Pompa membranowa napędzana sprężonym powietrzem, wspomniana wyżej ma ciężkie zawory kulowe dociskane do gniazd zaworowych grawitacyjnie ale ogólnie pracuje ona dość wolno- pyka jak traktor, więc zawory mają czas żeby opaść i zamknąć przepływ kiedy trzeba.
Ciekawostka- konstrukcja pompy perystaltycznej z drewna

[youtube][/youtube]
Jak widać ten typ pompy nie powala wydajnością. Żeby ją zwiększyć trzeba podwyższyć obroty, dać grubszy wężyk ( lub kilka cienkich wężyków równolegle ) albo zwiększyć srednicę komory w której pracuje ten wężyk. Konstrukcję tego typu pompy można zresztą prosto obliczyć zamiast zgadywać. http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... rch_scope=
[ Dodano: 2013-12-30, 22:50 ]
Wpadło mi do głowy że warta rozważenia jest pompa fontannowa do oczek wodnych. Jest to pompa wirowa (odśrodkowa) gdzie wirnik łopatkowy siedzi wewnątrz oddzielnej komory z tworzywa sztucznego i jest odseparowany od silnika a napęd przekazywany jest sprzęgłem magnetycznym. Pompa normalnie zanurzona jest w wodzie, dzięki czemu (chłodzenie) może pracować na okrągło. Wytwarza niestety małe ciśnienie ale wydajność ma niezłą, zależna od wielkości modelu w typoszeregu. Można by zatem zastosować więcej dysz natryskowych.