Znaleziono 10 wyników

autor: diodas1
23 mar 2013, 23:08
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

Przykro że się zawiodłeś :( Najwyżej użyjesz go latem żeby się trochę ochładzać. Pracuje cicho więc nie będzie przeszkadzał. Czasem można przyspieszyć strumień powietrza zakładając na wylot lejkowatą zwężkę. O podobnej konstrukcji wentylatory stosowane są w kotłach CO z podajnikiem ekogroszku , w okapach kuchennych itp. Wydmuch zależy od wielkości turbiny, mocy i obrotów silnika. Prawdopodobnie lepszy huragan wytwarza takie cudo http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Naped ... PM-JET/100 oczywiście po warunkiem że się go sprzęgnie z silniczkiem wysokoobrotowym. Problem z kolei z dźwiękiem bo ten napęd pewnie niewąsko wyje. Trudny orzech do zgryzienia. Szkoda że nie możesz użyć chłodzenia wodnego.
autor: diodas1
18 mar 2013, 14:38
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

Piszczenie to bardzo niezdrowy objaw. Może jest tam jakaś możliwość podania kropelki oleju na łożyska? Jeżeli nie ma to przy okazji jakiegoś rozbierania dobrze by było wywiercić w obudowie drobne otworki przez które mógłbyś okresowo smarować łożyska choćby strzykawką z cienką igłą. Przy wysokich obrotach bardzo szybko zaczną pracować na sucho a to im z pewnością życia nie przedłuży. Cieszę się że dojrzałem ten wątek bo przy okazji zbieram spostrzeżenia na przyszłość. Ciekawe jak kwestia smarowania rozwiązana jest w droższych wrzecionach? Może jestem w błędzie i łożyska kręcą się na fabrycznym smarze aż do zajechania? Biję się z myślami, bo z jednej strony "kto smaruje ten jedzie" a z drugiej nie można bez końca wtłaczać oleju do dość hermetycznej obudowy bo silnik zacznie bulgotać :)
autor: diodas1
14 mar 2013, 15:25
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

To fakt że "mokry chińczyk" jest lepszy jeżeli obrabiasz płytę wiórową. Ja naprawdę tworzę maszynkę do prototypów z wosku więc mocy mi wiele nie potrzeba. Jedyne marzenia odnośnie wrzeciona to żeby pracowało cicho, z szybkimi obrotami i było zdolne wytrzymać bardziej czasochłonną obróbkę. Ten chiński maluch 300W byłby chyba dobry a przy tym tańszy od Proxxona, i z wygodniejszym uchwytem frezów. Dremela ani dremelopodobnego wynalazku już raczej nie kupię. Aluminiowy zacisk frezów to porażka.
autor: diodas1
14 mar 2013, 14:44
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

etet100 pisze: ...z ręki go od razu wyrywa jak się frez przyłoży do materiału
No to mnie podjarałeś ! Jeżeli to maleństwo ma taką krzepę to już się w nim zakochałem :mrgreen:
etet100 pisze:...I co sie mu stało ? Nie jest to kwestia wymiany łożysk ?
Zgadza się, łożysko tak się zapiekło że zaczęło się całe obracać w plastykowej obudowie. Zajrzałem oczywiście do środka ale nie udało mi się zdjąć tego łożyska. Taka niefortunna konstrukcja że bez głębszej demolki bardzo trudno więc odłożyłem temat na później. Napakowałem smaru w rozrajbowane już trochę gniazdo w którym osadzone jest to sparaliżowane łożysko i czasem go chwilę pomęczę- właśnie mieszając farbę do aerografu. Gdyby kiedyś udało się to łożysko wyłuskać to myślę że sensowniej będzie cały silnik zamknąć w innej obudowie, od razu zaopatrzonej w porządniejsze chłodzenie bo oryginalne też opiera się na miniaturowym śmigiełku. Jest to bardzo niewydajne- po kilku minutach pracy obudowa parzy w ręce.
autor: diodas1
14 mar 2013, 10:21
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

