Znaleziono 7 wyników

autor: RomanJ4
18 paź 2016, 11:07
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Tokarki zegarmistrzowskie
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 7544

Obojętnie, falownik czy regulator DC, to przy dłuższym kręceniu silnika na małych obrotach a dużym obciążeniu (np. wiercenie, gwintowanie większą narzynką czy gwintownikiem) należy pomyśleć o niezależnym obcym chłodzeniu, zwłaszcza regulowanego napędu DC który (z mojej praktyki https://www.cnc.info.pl/topics12/krecen ... 460,30.htm ) grzeje się dużo bardziej niż 3f. Po założeniu wentylatorka reżim ciągłej pracy wydłużył się bardzo, chłodzi także rozgrzany silnik po wyłączeniu jego obrotów, pośrednio oszczędza smarowanie łożysk(temperatura), a koszt znikomy.
autor: RomanJ4
16 paź 2016, 17:33
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Tokarki zegarmistrzowskie
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 7544

Heli pisze:Do małych gwoździ używa się mniejszych młotków, co nie znaczy, że dużym nie da się wbić małego gwoździa ...
Może prędzej z innego, dużo bardziej praktycznego powodu... :mrgreen:

Obrazek
autor: RomanJ4
16 paź 2016, 01:31
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Tokarki zegarmistrzowskie
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 7544

Zegarmistrzowska i 7,5kW? :wink:
ale falownik 2,2kW(większy bo przyszłościowy) i silnik 1,1kW bez niczego sobie radzi (co widać na filmie w linku)
A co do procesu hamowania..
Problemy z hamowaniem silnika falownikiem

Wiele problemów w eksploatacji systemów napędowych z wykorzystaniem falowników sprawia wyhamowywanie silnika zgodnie z zadaną ramą czasową. Problemy te najczęściej pojawiają się przy obsłudze napędów o dużym momencie bezwładności, przykładowo: duży wentylator czy wirówka technologiczna. Urządzenia te podczas hamowania mogą powodować pracę generatorową silnika który je napędza. [Praca generatorowa powyżej prędkości synchronicznej (kierunek ruchu wirnika jest zgodny z kierunkiem wirowania pola, a prędkość silnika jest większa od synchronicznej).] Podczas pracy generatorowej silnika w obwodzie DC falownika szybko rośnie napięcie a po przekroczeniu jego dopuszczalnej wartości granicznej, falownik wyłącza się celem ochrony przed uszkodzeniem kondensatorów obwodu pośredniego i/lub tranzystorów wyjściowych. Po przeanalizowaniu danego przypadku musimy podjąć decyzje która pozwoli nam na wyeliminowanie powyższego problemu, do dyspozycji mamy trzy rozwiązania.
Wydłużenie trwania rampy hamowania

Najprostsze rozwiązanie to zwiększenie czasu rampy hamowania do wartości przy której silnik nie wygeneruje napięcia. Ale czasami zdarza się że zależy nam ze względów sterowania aby czas wyhamowania napędu był jak najkrótszy, w takim przypadku nie możemy zastosować tego rozwiązania.
Zastosowanie tranzystora hamującego (czopera) i rezystora

Aby uniknąć zwiększenia napięcia na szynie DC, stosuje się falowniki wyposażone w czoper (tranzystor hamujący), dzięki któremu energia z obwodu DC podczas pracy generatorowej hamującego napędu jest rozładowywana na rezystorze, który jest pod podłączony do obwodu DC za pośrednictwem wspomnianego czopera. Powoduje to jednak powstawanie niepotrzebnych strat ciepła i jest umiarkowanie efektywne. Istnieją dwa sposoby podłączenia rezystora hamującego: do czopera wbudowanego w falownik i czoper zewnętrzny.
Przy zastosowaniu tego rozwiązania mamy w zależności od modelu i producenta kilka nastaw do zaprogramowania, między innymi: poziom progu napięcia uruchamiającego czoper, częstotliwość rozładowywania energii, czas reakcji i opóźnień. Są również czopery które nie posiadają żadnych nastaw a jedyną wartością jaką musimy ustawić jest włączenie czopera do pracy, sam czoper natomiast reguluje dzięki ustawieniom fabrycznym - napięcie na szynie DC. W tym przypadku "szkodliwa" nadwyżka energii zamieniana jest w ciepło.

