Znaleziono 2 wyniki

autor: diodas1
12 wrz 2013, 14:02
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak uzyskać taką strukturę na mosiądzu?
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3866

http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-67193
lub
http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-67193

Oba środki rozpuszcza się w wodzie. Szybsze trawienie następuje jeżeli kąpiel jest podgrzana (40stC). Pomaga też poruszanie przedmiotem w kąpieli, wprowadzenie do naczynia bąbelków powietrza (podobnie jak w akwarium)... Chodzi o sukcesywną wymianę środka trawiącego przy powierzchni trawionego metalu i usuwanie gromadzącego się w zagłębieniach nierozpuszczalnego szlamu który utrudnia kontakt cieczy z metalem. Wypraktykowałem że stosując chlorek żelaza można wspomóc jego działanie dodajac do roztworu w miarę jego słabnięcia kilka % kwasu solnego oraz wody utlenionej. Trawiłem w ten sposób ażurowe wzory w folii z fosforobrązu i mosiądzu. Nie stosowałem dodatkowych zabiegów do wytrawiania cynku Składniki stopu które nie chciały się rozpuścić odpadały w postaci drobnego szlamu. Przyznam się że mając dostęp do chlorku nie eksperymentowałem z B327. Chyba zresztą jeszcze wówczas nie było go w handlu. Używając chlorek trzeba być ostrożnym bo zostawia brudne rdzawe plamy na ubraniach i meblach.
autor: diodas1
11 wrz 2013, 11:35
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak uzyskać taką strukturę na mosiądzu?
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3866

Samym piaskowaniem i śrutowaniem raczej nie uzyskasz tak głębokich wżerów. Ja poszedłbym jednak najpierw w stronę chemii i trawienia. Mosiądz daje się trawić na przykład chlorkiem żelaza lub bezwodnikiem kwasu chromowego. Ostatecznie kwasem azotowym (niebezpieczne!!!) Żeby powstały niejednorodne wgłębienia, najpierw należałoby powierzchnię metalu opryskać niejednorodnie jakimś środkiem zabezpieczającym, na przykład roztworem asfaltu syryjskiego czy choćby chlorokauczukiem. Po trawieniu zmyć ten izolator i znowu opryskać, trawić... i tak ze trzy razy. Za każdym razem kropki emalii zabezpieczającej trafią losowo w inne przypadkowe miejsca a kolejne trawienia stworzą strukturę zagłębień na różną głębokość. . Dopiero po tych zabiegach trawienia można powierzchnię śrutować i piaskować żeby powierzchnia nie była tak ostra przy przesuwaniu palcem. Na koniec chemiczne patynowanie https://www.google.pl/search?q=patynowa ... e&ie=UTF-8 i polerowanie wypukłości.
Do opryskiwania (lub tepowania https://www.google.pl/search?um=1&rlz=2 ... hQf6j4GgAg ) można użyć szczotki z krótkim twardym włosiem. Piaskowanie drewna to inna bajka. Tu faktycznie powstaje ciekawa struktura która wynika z różnej twardości i spójności słojów drewna.

Wróć do „Jak uzyskać taką strukturę na mosiądzu?”