Obejrzałem sobie jeszcze raz fotki w galerii zdjęć i faktycznie ta konstrukcja może śpiewać arie operowe. Płyty meblowe, zawieszenia łożysk a nawet prowadnice które wyglądają że są zrobione z zaślepionych rurek metalowych, wszystko może się uginać jak języczek w kamertonie. Możliwe że dotarła się mosiężna nakrętka na śrubie. Te nakrętki już na starcie wykazują zwykle spory luz a kiedy wyślizgają się wszelkie wewnętrzne zadziory i nierówności to są dopasowane jak obszerny golf do chudej szyi. Ze zdjęcia wnioskuję że dałeś pojedyncze nakrętki bez kasowania luzu. W takim wypadku kiedy dźwięki przenoszą się w materiale trudno zlokalizować źródło. Podobnie jest kiedy w bloku mieszkalnym z wielkiej płyty ktoś włączy wiertarkę udarową albo stuka w kaloryfer. Wtedy wszyscy słyszą i wszyscy są zarazem podejrzani. Trzeba chyba zorganizować sobie kierunkowe ucho :mrgreen: albo coś w rodzaju stetoskopu lekarskiego. Możesz ewentualnie dla pewności sprawdzić jeszcze raz samo wrzecionko frezując nim cokolwiek ręcznie, po zdemontowaniu z frezarki. Będziesz miał przynajmniej jasność co do ułożyskowania silniczka. Mój Dremel, zanim zaczął poważnie chorować też początkowo chodził jak pszczółka, potem coraz głośniej popiskiwał a na końcu wył jak zarzynane zwierzę. Teraz nadaje się tylko do mieszania farby na małych obrotach.
Na marginesie- wczoraj syn próbował usprawnić zacinające się przesuwne drzwi w kabinie łazienkowej. Okazało się że producent zastosował rolki toczne na zwykłych łożyskach kulkowych które po kilku miesiącach użytkowania zamieniły się w nieregularną grudę rdzy. Możliwe że konstruktor (inteligentny "inaczej") nie przewidział że w kabinie prysznicowej ktoś będzie lał wodę. Albo zrobił tak żeby zminimalizować cenę bo łożyska nierdzewne są prawie 20 razy droższe. Teraz trzeba będzie wytoczyć kilka rolek z tekstolitu i osadzić je ślizgowo na ośkach z chromoniklu. Niestety często przychodzi mi udoskonalać to co wyszło z fabryki. Szczególnie z chińskiego garażu :)
autor: diodas1
14 mar 2013, 01:07
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

jacek-1210, Częściowo masz rację mówiąc że ten wentylatorek tak działa ale ze zdjęcia wynika że silnik nie ma kanałów chłodzących a nadmuch ze śmigiełka tylko ślizga się po jego obudowie i to tylko do miejsca gdzie jest mocowanie do frezarki. Chłodzi więc tylne łożysko a przednie, bardziej obciążone jest już na "łasce pańskiej" Dodając zewnętrzny wentylator można też dodać na zewnątrz silnika zrobioną z blaszki lub tworzywa osłonę- kierownicę powietrza która skieruje strumień tam gdzie chcemy, nawet na końcu może oczyszczać pole pod frezem i chłodzić frez. To są już szczegóły z którymi można sobie poradzić różnymi sposobami.
etet100, na pocieszenie powiem Ci że do jazgotu można z wiekiem przywyknąć a potem przestaje się go słyszeć, chyba że się włączy aparat słuchowy. Silniki wysokoobrotowe wydają wysokie tony i już. Kiedyś podjąłem próbę wykorzystania silniczka wysokobrotowego typu outrunner. Niestety tak dawał po uszach, mimo różnych prób jego wyciszenia że dałem sobie spokój. Silniczek leży w pudełku i czeka kiedy i moje uszy stępieją.
autor: diodas1
13 mar 2013, 22:04
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

Ze zdjęć widać że ten "helikopter", jak go nazwał ALZ, zbyt wysokiej sprawności nie ma. Powracam zatem do pierwszej porady i zachęcam do zastosowania wskazanego w Allegro wentylatora odśrodkowego. który mimo także plastykowego rotora ma wielokrotnie wyższą wydajność. Sam używam tego typu dmuchaw do różnych zastosowań bo doświadczyłem że przewyższa parametrami wentylatory osiowe. Ten wentylator z aukcji zasilany jest prądem 12V AC/ 2.7A czyli przydałby się do niego stosowny transformator używany na przykład do zasilania halogenów w mieszkaniu http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... rmator+12v Będzie bezpiecznie i skutecznie. Wentylator wygląda na lekki więc nie obciąży znacząco osi z. Jeżeli chodzi o test wrzeciona to możesz go przecież włączyć poza frezarką żeby zobaczyć czy to on emituje metaliczny jazgot, czy coś innego w maszynie. Dzwonić może wszystko, choćby jakieś łożysko z minimalnym luzem, pobudzone do drgań w wyniku drobnego bicia wrzeciona. Włącz wrzeciono trzymane w dłoni a potem dociśnij je tak pracujące do różnych elementów składowych frezarki aż znajdziesz winowajcę.
autor: diodas1
13 mar 2013, 18:56
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

