Znaleziono 3 wyniki

autor: diodas1
12 sie 2008, 11:26
Forum: Roboty
Temat: Manipulator z napędem pneumatycznym
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6054

Krańcówki szczelinowe fotooptyczne są dość elastyczne w stosowaniu. W tym wypadku nazwa "krańcówka" nie narzuca konieczności stosowaniu jej tylko na końcu drogi. Przez jej szczelinę może się przesuwać listwa z wieloma nacięciami, można ustawić cały ciąg takich krańcówek jedna za drugą a cyfrowy układ kombinacyjny może interpretować sygnały pochodzące z wielu naraz. Przykładowo- jeżeli ustawimy te krańcówki (10 sztuk) w taki sposób że szczeliny przez które przechodzi światło podczerwone między ich diodą emitującą a fototranzystorem będą w odległościach 9mm i cały ten zespół będzie się przemieszczał wzdłuż listwy z prostokątnymi zębami o skoku 10 mm to uzyskamy możliwość rozróżniania położenia z dokładnością 1mm. Na takiej samej zasadzie jak działa noniusz w suwmiarce. Idąc dalej tym tropem możliwe jest złożenie listwy pomiarowej o dowolnej długości i żądanej dokładności pomiaru. Kwestia tylko zaprojektowania i zmontowania elektroniki interpretującej. Pozostaje oczywiście kwestia wygody, czasu budowy i ceny. Jeżeli listwy magnetyczne nie powalają kosztami to komplikowanie sobie życia nie ma uzasadnienia, jednak warto wiedzieć że w innym być może zastosowaniu krańcówki szczelinowe nie są aż tak prymitywne. Szczególnie że dają bardzo wysoką precyzję i powtarzalność pomiaru położenia. Sprawdzą się też gdy zajdzie potrzeba zbudowania enkodera obrotowego. Od wielkości tarczy takiego enkodera i dokładności wykonania w nim ząbków będzie uzależniona dokładność i rozdzielczość takiego enkodera. W prostym enkoderze który ma jedynie podawać na wyjście sygnał kierunku obrotu i wykonanego kroku (obrotu o jeden ząbek w tarczy), czyli przez analogię STEP i DIR wystarczą dwa takie elementy optoszczelinowe.

[ Dodano: 2008-08-12, 15:21 ]
Witam. Nie spodziewałem się że w jednym wątku upoluję aż tyle punktów "pomógł". Dziękuję i czując się zobowiązany, na deser dołączam jeszcze skany z książki obrazujące jak działa (może działać) taki układ wykrywania ruchu w enkoderze zbudowanym w oparciu o dwa czujniki fotooptyczne i kilka kostek cyfrowych TTL. Może jeszcze komuś się ta wiedza przyda :???:
Obrazek
Obrazek
Coś podobnego siedzi w moim dość już wiekowym ploterze prod Houston Instruments napędzanym serwomotorami i działa bez zarzutu.

Żeby tak prosty układ wykorzystać wystarczy zrobić sobie z nieprzezroczystego materiału listwę z prostokątnymi ząbkami o równej szerokości ząbków i przerw między nimi- ten wymiar będzie decydował o rozdzielczości pomiaru.Listwę sprząc z ruchomym elementem siłownika. Następnie nałożyć "okrakiem" na tę listwę dwa czujniki fotoszczelinowe oddalone od siebie o n+0.5 szerokości ząbka zaopatrzone w podany układ na elementach TTL z odpowiednio długim łańcuchem liczników rewersyjnych 74192(dziesiętnych) lub 74193(binarnych) .Oczywiście listwa w tym wypadku porusza się wraz z tłoczyskiem a cały układ elektroniczny jest nieruchomy. Po włączeniu mechanicznie ustawiamy siłownik w pozycji startowej, zerujemy liczniki i oto mamy listwę pomiarową, której liczniki na bieżąco pokazują położenie tłoka siłownika. Listwę szytą na miarę i to za cenę kilkunastu złotych :)
Pozdrawiam.
autor: diodas1
11 sie 2008, 14:54
Forum: Roboty
Temat: Manipulator z napędem pneumatycznym
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6054

Nie znam akurat cen enkoderów obrotowych i liniałów, można o nie zapytać choćby tu http://www.akcesoria.cnc.info.pl/enkode ... tyczne.htm
Jeżeli tak to ma działać to najtaniej chyba byłoby zastosować wyłączniki krańcowe sygnalizujące ustalane położenia startu i mety ruchu. Dużą dokładność dają czujniki optoszczelinowe http://www.allegro.pl/search.php?string=szczelinowy dla "przeprogramowywania" należałoby jedynie zrobić dla nich łatwe do przestawiania i blokowania w nowym położeniu uchwyty
autor: diodas1
11 sie 2008, 14:02
Forum: Roboty
Temat: Manipulator z napędem pneumatycznym
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6054

Wiele zależy od precyzji i szybkości działania której oczekujesz. Pneumatyczne siłowniki potrafią śmigać szybko ale większą płynność ruchu i dokładność pozycjonowania uzyskasz stosując siłowniki hydrauliczne. Powód-płyn w siłowniku nie jest ściśliwy w odróżnieniu od powietrza. Jeżeli chodzi o system pozycjonowania to znowu zależy od tego czy ten manipulator ma ciągle powtarzać identyczną sekwencję ruchów, czy ma on być elastycznie programowalny, czy elementy które będzie przenosił są takie same, czy może musi być na tyle inteligentny żeby sam umiał dopasować ruch indywidualnie dla każdego przedmiotu. W najprostszym przypadku można jego stanowisko wyposażyć w odpowiednią liczbę wyłączników krańcowych. Dla możliwości programowania i koniecznej dużej precyzji ruchu będzie już potrzeba zastosowania enkoderów położenia . dla bardziej wyrafinowanych zastosowań dojdą do tego różne czujniki fotooptyczne reagujące na otoczenie. Można też sobie wyobrazić hybrydę polegającą na zastosowaniu niezbyt mocnych silników krokowych które wyznaczałyby trajektorię ruchów i nadążny system pneumatyczny lub hydrauliczny wykonujący zasadniczą pracę. Podobnie jak wspomaganie kierownicy w samochodzie czy operowanie ciężkim wózkiem magazynowym przez lekkie naciskanie na manipulator przez anorektycznego magazyniera. Ogólnie przy przemyślanej dla konkretnego zastosowania koncepcji odpowiedź jest oczywista- jasne że ma to prawo zdać egzamin.

Wróć do „Manipulator z napędem pneumatycznym”