Znaleziono 1 wynik

autor: kolec7
08 mar 2022, 06:50
Forum: Obróbka metali
Temat: HARTOWANIE MATRYC KUŹNICZYCH NC11LV
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 2985

Re: HARTOWANIE MATRYC KUŹNICZYCH NC11LV

Nie da się hartować z 900 stopni.
Głupoty gadasz.
Da się. Sprawdzone.

- zarówno w piśmie:

Obrazek

Obrazek

...jak organoleptycznie.
Uwierz mi,
Akurat w tym przypadku, to nie kwestia wiary, ale przerobionych paru kilogramów tej popularnej stali.
jasia niezłe docenty uczyły metaloznawstwa,
Zapewne docenty były niezłe, ale wcale jasiu nie musiał rozumieć ich mowy.
a później jasiu miał okazję współpracować z bardzo dobrą hartownią
Jeśli wyżej wspomniana hartownia z tolerancją plus/minus 30 ° C kontroluje temperaturę, to śmiem twierdzić, że "dobrą" nie jest.
I nie kombinuj, to musi się w austenit zamienić, trzeba dobrze wygrzać, ale nie przegrzać.
Jasiu - ta stal właśnie pozwala na olbrzymie kombinacje. Po, to została stworzona. Po, to został opracowany jej unikatowy skład chemiczny.
To właśnie długie wypłaszczenie krzywych, które przytoczyłem powyżej, pozwala na sterowanie własnościami stali NC11LV w bardzo szerokich granicach. Tylko trzeba mieć świadomość co się robi i po co. Co się traci, kosztem zysku w innym miejscu.
Ponadto jeśli wspominasz o austenityzacji, to sprawdź, gdzie się wydzielenie austenitu zaczyna dla tego gatunku.
Zaręczam Cię, że NC11LV możesz hartować już z temperatur lekko powyżej 900 ° C. Z tym, że w austenicie mało co rozpuścisz w tej temperaturze. Ma, to swoje wady i zalety. Jakie? Do książek - lub zapytaj swoich docentów. Jeśli żyją jeszcze. Bo dziś już docentów nie ma (prawie). W drugą stronę - możesz tą stal wygrzać bardzo wysoko. Też ma, to swoje wady i zalety. Jedno jest pewne - trudno ją sp***dolić. Trudno doprowadzić do anormalnego rozrostu ziarna. Można ją odpuszczać na twardość wtórną. Tylko trzeba wcześniej odpowiednio ją zahartować, aby "coś" w strukturze zaszło. A może zajść - bez wspomnianego rozrostu ziarna. Można tą stal odpuścić dwu lub trzy krotnie - na podobieństwo stali szybkotnących, bo zajdzie w niej zjawisko bardzo podobne, do tego właśnie ze stali szybkotnących. NC11LV można zrobić nawet "prawie" nierdzewną. A można ją sp***dolić uczulając na korozję międzykrystaliczną. Można ją hartować w solach, w foliach, w mazidłach. Można hartować w powietrzu. Można w próżni. Jednak wszystko ma swoje wady i zalety. Nawet, ta cudowna próżniowa technologia.
Można powiedzieć, że na ten gatunek wręcz nie ma jednego przepisu.

Ale.....

Jest jeden złoty środek, który godzi większość zalet i wad. Co nie oznacza wcale, że stosowane w hartowniach usługowych, dwa główne "przepisy" na pieczenie tego gatunku, wyzyskują z niego, to co najlepsze w danym zastosowaniu. W hartowaniu usługowym ogół klientów ma być zadowolony i jest. Jednak przemysłowe hartownie (wewnątrz-zakładowe) mocno zmieniają tą receptę uniwersalną. Tylko!.... technolog układający proces pod konkretny produkt wie gdzie jest w danym momencie na wykresie CTPi i CTPc.......
Dobrze jest mieć piec.
Znakomicie jest mieć piec. Tylko trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać....

Wróć do „HARTOWANIE MATRYC KUŹNICZYCH NC11LV”