcza (prócz platyny manganu i metali z rodziny żelazowców, żelaza), na przykład amalgamat Kienmayera którego używa się przy maszynach do elektryzowania - składa się z 2cz. rtęci, po 1cz. cynku i cyny.
( a m a l g a m a t y , o r t ę c i e ). Rtęć (ob.) rozpuszcza w sobie wszystkie metale, z wyjątkiem platyny i żelaza, tworząc t. zw. amalgamaty. Są to jednorodne mieszaniny rtęci i odp. metalu, zależnie od zawartości tegoż metalu, płynne lub stałe. Obydwa składniki można w większości wypadków z powrotem wydzielić za pomocą ogrzewania ortęci, przy czym rtęć ulatnia się. A m a l g a m a t s o d o w y wzgl. potasowy można otrzymać za pomocą elektrolizy chlorku odpowiedniego metalu przy użyciu katody rtęciowej. Amalgamaty powyższe przybierają postać ciała stałego już powyżej 2% zawartości sodu wzgl. potasu. Posiadają cechy metali wolnych, są jednakże mniej czynne chemicznie. Używa się ich jako środków redukcyjnych. Z pośród amalgamatów innych metali największe zastosowanie znalazły: amalgamaty cyny i kadmu (w technice dentystycznej do plombowania zębów), cyny i bizmutu (t. zw. mozaikowe srebro), złota, srebra (złocenie, srebrzenie w ogniu) oraz glinu (używany w laboratoriach chemicznych do redukcji związków organicznych).
Znaczne ilości tego pierwiastka używane są do oczyszczania rud innych metali, zanieczyszczoną rudę płucze się rtęcią, która rozpuszcza wolny metal. Po rozpuszczeniu, roztwór jest destylowany w celu odparowania rtęci.
Aluminium... hmm.. każdy rezerwista wie, że od aluminiowych menażek i niezbędników "leciały" zęby...
Ale to być może, jak sugeruje jeden z przedmówców, od ich kontaktu z kapuśniakiem i takimi tam..