Znaleziono 3 wyniki

autor: diodas1
16 lis 2014, 23:31
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4782

robertcik zapytałeś:
robertcik pisze: Czy jest to możliwe na zwykłej frezarce (nie centrum obróbczym)?
Odpowiedź jest chyba dość oczywista. Jeżeli pod pojęciem zwykłej frezarki rozumiesz maszynę trójosiową, to całej bryły tego przodu lokomotywy nie da się zrobić z jednego zamocowania materiału. Można wykonać natomiast całą obróbkę obracając blok materiału i rzeźbiąc całość po kolei z kilku stron. Wiadomo że łączy się to z kłopotliwym precyzyjnym ustawianiem przed rozpoczęciem kolejnej fazy obróbki. Można też programowo pociąć model na kilka odrębnych brytów i każdy obrabiać tylko z zewnątrz i wewnątrz (jedno na max precyzyjne ustawianie dla każdego brytu) a potem połączyć bryty w całość. Tak czy inaczej gimnastyki sporo. Pewnie z czasem dorobisz się różnych podpór, szablonów i innych ułatwień ale na początku zużyjesz wiele godzin. Możesz się przeliczyć myśląc że z frezarki po krótkim czasie zdejmiesz gotowy produkt, nie wymagający dopieszczenia.
Napisałeś na początku ...zajmuję się prototypowaniem modeli 3D. Obecnie modele-prototypy buduję na drukarce 3D... Rozumiem że umiesz taki projekt dla "zwykłej frezarki" spreparować. Jeżeli też sam będziesz obsługiwał frezarkę, to od Ciebie będzie zależało ile trzeba będzie poprawiać ręcznie.
autor: diodas1
07 lis 2014, 22:40
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4782

Wszystko zależy od skali przedsięwzięcia. Przy jednej sztuce, hobbystycznie można zużyć parę miesięcy jeżeli trzeba, żeby wykończyć jak należy. Przy drugiej idzie nieco szybciej ale gdy seria rośnie to trzeba szukać innych rozwiązań. Rozbudowa arsenału maszyn na początku kiedy nic nie wiadomo na temat popytu jest ryzykowna. Taki model kolejowy w sporej skali to nie miska do prania lub doniczka i raczej nie będzie produkowany w tysiącach. To bardziej zadanie dla jakiejś młodzieżowej modelarni.
Z tego co robertcik napisał na forum wiem że zna on też technikę odlewania a szuka innych pomysłów, na które dotąd nie wpadł. Pyta też o możliwości frezarek 3D. Nie trzeba być nie wiadomo jakim znawcą żeby domyślić się że i frezowanie skomplikowanych przestrzennych kształtów na takim urządzeniu przy powtarzających się ewentualnie zamówieniach może okazać się upierdliwe. Można dopracować się swoich metod obracania bryły i obróbki jej z różnych stron. Są przecież różne czujniki które mogą pomóc w precyzyjnym pozycjonowaniu, można wykonać podstawki, prawidełka różnej maści które proces usprawnią. Nadal jednak będzie to żmudna czasochłonna obróbka gdzie większość materiału zostanie przetworzona na wióry. Można też poświęcić więcej czasu na sporządzenie kopyta a samą skorupę modelu wykonywać potem metodą laminowania. Tak czy siak albo trzeba zainwestować w drogie centrum obróbcze wieloosiowe albo część pracy wykonywać manualnie. Na temat drukowania 3D wolę się nie wypowiadać. Jakoś do mnie ta technika nie przemawia. Do prototypowania może być ale do produkcji raczej bym jej nie używał.
autor: diodas1
07 lis 2014, 02:12
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4782

Są też tacy którzy nie unikają pracy ręcznej chociaż pewnie podobną bryłę dałoby się wydrukować :wink: Próbował ktoś z forum drukować woskiem? Model z tego materiału można wygładzić łatwo a potem forma i 100 kopii jeżeli potrzeba. No tak, ale wciąż konieczna jest jakaś ręczna dłubanina :sad:

Wróć do „Frezowanie modeli 3D”