Hamowanie ze zwrotem energii.
Obrazek
Większość produkowanych obecnie falowników ma możliwość programowego uruchomienia hamowania dynamicznego prądem stałym. W zależności od modelu funkcjonalność tę możemy uruchomić i sterować nią według różnych zależności.
Hamowanie prądem stałym - wybieg
Na górnym rysunku przedstawiono pracę falownika z zatrzymaniem silnika wybiegiem, po zdjęciu pozwolenia na pracę falownik przestaje kontrolować obroty silnika i silnik zatrzymuje się wyhamowywany obciążeniem i mechanicznymi oporami własnymi.
Po upłynięciu np. zaprogramowanego czasu następuje włączenie hamowania dynamicznego prądem stałym, hamowanie trwa przez czas ustawiony w odpowiednim parametrze falownika, poziom napięcia stałego również jest możliwy do zaprogramowania w postaci procentowej lub bezwzględnej. Po upływie czasu hamowania zostaje zdjęte napięcie stałe z zacisków silnika.
Hamowanie prądem stałym - rampa
Dolny rysunek prezentuje metodę hamowania prądem stałym z wykorzystaniem rampy czasowej hamowania falownikiem.
Po zaniku sygnału startu falownika, częstotliwość wyjściowa spada według ustawionego czasu rampy, w chwili osiągnięcia ustawionej częstotliwości (np. 20 Hz) zostaje uruchomione hamowanie prądem stałym.
W zależności od typu falownika, hamowanie to trwa przez zaprogramowany w falowniku czas lub do zmniejszenia się częstotliwości wyjściowej do zera.
Hamowanie dynamiczne należy uruchamiać w aplikacjach które wymagają szybkiego wyhamowania po zdjęciu zezwolenia na pracę falownika, szczególną uwagę należy zwrócić na to że hamowanie taką metodą zbyt często powoduje nagrzewanie się uzwojenia silnika elektrycznego.
Mała tokarka na szczęście nie sprawia aż takich problemów..
autor: RomanJ4
15 paź 2016, 09:30
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Tokarki zegarmistrzowskie
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 7544

Jeśli chcesz zastosować falownik, to radziłbym Ci wykorzystać do sterowania włączaniem i wyłączaniem silnika, przełączaniem obrotów, oraz nastawianiem prędkości obrotowej z listwy zacisków do sterowania napięciem(~10-20VDC) falownika, pod które podpinasz przełącznik trójstanowy (L-0-P) oraz potencjometr (prędkość obrotowa silnika), jako dużo łatwiejsze i szybsze w obsłudze (oczywiście uprzednio programując odpowiednie funkcje falownika). Poza przełącznikiem i potencjometrem potrzeba tylko trochę 3-żyłowego kabla (najlepiej w ekranie)
Prawie wszystkie popularne falowniki mają podobną strukturę wyprowadzeń, gdzie korzystamy wtedy z potencjometrycznego zadajnika prędkości obrotowej - tu zaciski VR,V1,CM, i przełącznika startu, stopu, i rewersu obrotów wrzeciona podłączonych do zacisków listwy P1,P2,(P3),CM,

Obrazek

W zależności od wybranej przy programowaniu opcji, nie tracimy przy tym możliwości zamiennego z listwą sterowania także z klawiatury. Programowanie nie jest trudne, ale nie obejdzie się bez pomocy instrukcji dla danego typu falownika (warto przy zakupie pamiętać o jej dostępności czy to z falownikiem czy z internetu)

Na filmiku widać, że wykonywanie tych najczęstszych i podstawowych do sterowania napędem tokarki funkcji realizowane z panelu klawiatury jest dość upierdliwe, bo trzeba przełączać funkcje by wybrać komendę. Poza tym klawiatura (i falownik, jeśli nie ma jej odpinanej na taśmie) musi być zamocowany w zasięgu ręki operatora.
W przypadku sterowania napięciowego z listwy zacisków falownik może być w innym miejscu (nie narażony na zalanie chłodziwem i pryskające przy toczeniu wiórki)
Jak wygląda sterowanie falownikiem z listwy może kolega zobaczyć w tym poście (o ile nie ma takiego przy innej maszynie) https://www.cnc.info.pl/topics80/frezar ... htm#567735
Jak widać jest dużo szybsze i wygodniejsze, bo przełącznik L-0-P i potencjometr można umieścić w wygodnym dla operatora miejscu.

Wróć do „Tokarki zegarmistrzowskie”