Każdy orze jak może :) Jeżeli oprócz tego incydentu wrzeciono z oryginalnym śmigłem chłodzącym nie sprawiało problemów i jak powiedziałeś, nie narażasz go na długoterminowe cykle pracy...
Ja w swojej maszynie i tak przewiduję użycie wody więc pewnie od razu stworzę silnikowi intensywniejsze chłodzenie. Jeden obieg więcej nie zrobi różnicy. Twoja frezarka, jeżeli to ta którą pokazałeś w galerii, jest wykonana z płyt meblowych. Ja swoją konstrukcję modelowałem z betonu żywicznego. Między innymi dlatego że kiedy w końcu ruszy to będzie miała kontakt z wodą. Jeżeli pomysł się sprawdzi to frezowanie (wosków) będzie się odbywało w basenie pod powierzchnią wody. Tak sobie wykoncypowałem że dzięki temu chłodzenie będzie jak marzenie a urobek będzie wypływał od razu na powierzchnię skąd będzie porywany prądem wody do odstojnika, pozostawiając obrabiany detal w czystej postaci. Jeszcze nie wiem czy ten pomysł to szaleństwo czy wynalazek :mrgreen:
autor: diodas1
12 mar 2013, 23:58
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

Tak czy inaczej, myślę że warto zdjąć w ogóle śmigiełko z osi i zastąpić je odrębnym chłodzeniem bo z czego by nie było, jest ono dodatkowym źródłem wibracji i szybszego zużywania łożysk w silniczku. Nigdy nie będzie przecież idealnie wyważone a z czasem, w wyniku osiadania na nim warstwy kurzu jeszcze bardziej nim rzuca. Znam to zjawisko z autopsji- dość często muszę demontować wentylator wyciągowy w kabinie lakierniczej i czyścić w nim śmigło. Nie dlatego że traci sprawność ale z powodu rosnącego z czasem hałasu. Silnik wrzeciona kręci się dużo szybciej niż mój wentylator więc i skutki niewyważenia mogą być bardziej widoczne i słyszalne.
etet100 pisze:Akurat mocno się ostatnio interesowałem silnikami rc z chłodzeniem wodnym i nie widzę szans na zrobienie czegoś takiego.
Dlaczego?
Jest kilka sposobów. Jeden to polutowanie z kawałka blaszki miedzianej lub mosiężnej i odrobiny rurki takiej opaski http://www.google.com/imgres?hl=pl&clie ... x=58&ty=38
Drugi to ciasne owinięcie dostępnych (poza uchwytem) fragmentów silnika rurką miedzianą. Trzeci sposób to wywiercenie w mocowaniu silnika kilku otworów, połączenie ich ze sobą wklejonymi zakrętami z rurek metalowych, dzięki czemu powstanie chłodnica chłodząca sam uchwyt. Ten trzeci sposób oczywiście, jeżeli stosujesz ten uchwyt który dodają do silnika Chińczycy albo inny, własny twór metalowy.
Jeżeli pozostaniesz przy chłodzeniu powietrzem to możesz dodatkowo polepszyć jego skuteczność gdy dla powiększenia powierzchni chłodzonej nałożysz na silnik coś w rodzaju radiatora tego typu http://allegro.pl/radiator-aluminiowy-r ... 23444.html Nie musi on być zrobiony z litego bloku metalu a na przykład wykonany z pogiętego w zygzak paska blachy miedzianej lub aluminiowej.

Rozpędziłem się :mrgreen: Mimo wszystkich zabiegów poprawiających chłodzenie, wrzeciono i tak nie będzie mogło pracować 24/24 jeżeli silnik nagrzewa się podobnie jak nie przymierzając Dremel bo ciepło do obudowy dochodzi na końcu. Wcześniej temperaturę łapie uzwojenie.
autor: diodas1
12 mar 2013, 21:18
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: turbina do silniczka chłodzącego powietrzem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2929

O, to mnie zaciekawiło bo też się trochę ślinię na to wrzecionko. Skoro ten element chłodzący zdeformował się od temperatury to wnioskuję że silniczek też musiał się nieźle nagrzać. Jak długo chodził bez przerwy?

Jeżeli to maleństwo tak się grzeje to nie szukałbym do niego nowego śmigiełka tylko rozważył inny sposób chłodzenia. Przede wszystkim skuteczność nadmuchu zależy od obrotów a ponieważ średnica jest mała to w ogóle jest z tym słabo. Na Twoim miejscu (a być może i na swoim w przyszłości :) ) zastosowałbym oddzielny wydajny wentylatorek. Dobrą wydajność mają zwykle wentylatory promieniowe. Może tutaj http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... wentylator coś wypatrzysz, na przykład to http://allegro.pl/wiatrak-wentylator-tu ... 82846.html . Drugie, jeszcze skuteczniejsze rozwiązanie to dorobienie do wrzecionka chłodzenia płaszczem wodnym. Takie płaszcze stosują czasem modelarze do silników elektrycznych typu inrunner w swoich zabawkach RC.

Wróć do „turbina do silniczka chłodzącego powietrzem”