
I w tym momencie jestem absolutnie przekonany co do tej technologii.
Różnica w prędkości też jest spora. A co za tym idzie - różnica w cenie. Aby na waterjecie bez korekcji uzyskać taką dokladność, trzeba ciąć z prędkością około 20% prędkości rozdzielającej. Już przy około 40% widać wyraźnie "trapez". Natomiast z dynamic waterjetem, nawet przy 75% prędkości górna i dolna krawędź była taka sama (+/- 0,05 mm), chociaż powierzchnia cięta była już nieco gorsza.cnc3d pisze:Stożkowanie zależy przede wszystkim od prędkości cięcia. Im niższa tym tnie prościej. Jak tniemy jakościowo to np. górna szczelina 0.8mm a dolna 0.75, ale jak rozdzielająco to górna 0.7 a dolna 0.4 -więc jak widać różnica jest kolosalna.
A po co mi się bawić z wycinaniem na dwa razy. Cena cięcia zależy w dużej mierze od prędkości wycięcia.cnc3d pisze:Można stosować wycinanie na dwa razy. Tniesz rozdzielająco, a potem puszczasz obróbkę jeszcze raz i to drugie przejście prostuje ściankę ponieważ górna krawędź nie odchyla już strumienia. Wychodzi mniejszy stożek niż by puścić 3 razy wolniej na raz. Niestety technika ta sprawdza się tylko przy dużych detalach, które się nie poruszą po wycięciu.
Nie zawsze. Czasami klient wymaga, aby dokładność obróbki była rzędu +/- 0,1 mm. I nie jest to klient, który zostawia małe zlecenie...cnc3d pisze:Może nawet lepiej że stożkuje, ponieważ zostawia naddatek na obróbkę tych "firanek".
Jeżeli są otwory pasowane, które muszą być wykonane z dokładnością do paru mikrometrów, to wtedy się zaznacza środki i nie ma przeproś.