Znaleziono 1 wynik

autor: bartx
16 paź 2016, 21:45
Forum: Obróbka metali
Temat: Projektowanie detali pod obróbkę CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 1312

crooveck pisze:Te 0.05mm to podałem jako przykład, być może zupełnie nietrafiony. W rzeczywistości pewnie będę chciał aby ta wartość miała około 0.3-0.5mm... ale to akurat nie ma znaczenia, bo nie to jest istotą mojego pytania. Zdaje się, że jedynie Pneumokok zrozumiał o co mi chodzi ;)

Moje pytanie dotyczyło tego, czy powinienem te tolerancje uwzględniać już na etapie projektu, na rysunkach 3d, w SolidWorks? Czy może wystarczy, że w swoim projekcie zrobię wszystkie wymiary "na zero" bez żadnego luzu, a dopiero na etapie przygotowywania projektu do wycięcia to operator maszyny może ją skonfigurować tak aby ten ułamek milimetra laser czy waterjet mocniej podcinał?
Zastanawiam się jakie powinno być w takim przypadku prawidłowe, zgodne ze sztuką inżynierską podejście do tego zagadnienia? Nigdy sam nie pracowałem na tego typu przemysłowych maszynach i nie mam dużego doświadczenia w przygotowywaniu takich projektów, stąd moje pytanie do bardziej doświadczonych osób.
Operator maszyny bierze dxf, jaki mu dostarczysz, pali/tnie detale, a Ty potem się głowisz jak to dopasować, bo albo jest za luźne albo nie da się włożyć. Jeśli zamawiasz niewiele sztuk, to całe "tolerancje" opierają się na tym jak to wyszło i jak do tego dopasować inne elementy. Welcome to real world :cool:

Przy cięciu water jet (laserem zresztą też, ale o water jet akurat miałem pracę mgr) występuje dodatkowo zjawisko stożka - masz pochylone ściany. Zależne oczywiście od grubości i parametrów cięcia, ale o 0,05 mm możesz tutaj zapomnieć.

Swoją drogą w zupełności rozumiem Twoje problemy z tym związane. U mnie na studiach temat tolerancji czy luzów montażowych w zasadzie nie był poruszony. Owszem, coś się tam oznaczało na rysunkach, ale nikt nigdy nie powiedział jakie to ma odniesienie do rzeczywistości. Dopiero jak trochę popracowałem na warsztacie to się dowiedziałem pewnych rzeczy. Ogólnie sprowadza się to tylko i wyłącznie do doświadczenia praktycznego.

Jeśli chodzi o oznaczanie tego w dokumentacji, to zależy co wysyłasz. Do cama wrzucają to co im wyślesz. Jeśli wyślesz model + rysunek z tolerancją no to możesz już czegoś wymagać.

Wróć do „Projektowanie detali pod obróbkę CNC”