Znaleziono 2 wyniki

autor: RomanJ4
05 mar 2021, 23:01
Forum: Obróbka metali
Temat: TOCZENIE A WZROST TWARDOSCI ?
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1090

Re: TOCZENIE A WZROST TWARDOSCI ?

Wpływ składników strukturalnych na skrawalność stali:
Austenit - zła skrawalność ze względu na niską przewodność cieplną i dużą podatność na umocnienie. W wyniku umocnienia wywołanego odkształceniami plastycznymi twardość austenitu wzrasta ponad dwukrotnie. Np. stale Hadfielda po przesycaniu mają twardość około 250 HB natomiast w miejscu styku narzędzia z obrabianą powierzchnią warstwa osiąga twardość 550 – 650 HB.
http://www.stalnierdzewna.com/baza-wied ... osc-stali/
Austenityczna stal nierdzewna
toczenie13
Inne aspekty:
• W celu zmniejszenia zużycia kraterowego oraz odkształceń plastycznych należy zawsze stosować chłodziwo i największy możliwy promień naroża.
• Umocnienie materiału (przez zgniot) podczas obróbki może doprowadzić do powstawania karbu na głębokości skrawania, co często powoduje zadziory na przedmiocie obrabianym. Stosować płytki okrągłe lub niewielkie kąty przystawienia.
• Powszechne są skłonności do przywierania materiału,narosty. Oba czynniki mają niekorzystny wpływ nawykończenie powierzchni oraz trwałość narzędzia. Stosować ostre krawędzie oraz/lub geometrie o dodatniej powierzchni natarcia.
http://koledzypofachu.pl/index.php/tocz ... rdzewnych/
https://docplayer.pl/116191909-Obrobka- ... sc-11.html (strona 25; 29 ze 104, i dalej) Także porady dla operatorów skrawania

Obrazek Obrazek
autor: RomanJ4
05 mar 2021, 21:54
Forum: Obróbka metali
Temat: TOCZENIE A WZROST TWARDOSCI ?
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1090

Re: TOCZENIE A WZROST TWARDOSCI ?

Stale austenityczne
Austenityczne stale nierdzewne wykazują wysoki stopień umocnienia przez gniot, a w stanie po odkształceniu plastycznym na zimno ich wysoka wytrzymałość przyczynia się do szybkiego zużycia narzędzi skrawających. Jednak nawet w stanie silnie umocnionym przez zgniot dzięki wysokiej ciągliwości tworzą długie wióry, które mają tendencje do sczepiania się z narzędziem. Występowanie zjawiska sczepiania materiału do krawędzi tnącej narzędzia może zwiększyć siły skrawania i w konsekwencji doprowadzić do jego pękania. Wymaga to więc zastosowania dużych sił skrawania, które z kolei powodują szybsze zużycie narzędzia i ryzyko pękania spowodowane zniszczeniem krawędzi skrawania. Ponadto, przewodność cieplna stali austenitycznych jest około trzy razy niższa w porównaniu do zwykłej stali węglowej, co powoduje wytworzenie wysokiej temperatury na styku narzędzie - przedmiot obrabiany i zmniejsza trwałość narzędzia. Z powodu wymienionych przyczyn, generalnie stale austenityczne przeznaczone do obróbki skrawaniem zawierają siarkę w stężeniu od 0,15 do 0,35%....
http://www.stalenierdzewne.pl/1030/obro ... erdzewnych
https://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/ ... Country=pl

https://www.bodycote.com/pl/uslugi/obro ... wnych-s3p/
https://www.thyssenkrupp-materials.pl/p ... lnosci_278

Wróć do „TOCZENIE A WZROST TWARDOSCI ?”