Też uważam, że podział 1/32 to max. Choćby z tego względu, że mikrokroki nie będą równe. Często bywa tak, że w ramach jednego pełnego kroku np. kilka pierwszych mikrokroków będzie krótszych, potem dłuższe, a potem znów krótsze. W efekcie gdzieś "po drodze" błąd pozycjonowania może się okazać nawet większy niż 1/32. Producenci sterowników oczywiście starają się minimalizować to zjawisko, odpowiednio dobierając parametry dla poszczególnych mikrokroków, ale dla przypadkowej pary silnik+sterownik może wyjść różnie. Reasumując, podział większy niż 1/32 nie ma sensu
Druga sprawa, to opisany napęd będzie zdecydowanie za słaby. 300mm na obrót, to 1,5mm na krok. Promień koła około 48mm, czyli maksymalna siła, z jaką silnik 12Nm będzie ciągnął pasek, to tylko 250N. To bardzo mało, bramę da się zatrzymać ręką. Przy lekkiej bramie do plazmy czy lasera, powinno być ok, ale jak brama ma kilkadziesiąt kg, to przyspieszenia wyjdą takie sobie. W dodatku napęd będzie bardzo "miękki", tzn. do wypchnięcia silnika z kroku wystarczy właśnie te 250N. Nie następuje to od razu, tzn. pchając bramę siłą 250N przesuniemy ją o mniej więcej odległość jednego kroku i dopiero wtedy silnik przeskakuje. Czyli wpychając narzędzie w materiał z siłą zaledwie 25N, powodujemy przesunięcie o 0,15mm. Marnie to widzę, chyba że do miniaturowych frezów do pcb, jak wspomniano wyżej, no ale silnik 12Nm i brama 45kg sugerują, że to raczej coś większego ma być

Tutaj aż się prosi o przełożenie chociaż 1:10. Co wtedy zyskujemy: 30mm na obrót (nadal bardzo dużo), siłę na pasku 2500N, która przy 0,15mm/krok da 100 razy "sztywniejszy" napęd.
Jeśli przekładnia jest wykluczona, to może chociaż jak najmniejsze koło, a do tego przełożenie 1:2 na pasku, co pozwoliłem sobie naszkicować modyfikując rysunek pojawiający się czasem na forum:
Aha, doczytałem w innym wątku, że to chyba do lasera ma być. Druga część mojego posta dotyczy raczej jakiegoś plotera do mdf itp, więc w tym kontekście nie bardzo ma zastosowanie (z wyjątkiem wzmianki o kiepskim przyspieszeniu).
bpetera pisze: ↑11 kwie 2018, 02:50
Dodam, że silnik ma (chyba) spory na moje potrzeby ma zapas 12Nm - napędza oś Y więc przesuwa oś X o wadze ok. 45kg (to jest zapas prawda?).
Za to z powyższym może być problem. 250N siły na pasku i 45kg masy daje przyspieszenie zaledwie około 5m/s^2. Bardzo mało dynamiczne to wychodzi, a gdzie indziej piszesz, że zależy Ci a na dużych przyspieszeniach. Jednak przełożenie tak z 1:10 i tu powinno dać bardzo wyraźną poprawę.