Znaleziono 3 wyniki

autor: Pędziwiatr
21 lut 2009, 08:08
Forum: Wycinarka Wodna / Water Jet
Temat: Dynamic Waterjet - maszyna FLOW
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 7092

Miałem okazję zobaczyć na własne oczy, jak działa Flow z 6kbar i Dynamic Waterjet. I powiem szczerze miło mnie to zaskoczyło, bo nie do końca wierzyłem, że to tak może działać. :)
I w tym momencie jestem absolutnie przekonany co do tej technologii.
cnc3d pisze:Stożkowanie zależy przede wszystkim od prędkości cięcia. Im niższa tym tnie prościej. Jak tniemy jakościowo to np. górna szczelina 0.8mm a dolna 0.75, ale jak rozdzielająco to górna 0.7 a dolna 0.4 -więc jak widać różnica jest kolosalna.
Różnica w prędkości też jest spora. A co za tym idzie - różnica w cenie. Aby na waterjecie bez korekcji uzyskać taką dokladność, trzeba ciąć z prędkością około 20% prędkości rozdzielającej. Już przy około 40% widać wyraźnie "trapez". Natomiast z dynamic waterjetem, nawet przy 75% prędkości górna i dolna krawędź była taka sama (+/- 0,05 mm), chociaż powierzchnia cięta była już nieco gorsza.
cnc3d pisze:Można stosować wycinanie na dwa razy. Tniesz rozdzielająco, a potem puszczasz obróbkę jeszcze raz i to drugie przejście prostuje ściankę ponieważ górna krawędź nie odchyla już strumienia. Wychodzi mniejszy stożek niż by puścić 3 razy wolniej na raz. Niestety technika ta sprawdza się tylko przy dużych detalach, które się nie poruszą po wycięciu.
A po co mi się bawić z wycinaniem na dwa razy. Cena cięcia zależy w dużej mierze od prędkości wycięcia.
cnc3d pisze:Może nawet lepiej że stożkuje, ponieważ zostawia naddatek na obróbkę tych "firanek".
Nie zawsze. Czasami klient wymaga, aby dokładność obróbki była rzędu +/- 0,1 mm. I nie jest to klient, który zostawia małe zlecenie...
Jeżeli są otwory pasowane, które muszą być wykonane z dokładnością do paru mikrometrów, to wtedy się zaznacza środki i nie ma przeproś.
autor: Pędziwiatr
17 lut 2009, 06:35
Forum: Wycinarka Wodna / Water Jet
Temat: Dynamic Waterjet - maszyna FLOW
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 7092

Dziękuję za wypowiedzi. :)
Trochę nam to rozjasniło całą sprawę. Pytanie mam do Dance1:
- ile wytrzymują uszczelnienia?
- jak się programuje pochylną głowicę (z tego co wiem, jest to model matematyczny, więc pewnie na podstawie trajektorii cięcia maszyna dobiera optymalny kąt)?
- jak często klienci wymagają prostopadłych krawędzi?
- jak często pracujecie na pełnych 6000 barach?
autor: Pędziwiatr
11 lut 2009, 13:11
Forum: Wycinarka Wodna / Water Jet
Temat: Dynamic Waterjet - maszyna FLOW
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 7092

Dynamic Waterjet - maszyna FLOW

Witam.
Pracuję jako programista lasera ale przedtem programowałem waterjeta, czasem też wycinałem sam na maszynie. Wiem, co jak się tnie, ogólnie jakoś tam jestem doświadczony. No ale do rzeczy:

Firma, w której pracuję, zamierza kupić maszynę wodną, głównie do cięcia grubych blach (powyżej 20 mm) ale też kamienia i szkła (oczywiście niehartowanego ;P )
Oczywiście mnóstwo ofert jest, danych oraz pochwał, jakie te maszyny są cudowne i w ogóle. Wiadomo, że "od kuchni" sprawa wygląda inaczej, niż to się przedstawia na folderze reklamowym. I tak zastanawiamy się nad maszyną marki FLOW, z pompą 6000 bar oraz systemem dynamic waterjet. Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał może do czynienia z maszyna tej firmy?

1) Jak się sprawdza W PRAKTYCE system Dynamic waterjet?
Chodzi o to, że ten system został zaprojektowany po to, by nie było tzw. stożkowatych krawędzi elementów wyciętych i były one prostopadłe do powierzchni. Z doświadczenia wiem, że "zwykłą" maszyną, bez tego systemu też się da osiągnąć takie krawędzie ale cięcie musi się odbywać z prędkością dużo wolniejszą niż potrzebną do przecięcia materiału. Natomiast głowica tnąca pracując pochyło, niweluje ten kąt, efektem czego są prostopadłe krawędzie, pozwalając ciąć szybciej. Czy to rzeczywiście się sprawdza?

2) Jakie są inne rozwiązania wspomagające cięcie i sprawiające, że krawędzie są prostopadłe?
Mieliśmy ofertę Bystronica, też niby było mówione, że pochyła głowica, itd, tylko nie widziałem na stronie nic takiego.

3) Jak to jest z pompą 6000 barów? Wszystko ładnie, pięknie, ciśnienie miażdżące ale co z uszczelnieniami? To jest chyba obecnie największy problem wysokociśnieniowych pomp - trzeba wymieniać często uszczelnienia. Inna sprawa - jeśli pompa jest zaprojektowana na 6000 barów, a pracować będzie powiedzmy na 4500, to jak wiadomo - uszczelnienia są mniej "nadwyrężone". I nasuwa się pytanie - jak często trzeba w maszynach Flow'a wymieniać uszczelnienia?

Pozdrawiam

Wróć do „Dynamic Waterjet - maszyna FLOW”