To zależy w jakim trybie jest używana wkrętarka. Jeśli używana non stop z niewielkimi przerwami, gdzie relatywnie szybko wyładowany "do cna" akumulator zastępuje się pełnym, w międzyczasie ładując ten wyładowany(i tak w kółko, na przykład montażyści), to Ni-Cd jest bardzo dobrym, wydajnym wyborem gdyż "efekt pamięciowy" postępuje wtedy bardzo wolno.mc2kwacz pisze:Miałeś CdNi, to załóż też CdNi.
Ale jeśli przerwy w używaniu mają być długie, rozładowywanie sporadyczne i niepełne, podzielone na wiele etapów z długimi przerwami, a jeszcze doładowywane gdy nie były całkowicie rozładowane ("bo trzeba jechać na kolejną robotę"), to bezpieczniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie pakiet Ni-Mh, a przy bardzo długich przerwach i niewielkim jednostkowym rozładowaniu (krótkie użycie i b. długie przerwy miedzy nimi) to Li-Ion. Obecnie są już dość wydajne (np 16-18V/2÷3Ah), szybko ładowane(t.ic=60 min) pakiety do wkrętarek 25-50Nm (np. http://allegro.pl/wiertarko-wkretarka-a ... 05620.html http://allegro.pl/wkretarka-makita-ddf4 ... 56775.html ) które mogą zastąpić uprzednie rodzaje. Mam użytkowaną z dużymi przerwami 20Nm wkrętarke Li-Ion 10,8V/1,3Ah/t.ic 60min już chyba ze 3 lata, i nie zaobserwowałem jakichś zmian w pakiecie (też jestem modelarzem i raz na jakiś czas podłączam go nie do oryginalnej ładowarki tylko do modelarskiego Sharka z podglądem procesu na lapku.)
Tak więc jeśli pakiet jest sporadycznie i krótko używany bez całkowitego rozładowania(długie przerwy przy np 40% pojemności też powodują ten efekt) , to Ni-Cd dość szybko straci swoją największą zaletę - pojemność, a co za tym idzie i wydajność.....
A jeśli działamy wkrętarką typowo stanowiskowo (bez przemieszczania się) to najlepsza jest na 220V z długim elastycznym kablem..