Doktoryzować się można z każdej tokarki (w sumie obsługa każdej jest bardzo podobna), a co do dywagacji którą, to musisz zastanowić się czy potrzebna Ci tokarka z większymi możliwościami (niekoniecznie już teraz, ale może w niedalekiej przyszłości będziesz sobie pluł w brodę, że mogłeś kupić lepszą), czy raczej maszyna której używać będziesz od wielkiego dzwonu i wtedy nie warto inwestować większych pieniędzy. I tej decyzji nikt za Ciebie nie podejmie.
A co do obsługi: to nie takie znowu trudne, a maszynki to nie jajko, nie potłuką się .
Obrazowo jak działają podstawowe zespoły tokarki :
i trochę wyższa szkoła jazdy (czyli mała tokarka na frezarce CNC):
O moich doświadczeniach z tokarkami w typoszeregu jak u Makteka już Ci pisałem, o możliwej do osiągnięcia na nich dokładności i co ważne: powtarzalności wymiaru (!) też.
Moc silnika (są identyczne z moim) jest wystarczająca do wiercenia długich otworów nawet ø 18mm (w pełnym + chłodzenie) na małych obrotach rzędu 80-220/min, co jest już niezłym wynikiem dla amatorskiego wykorzystania w maszynie bez przekładni mechanicznej, choćby na pasowej (co łatwo przerobić dodając przekładnię pośrednią- tracimy nieco na obrotach max. ale zyskujemy moment obrotowy bo przy małych obrotach wrzeciona silnik ma dużo większe). Oczywiście chciałoby się jeszcze więcej, i dlatego ja swój przerabiam na 3fazowy + falownik + przekładnia paskowa 1/2, co daje już całkiem niezły moment obrotowy wrzeciona na minimalnych obrotach.
A co się tyczy np masy tokarki, dlaczego to ważne? Logicznie nawet biorąc (pomijając doświadczenie i właściwą regulację luzów) cięższa będzie bardziej "odporna" na wpadanie w drgania przy tych samych parametrach skrawania niż lżejsza.
A Nutool ? Jak piszą koledzy jest to dokładnie kompromis między Twoja a moją propozycją.
Tylko abyśmy się dobrze zrozumieli, każda nowa maszyna wymaga rozkonserwowania, sprawdzenia i ew własnej regulacji luzów, zwłaszcza w tej grupie cenowej
I jeszcze jedno. NIE BAĆ SIĘ! Doświadczenie każdego tokarza mierzy się ilością połamanych noży (Koledzy jak mniemam pewnie potwierdzą )
Nawet na dużo mniejszych maszynach od Twojej propozycji można wykonywać cudeńka, czego przykłady możesz znaleźć np tu