Armstec pisze:Czy ten skok jałowy pokrętła przy zmianie kierunku obracania musi być czy powinno się go kasować do zera? (mowa oczywiście o ręcznym posuwie wzdłużnym suportu)
mniejszy czy większy luz zawsze będzie występował,

bo związane jest to z niezbędnym do pracy luzem międzyzębnym przekładni. Zwłaszcza w małych nieprodukcyjnych tokarkach. Dlatego podziałka na bębenku skali pokrętła ma zazwyczaj dość duże wartości działek (np 0,5mm) bo duzej dokładności w prostych jednostopniowych najczęściej konstrukcjach uzyskać się nie da(albo nie opłaca).
tu przykład modyfikacji
http://www.modelengineeringwebsite.com/ ... eel_2.html
http://www.model-engineer.co.uk/forums/ ... =55316&p=2
Przy tym konstruktorzy wychodzą z założenia, że dokładne niewielkie przesunięcie (z dokładnością typowo 0,02mm) w osi wzdłużnej można uzyskać za pomocą przesuwu sanek narzędziowych np po zabazowaniu suportu na zderzaku.
Oczywiście z naszego punktu widzenia wartość tego luzu (na pokretle przesuwu wzdłużnego suportu) powinna być jak najmniejsza, ale jak zminimalizować luzy międzyzębne?
Można to uzyskać np za pomocą osadzenia osi niektórych kół zębatych w momośrodowych tulejach łożyskowych,
które osadza się w roztoczonych otworach korpusu suportu, a poprzez ich obrót i zablokowanie wkrętem można uzyskać zmniejszenie odległości między osiami kół a zatem i zmniejszenie luzu międzyzębnego przekładni.
Armstec pisze:czy w ogóle to da się regulować ? (luz jest miedzy kołem zębatym a listwą)

można albo poprzez mimośrodowe łożysko wałka zdawczego zazębionego z listwą, albo poprzez zmianę położenia samej listwy:
- jeśli jest przykręcana do boku łoża śrubami,

to przez popuszczenie (otwory pod śruby w listwie muszą mieć pewien luz) i przykręcenie w nowej pozycji (używając np listka papieru jako miernika luzu i dystansu między zębatką a listwą w czasie montażu). Kołki ustalające, jeśli są, to trzeba przenieść w inne miejsce lub usunąć.
- jeśli listwa jest przykręcana od dołu do rantu łoża(rzadsze rozwiązanie), to trzeba zastosować między nimi odp. grubości podkładki (cienka blaszka, folia met., papier, itd)