Przepraszam, że z takim opóźnieniem odpowiadam ale nie było jak. Wypowiedź kolegi
Leoo mnie lekko poddenerwowała, mianowicie:
Leoo pisze:
Raz Kolega pisze, że masy się nie rysuje w układach cyfrowych (wnioskuję, że zna się na rzeczy), za chwilę jednak wyciąga wniosek, że prąd transoptora nie płynie.
Gdzie ja tak powiedziałem, że nie płynie ?
Leoo pisze:
Otóż płynie, w tym celu narysowałem symbol baterii VCC, która musi być połączona z masą PC i sterowania.
Symbol Vcc jest źródłem napięcia 5V zgodnego ze standardem TTL. Vcc jest oznaczeniem dodatniego bieguna zasilania a przecież podłączyłem masę do portu LPT a dokładniej do pinów od 18-25 więc prąd płynie przez transoptor, następnie wpływa do pinu 2, wypływa masą portu i wraca do ujemnego zacisku Vcc.
Leoo pisze:
Jeśli ta argumentacja nie trafiła
Trafiła po następnej wypowiedzi:
Leoo pisze:
Dla czego logika odwrotna?
To proste - zero logiczne (L) to napięcie bliskie 0V niezależnie czy w PC VCC wynosi 5V czy 3,3V. Oczywiście można włączyć transoptor sterownika między pin LPT i masę ale stan H jest mniej wydajny a jego napięcie bywa sporo niższe od VCC i może nawet wynieść 3V przy 5V VCC. Biorąc pod uwagę wbudowane oporniki ograniczające prąd diody transoptora w sterowniku (optymalizacja dla 5V), często okazuje się, że sterowanie nie działa w takiej konfiguracji.
Programy sterujące posiadają możliwość konfigurowania stanu aktywnego na poszczególnych wyjściach, więc można je ustawiać dowolnie.
Za to jestem ogromnie wdzięczy i to dopiero wyjaśniło mi istotę problemu. Nie wiedziałem że napięcie (niby 5V) może tak spadać przy stanie H w porcie LPT