Znaleziono 3 wyniki

autor: RomanJ4
14 lut 2025, 14:01
Forum: CNC podstawy
Temat: Kasowanie luzu
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 1562

Re: Kasowanie luzu

atom1477 pisze:opisałeś system gdzie nakrętki są pozycjonowane sztywno za pomocą śrubek, a sprężynki służą wyłącznie do skasowania luzów tych śrubek, a nie luzów nakrętek trapezowych.

Tu akurat śrubki są tylko ogranicznikami rozciągnięcia sprężyny (i rozstawu obu części) w przypadku kiedy nakrętka "zjechałaby" zewnętrzną częścią ze śruby, ułatwia to montaż sanek poprzecznych na jaskółce. W rzeczywistości ruchoma część śruby lekko ściska sprężynę by trafić w zwój, śrubki podtrzymujące są nieco dłuższe i praktycznie jeśli obie części nakrętki są nakręcone na śrubie to są zbędne. Tak więc napięcie sprężyny jest cały czas, gdyż jej długość w stanie swobodnym jest tak dobrana by była większa niż rozstaw obu nakręconych na śrubę części nakrętki.
autor: RomanJ4
14 lut 2025, 13:35
Forum: CNC podstawy
Temat: Kasowanie luzu
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 1562

Re: Kasowanie luzu

atom1477 pisze:Sam przecież potwierdziłeś że siła nacisku sprężyny prawie zawsze jest większa od sił podczas obróbki.
Gdzie tu więc widzisz sprzeczność z tym co napisałem?

Chodzi mi o szybkość zużycia śruby, owszem na pewno będzie o ileś % większa, ale nie jakaś drastyczna...
autor: RomanJ4
14 lut 2025, 13:20
Forum: CNC podstawy
Temat: Kasowanie luzu
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 1562

Re: Kasowanie luzu

drzasiek90 pisze:Żadne kasowanie luzu na sprężynkach! Aby to działało, sprężyna musiałaby generować siłę większą niż najwyższa występująca na maszynie w danej osi siła wynikająca z obróbki i przyspieszenia.
Sprężynkę można użyć w drukarce lub innej zabawce.
atom1477 pisze:ponad dwukrotnie wzrastają opory ruchu oraz szybkość zużycia śruby (bo mamy dwukrotnie większą powierzchnię cierną przy tym samym maksymalnym ciśnieniu wywieranym na śrubę).
A dlaczego ponad dwukrotnie? Bo sprężyna powoduje że nacisk jest cały czas. Obie nakrętki trą cały czas z maksymalną siłą.


Pozwolę sobie się z kolegami nie zgodzić, demonizują koledzy wielkość siły odporowej(Fp), i wpływ nacisku sprężyny na zużycie śruby/nakrętki.
Po pierwsze - ugięcie.
Robiłem takie dla nieprodukcyjnych tokarek stołowych Tytan 520, do 700-tki,
Obrazek Obrazek
i jak dotąd użytkownicy nie skarżyli się, żeby pod wpływem siły odporowej Fp (noża od materiału) się uginały. Poprosiłem o zmierzenie na konkretnej maszynie siły potrzebnej do ugięcia zastosowanej sprężyny i cofnięcia noża,
Mam do ciebie małą prośbę: jeśli masz wagę wędkarską (a zakładam, że modelarz może mieć np do hamowni.. spacer.png) czy mógłbyś w wolnej chwili zrobić mały test - jakiej siły trzeba użyć, żeby zadziałała(cofnęła się) sprężyna nakrętki Twoich sanek poprzecznych.
Obrazek
W tym celu do sanek albo imaka nożowego trzeba by od Twojej strony dostawić czujnik zegarowy, wyzerować, by widzieć w którym momencie, przy jakiej sile, sprężyna się ugięła i sanki się przesunęły, a z drugiej strony zahaczyć za imak lub sanki wagę i ciągnąć, na przykład za pomocą dźwigni z kija opartej wolnym końcem o łoże (by mieć lepszą kontrolę nad włożoną siłę ciągnięcia).
wynik:
Zrobiłem pomiar. Wyszło ponad 7kg. Trochę mało miejsca na tym suporcie, ale udało się. Listwę oparłem o "nogę" tokarki...
Obrazek
więc nie jest to jakaś olbrzymia siła która ścierałaby brąz przy obrocie śruby, a wystarczająca by nie ugiąć się pod naciskiem siły odporowej, zwłaszcza przy toczeniu poosiowym Kr=90°(λ=0) gdzie siła odporowa Fp (Fcn) jest naprawdę niewielka w porównaniu z siłą posuwową Ff..
Obrazek
Proporcjonalnie trochę większe siły odporowe Fp wystąpią przy mniejszym kącie przystawienia Kr<90°(λ<90°),
Obrazek
ale też nie przekraczają wartości nacisku sprężyny.
Natomiast przy przecinaniu i tak dośrodkowy posuw promieniowy dopycha nakrętkę do zwojów gwintu śruby, więc sprężyna ugiąć się nie może.


Po drugie - tribologia (zużycie).
Przy toczeniu wzdłużnym, a takich operacji jest większość, śruba sań poprzecznych pozostaje w spoczynku, więc poza statycznym naciskiem obu części nakrętki na zwoje gwintu, tarcie śruba/nakrętka nie występuje w ogóle. Dopiero przy planowaniu lub toczeniu stożków śruba sań poprzecznych się obraca, ale zużycie brązowych nakrętek wcale nie jest przy tym demonicznie wielkie, zwłaszcza, że prędkość obrotowa śruby jest niewielka, a ogólny czas takich operacji w stosunku do toczenia wzdłużnego jest wiele razy krótszy.
A przecież nawet bardzo masywne elementy maszyn opierają się na pionowych śrubach trapezowych (lub podnoszą znaczny ciężar, choćby podnośniki samochodowe, kolumnowe, itd) gdzie nakrętki wytrzymują długi czas eksploatacji.

A po trzecie - działa to w praktyce.

Po czwarte - zaletą jest to, że w całym obszarze ruchu nakrętki luz nie występuje niezależnie od miejscowego zużycia sprężyny, ni nie zmienia się siła obracania śruby.

Faktem jest natomiast, że w obecnych czasach śruby kulowe coraz mocniej wypierają w konstrukcjach obrabiarek śruby ACME i wiążące się z nimi problemy luzów ...

Wróć do „Kasowanie luzu”